Kellnerovým a Komárkovým bábovičkám hrozí Tykačova tlapička

Znalosti od profesora Vysoké školy spekulace Pavla Tykače se zúročují. Firma Charlcoal drží v souboji o Sazku win-win pozici. Jde si pohrát.

Finále hvězd. Do idylických plánů Karla Komárka a Petra Kellnera se nabourala „firma spolupracovníků Pavla Tykače“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finále hvězd. Do idylických plánů Karla Komárka a Petra Kellnera se nabourala „firma spolupracovníků Pavla Tykače“. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice
Finále hvězd. Do idylických plánů Karla Komárka a Petra Kellnera se nabourala „firma spolupracovníků Pavla Tykače“.

Do hry o Sazku vstupují přinejmenším Tykačovy peníze, ale hlavně Tykačův mozek. Možná dovede kombinovat lépe než Kellnerův či Komárkův.

Nejprve dostali Sazku od státu staří spartakiádníci, kteří její řízení předali do rukou starých svazáků a estébáků. Společnost nakonec zkrachovala a o její ovládnutí se v posledních měsících pokusili skoro všichni čeští miliardáři. Včera se k nim podle všeho připojil finančník známý z kauzy Motoinvest a dnes mimo jiné uhlobaron Pavel Tykač, přesněji řečeno firma Charlcoal. Ta prý patří Tykačovým spolupracovníkům. Těžko se ale dá věřit, že Tykač má spolupracovníky, kteří disponují tak velkou sumou, aby si to v tendru o Sazku rozdali s takovými borci jako Petr Kellner či Karel Komárek.

Takže dovolme si spekulaci (Tykač je má rád), že do hry o Sazku vstupují přinejmenším Tykačovy peníze. A hlavně Tykačův mozek, o němž lze – posuzováno prizmatem jeho dosavadních obchodů – bez nadsázky tvrdit, že dovede pracovat, přesněji řečeno kombinovat, možná lépe než Kellnerův či Komárkův. A co se týká tvrdosti a byznysové krutosti, Tykač nestál ve frontě před pánem Bohem dál než Kellner či Komárek. Takže se očekává souboj hvězd.

Vypadalo to na idylu

O co přesně jde? Kellnerova finanční skupina PPF a Komárkova KKCG do Sazky již investovaly minimálně čtyři miliardy, ale někdy se uvádí i šest a půl. Sumy jsou sice v korunách, ale i pro české oligarchy je to hodně peněz. Ideální scénář byl pravděpodobně takový, že tendr o Sazku v klidu vyhraje tandem PPF/KKCG, firmu ovládnou, stejně tak společnost, která vlastní halu v Praze ve Vysočanech.

Vítězové by se pak mohli zahojit i na současných akcionářích, pokud by ti museli rozprodat svoje majetky, zejména nemovitosti. Rychle se zahojit na základním byznysu Sazky dnes už nelze, tato firma už nikdy nebude mít monopolní postavení, tedy ani zisky, které vykázala v letech na vrcholu. Čili: PPF a KKCG musejí v tendru uspět, jinak dobrodružství se Sazkou nedopadne podle jejich ideálních představ.

Skutečnost, že se do výběrového řízení ještě před příchodem společnosti Charlcoal přihlásila i firma Synot, není třeba brát tak, že by sázkové impérium Iva Valenty mohlo v boji o Sazku ohrozit zájmy PPF a KKCG. Synot není s těmito finančními skupinami ve stejné váhové kategorii, takže jeho přítomnost v tendru je spíše symbolická. Minimálně však sehrála roli v tom, že PPF/KKCG nebudou v tendru samy a že v soutěži ke všeobecné spokojenosti nakonec vyhraje nejvyšší nabídka.

Do této idyly hodila vidle firma Charlcoal a v jejím případě o symbolickou účast nejde v žádném případě.

Co velí kalkulačka

Dravec nemá co ztratit, do boje o Sazku jde bez toho, aby při podání cenové nabídky musel kalkulovat s miliardami, které za nákup dluhů sázkové společnosti utratil

Přihlášku od „společnosti Tykačových spolupracovníků“, kterou insolvenční správce Josef Cupka obdržel devět dnů před podáním závazných nabídek, Kellner, Komárek i Valenta zřejmě berou velice vážně. A nejen proto, že se jedná o zájemce s pověstí žraloka. Hlavní důvod je jinde: Tento dravec nemá co ztratit a do boje o Sazku jde bez toho, aby při podání cenové nabídky musel kalkulovat s miliardami, které za nákup dluhů sázkové společnosti utratil. Ať firmu Charlcoal vlastní kdokoliv, je jasné: Drží win-win pozici, jde si pohrát. Sazka se dobře kupuje, když v ní nejste věřitelsky zaangažovaný.

Navíc v situaci, kdy „Tykačovi spolupracovníci“ už pravděpodobně mají dokonce i zájemce o Sazku pro případ, že by společnost v tendru získali. Zajímalo by nás například, o čem si nedávno povídal v pražském luxusním hotelu Aria miliardář Tykač s podnikatelem Martinem Ulčákem, který má o Sazku eminentní zájem. O počasí?

V hlavě největších věřitelů Sazky (PPF a KKCG) běží kalkulačka, a pokud chtějí byznys tohoto podniku získat, při tvorbě konečné cenové nabídky se musejí neustále dívat na mnohamiliardovou částku, za kterou dluhy sázkové firmy pořídili.

Nakonec se může stát, že vzhledem k výše popsaným skutečnostem za Sazku nejvíce nabídne firma Charlcoal. PPF a KKCG nemohou jít do rizika, že v soutěži vyhraje nejvyšší cena od firmy „Tykačových spolupracovníků“. Co se v takovém případě dá dělat?

Zbývá vyjednávat. O čem? Většinou se tomu říká výpalné, ale v tomto případě raději hovořme o částce, která bude dost tučňoučká na to, aby majitele firmy Charlcoal přesvědčila, že o Sazku nemá cenu bojovat, natožpak v soutěži předložit bůhvíjak vysokou nabídku. Anebo se naskýtá varianta najít elegantní dohodu o tom, že ať se v tendru stane cokoliv, tandem PPF/KKCG se k Sazce nakonec dostane. Variant je mnoho, ale každá má zřejmě svoji cenu.

Ať soutěž o Sazku dopadne jakkoli, majitelé firmy Charlcoal musejí být sami se sebou hodně spokojeni, protože nyní mohou úročit znalosti od profesora Vysoké školy spekulace Pavla Tykače.

Počet příspěvků: 5, poslední 15.9.2011 05:33 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.