Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Key Investments by se mohl dostat k části peněz z prodeje Setuzy

  8:14

Za majetek bývalé potravinářské firmy údajně zaplatí švýcarský obr Glencore zhruba 1,1 miliardy korun. Hlavní část dostanou banky.

Ústeckou Setuzu získal v minulosti Via Chem Group z rukou uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. foto: ČTKČeská pozice

Obchodník s komoditami Glencore zaplatí dle informací Mladé fronty Dnes za majetek bývalé Setuzy 45 milionů eur, tedy 1,12 miliardy korun. Švýcarská společnost, jejíž akcie tento týden vstoupily na londýnskou burzu, má podle zdroje blízkého jednání získat nemovitosti, provoz na lisování oleje z řepky a stáčení a balení jedlých olejů, což jsou dnes tři firmy – STZ Development, Lisovna a Lukana Oil.

Na Sisákovu skupinu by mohlo zbýt zhruba čtvrt miliardy korunVlastníkem všech tří firem je dle MfD podnikatelská skupina kolem ústeckého Via Chemu, za nímž stojí advokát odsouzený za finanční podvody Petr Sisák. Oficiálně je momentálně Via Chem vlastníkem jen STZ Developmentu, Lisovna byla „napsaná“ na Sisákova právníka Iva Halu a Lukana Oil má neznámého majitele.

Nyní se podle informací MfD rozjela jednání o rozdělení peněz. Majetek firem měly v zástavě tři banky, a to proti původnímu miliardovému úvěru, tehdy ještě pro Setuzu. Zhruba polovinu půjčky poskytly J&T a PPF Banka a druhou polovinu pobočka slovinské banky NLB. Banky by podle zdroje blízkého transakci měly získat z kupní ceny zhruba 750 milionů korun.

Dalších 100 milionů má dostat jako splátku dluhu teplárna Energy za dodávky energií. Na Sisákovu skupinu by tak zbylo zhruba čtvrt miliardy korun. Z těchto peněz by mohla být splacena část závazků další propojené firmy, Key Investments. Jak ČESKÁ POZICE obsáhle informovala, tato společnost s neznámými vlastníky má ve správě přes půl miliardy korun od tří pražských radnic a dalších měst. Přes opakované výzvy peníze doposud nevrátila.