Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Když Číňané nakupují v Česku ve velkém

  9:30
Česká republika jako základna pro čínskou expanzi na evropské trhy. Co mohlo ještě nedávno znít fantaskně, se nyní stále víc blíží realitě. Zejména v předminulém týdnu, kdy čínská kapitálová skupina CEFC uskutečnila v Česku několik významných nákupů.
Do rukou čínských investorů se přesouvá fotbalová Slavia, aerolinky i paláce v...

Do rukou čínských investorů se přesouvá fotbalová Slavia, aerolinky i paláce v historickém centru hlavního města. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Některé z nákupů skupiny CEFC přišly hodně překvapivě. Fanoušci fotbalové Slavie si asi nepředstavovali, že budou někdy z tribuny fandit čínskému týmu. Přesto je nejstarší fotbalový klub v Česku dle oficiálních vyjádření již v rukou CEFC. Ta bude držet 60 procent, zbytek ovládne prostřednictvím společnosti Fly Sport Investments miliardář Jiří Šimáně.

Kdo se skrývá za skupinou CEFC?

Fotbal i letadla

Podle serveru Neovlivní.cz proběhlo uzavření dohody v Pekingu za účasti šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty a legendárního záložníka Pavla Nedvěda.

Jak LN předminulý týden zjistily, CEFC kupuje také podíl v letecké dopravní společnosti Travel Service. Jen stěží půjde o náhodu.

Tím ale čínské nájezdy v Praze nekončí. Jak LN předminulý týden zjistily, CEFC kupuje také podíl v letecké dopravní společnosti Travel Service. Jen stěží půjde o náhodu. Jejím spolumajitelem je totiž právě čerstvý vlastník podílu ve Slavii Jiří Šimáně. Ten informaci nevyvrátil. „Mohu se vyjádřit pouze k něčemu, co je černé na bílém a je podepsáno. To není tento případ,“ sdělil podnikatel LN.

Zprávu nicméně potvrdil prezident Smíšené česko-čínské komory, bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj o transakci dokonce osobně jednal prezident Miloš Zeman během své návštěvy Pekingu. „Ano, je to jeden z velkých projektů, o kterém dnes hovořili prezidenti obou zemí. Ale na detaily si musíte počkat na podpis smluvních vztahů zítra po slavnostním ceremoniálu,“ uvedl v pátek 4. září Tvrdík, který po svém odchodu z nejvyšší politiky působil také jako šéf Českých aerolinií.

Čínský apetit

Těch by se případná transakce týkala více než dost. Travel Service totiž drží 34 procent jejich akcií, zatímco zbytek má Korean Air (44 procent) a Český Aeroholding (20 procent) patřící státu. Pro ČSA je přitom zásadní udržet si status evropského dopravce, který by v případě nadvlády asijského kapitálu mohl být ohrožen.

Apetit Číňanů nakupovat podíly v českých firmách zřejmě jen tak neskončí. Poslední prázdninový týden vyšly najevo hned dvě realitní akvizice. CEFC oznámila odkoupení budovy bývalé Živnobanky (předtím Zemské banky) v pražské ulici Na Příkopě od miliardáře Radovana Vítka. Zároveň se dohodla na ovládnutí Martinického paláce na Hradčanském náměstí.

Námluvy J&T a CEFC jsou každopádně realitou. Začaly už během poslední návštěvy prezidenta Zemana v Číně, kde byla podepsána dohoda o strategické spolupráci obou skupin.

LN se kromě toho dostaly k informacím, podle kterých by Číňané mohli brzy koupit i pětinový podíl skupiny J&T v Unipetrolu. Zprávu potvrdily dva nezávislé zdroje z bankovních kruhů, mluvčí skupiny J&T ji však popřela. „Já o tom nemám žádné informace. Každopádně je to mediální spekulace a ty my nekomentujeme,“ sdělila k případnému kapitálovému vstupu CEFC do Unipetrolu mluvčí J&T Monika Veselá. Transakci označil za hloupost i jeden vysoce postavený zdroj z jádra skupiny, druhý nicméně možnost jejího uskutečnění potvrdil.

Námluvy J&T a CEFC jsou každopádně realitou. Začaly už během poslední návštěvy prezidenta Zemana v Číně, kde byla podepsána dohoda o strategické spolupráci obou skupin. CEFC od té doby navýšila svůj podíl v československé J&T na deset procent a podle oficiálních vyjádření by ráda držela rovnou třicet.

V pátek 4. září byl překročen další mezník. Podle rozeslané tiskové zprávy patří ruská privátní banka J&T BANK AO od nynějška z padesáti procent Číňanům. „Věříme, že majetkové propojení banky s čínskou investiční skupinou přinese nové příležitosti poskytovat finanční služby v rámci rozvíjejících se rusko-čínských vztahů. Tento krok je tak další příležitostí pro akceleraci růstu banky na ruském trhu,“ říká k tomu Patrik Tkáč, spolumajitel J&T. Transakce podléhá schválení regulátorů v Rusku.

Ve hře jsou ČSA

Ale zpátky do České republiky. Rychlost, s jakou si skupina CEFC, mimochodem šestá největší privátní firma v Číně, připisuje zářezy na pažbě v rámci tuzemského trhu, vyvolává údiv. Není pochyb o tom, že prodej Slavie nebo letecké společnosti Travel Service (uskuteční-li se) musel být dohodnut dlouho dopředu.

V případě Slavie lze navíc úspěšně pochybovat o ekonomickém přínosu transakce. Klub dlouhodobě bojoval o přežití.

V případě Slavie lze navíc úspěšně pochybovat o ekonomickém přínosu transakce. Klub dlouhodobě bojoval o přežití, což vyvrcholilo insolvenčním návrhem, podaným na začátku letošního léta ze strany neznámé společnosti Online Services se sídlem na ostrově Samoa. Jak už LN i ČESKÁ POZICE v minulosti informovaly, dnes již bývalý majitel Slavie Aleš Řebíček se kvůli klubu silně zadlužil. Půjčit si měl mimo jiné právě od miliardáře Šimáněho, který od nynějška bude vlastnit 40 procent klubu.

Otazníky se vznášejí i nad prodejem společnosti Travel Service. V tuto chvíli není známo mnoho podrobností, především jak velký podíl by Číňané měli získat a jak k němu technicky přijdou. Jejich vstup se každopádně přímo dotkne Českých aerolinií, pro něž je zásadní status evropského dopravce. Odvozuje se od toho, kdo aerolinky vlastní, a umožňuje jim snadno získávat povolení k novým linkám kdekoliv na evropském území. Pokud by hypoteticky celý Travel Service ovládl čínský kapitál, mohly by o něj ČSA ve finále přijít.

Číňané skupují Prahu.

Základna pro expanzi

A co vlastně Číňany na tuzemském trhu tak láká? Oficiálně se jim Praha zamlouvá jako základna pro další expanze. V Česku chce jen CEFC investovat až 19 miliard korun. „Líbí se jim město, ceny a také fakt, že u nás věci jakžtakž fungují. I když si čínská ekonomika nevede dobře, tamější společnosti mají pořád nahromaděné obrovské sumy v hotovosti. A ty musejí někde utratit,“ vysvětluje zdroj, který se okolo česko-čínských vztahů pohybuje dlouhodobě.

Dosud vzájemný obchod mezi oběma zeměmi nedosahoval zvlášť oslnivých čísel. To by se ale mohlo brzy změnit.

Dosud vzájemný obchod mezi oběma zeměmi nedosahoval zvlášť oslnivých čísel. To by se ale mohlo brzy změnit. „V současné době zaznamenáváme vlnu zájmu čínských investorů o Česko. Tomu nahrává i nedávné otevření první české pobočky bankovního domu Bank of China, což významně usnadní vstup čínských investorů,“ uvedla mluvčí vládní agentury CzechInvest Petra Menclová.

Radost z invaze Číňanů naopak nemají příslušníci americké administrativy. Ti podle informací LN na jednáních s českými protějšky opakovaně zmiňovali obavy ze zájmu čínského kapitálu o české strategické podniky.

Lobkowicz bude Made in China

Skupina sedmi regionálních pivovarů chce díky vstupu čínského akcionáře posílit export do Asie.

Co všechno ovládne CEFC v Česku.

Překvapení pro trh, české pivaře i samotné pracovníky firmy. Skupina Pivovary Lobkowicz radikálně změnila svoji akcionářskou strukturu. Sedmičku regionálních výrobců v čele s protivínským Platanem však nezískal její dosavadní generální ředitel a menšinový podílník Zdeněk Radil, jak se několik měsíců předpokládalo, ale čínskou společností CEFC ovládaná firma Lapasan.

„Vstup do skupiny Pivovarů Lobkowicz je pro nás zajímavou investiční příležitostí a také symbolickým vyjádřením našeho zájmu v České republice dlouhodobě úspěšně působit. Netajíme se také ambicí tímto krokem významně posílit export českého piva do Číny,“ citovaly předminulý týden agentury prezidenta CEFC Čchan Čchao-tua.

Dosavadní akcionáři Martin Burdaa Grzegorz Hóta, kteří skupinu Pivovary Lobkowicz před lety založili (tehdy jako společnost K Brewery), přes své společnosti Palace Capital a GO Solar vlastní skoro 80 procent. Přes rok vyjednávají o prodeji. Nakonec jejich podíl získává firma Lapasan, ve které má čínský investiční gigant CEFC 70 procent, česká investiční skupina J&T Private Equity Group 20 procent a desetinu Zdeněk Radil.

Šance na zvýšení odbytu

„Zapojením investiční skupiny CEFC se nám otevírají nové možnosti výrazného posílení na asijských trzích,“ komentoval Radil akcionářskou změnu. Tvrdí, že Pivovary Lobkowicz budou noví majitelé dál rozvíjet, on sám zůstává nejvyšším šéfem a má zároveň předkupní právo na další desetiprocentní podíl od CEFC.

Čínská společnost přitom vtrhla do Česka ve velkém. Kupuje i podíl v pražské fotbalové Slavii, aerolinkách Travel Service, stane se partnerem v mediálním domě Františka Soukupa (včetně TV Barrandov).

Zájem Číny o český pivovar, který je sice pátým největším producentem piva u nás, ale přesto jeho podíl na celkové výrobě je zhruba jen pětiprocentní, překvapil i lidi z branže. Samotná Čína je největším producentem piva na světě. Toho se tam uvaří ročně více než v celé Evropě. Mezi osmi největšími pivovary světa jsou tři čínské.

„Pivovary Lobkowicz jsou u nás sice zajímavým titulem, ale optikou Číny jen kapkou v moři. Možná že tato transakce je jen takovým špekem pro lidi a podstatnější věci se budou dít až později,“ míní například viceprezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka – muž se zkušeností sládka v Česku i v pivovarech v zahraničí.

CEFC China Energy Company je největší soukromá společnost v Šanghaji a šestá největší privátní firma v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, zastoupení má po celém světě. Jde v první řadě o strategické investice, a není tedy vyloučeno, že po určitém zhodnocení Pivovarů Lobkowicz (třeba nákupem některého dalšího pivovaru) svá česká pivovarnická aktiva prodá.

Podobně jako když investiční skupina CVC Capital Partners koupila od koncernu Anheuser-Busch InBev český Staropramen a některé další pivovary ve střední Evropě a po dvou letech je prodala nynějšímu majiteli – kanadskoamerické pivovarnické skupině Molson Coors.

Nečekaná partie

„Vstup čínských investorů do Pivovarů Lobkowicz je partie, kterou tady nikdo nečekal. Jde o čistě finanční investory, může z toho profitovat i banka J&T. Ale ve finále mohou prodat své podíly nějakému velkému hráči z pivovarnického oboru,“ komentoval situaci analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

Po ekonomické stránce ale může být příchod CEFC do skupiny Lobkowicz přínosem. Sedm pivovarů uvařilo loni dohromady 0,9 milionu hektolitrů, ale valná většina skončila na domácím silně konkurenčním a stagnujícím trhu. Právě rozšíření exportu (nejen do Číny) pomůže vylepšit odbyt a tržby. Touto strategií se řídí i ostatní velcí hráči v Česku.

Pivovary Lobkowicz jsou nejmladší pivovarnickou skupinou u nás a od loňska se její akcie obchodují na burze. Dosud se společnost vymezovala vůči třem největším a nadnárodním výrobcům (Prazdroji, Staropramenu a Heinekenu) jako ryze česká skupina.

O možnosti prodeje dalšího ryze českého podniku – Budějovického Budvaru – se vedou spory dlouhé roky. Mezi politiky však převažuje záměr ponechat tento národní podnik v rukou státu.