Lidovky.cz

Key Investments: Návrh tří obžalob, ale zatím žádný konec…

  17:44
Protikorupční policie navrhla obžalovat tři bývalé členy představenstva brokerské společnosti Key Investments. Rozsah a komplikovanost kauzy však nepůsobí jako „porušení předpisů“, ale spíše jako dlouhodobě naplánované machinace, které by tito tři jen stěží mohli sami uskutečnit.

Key Investments. foto: Reprofoto

Jedna z nejkomplikovanějších hospodářských kauz uplynulých deseti let se blíží k zásadnímu zlomu. Protikorupční policie v pátek 14. listopadu oznámila, že po několika letech vyšetřování navrhla obžalovat tři bývalé členy představenstva brokerské společnosti Key Investments. Jde o bývalého ředitele Daniela Brzkovského a jeho kolegyně Kláru Fenstererovou a Alenu Štorkanovou.

Všichni tři byli obviněni už před 1,5 rokem kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za což jim hrozí až osm let vězení. Podle detektivů mohli způsobit škodu až 40 subjektům ve výši přibližně 840 milionů korun.

Starost o peníze klientů

Zda jejich obžalobou získá aféra Key Investments pomyslnou tečku, lze ale pochybovat. Samotný rozsah a komplikovanost kauzy totiž nepůsobí jako „porušení předpisů“, ale spíše jako dlouhodobě naplánované machinace, které by tři členové představenstva jen stěží mohli sami uskutečnit.

Nynější vyšetřování se točí především okolo toho, jak se Key Investments jako investiční zprostředkovatel starala o peníze svých klientů

Nynější vyšetřování se točí především okolo toho, jak se Key Investments jako investiční zprostředkovatel starala o peníze svých klientů. Patřily mezi ně některé vlivné firmy, jako je Sokolovská uhelná nebo Viamont, a několik českých radnic.

A zrovna ty, kde měla velký vliv ODS, například Praha 6, Praha 10 nebo Praha 13. Key Investments jim za svěřené peníze nakoupila dluhopisy nevalné hodnoty. Navíc šlo o dluhopisy spřízněných firem Via Chem Group, Borsay nebo E Side Property.

Několik pozoruhodných osob

Právě v těch se v minulosti objevilo či objevuje jméno kontroverzního finančníka Petra Sisáka, už dříve odsouzeného za pokus o tunelování První slezské banky. Podle několika zdrojů Sisák Key Investments ovládal někdy od konce minulého desetiletí, kdy měl o majoritní podíl přijít Vladimír Kroužecký, synovec Jana Kroužeckého, spoluvlastníka Sokolovské uhelné.

K pozoruhodným osobám, které se v blízkosti Key Investments ocitly, patřil i Jiří Weigl, bývalý kancléř prezidenta Václava Klause

Pozoruhodných osob, které se v blízkosti Key Investments ocitly, bylo ale víc. V její mateřské společnosti Efficient Investments působil v roce 2002 Jiří Weigl, bývalý kancléř prezidenta Václava Klause. V té samé společnosti se objevil i Robert Holman, další dlouhodobý Klausův poradce. O to závažněji působí fakt, že jedním z klientů Key Investments byl i bývalý Klausův think tank CEP. Ten ale na rozdíl od řady podvedených radnic získal své investice nazpět.

Key Investments se poprvé v médiích objevila v roce 2007. Tehdy vyšlo najevo, že její slovenská pobočka poskytla půjčku bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi na nákup akcií Moravia Energo. Jejich prodejem Gross vydělal 90 milionů korun. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.