Když arcibiskup děkuje prezidentským kandidátům

Dominik Duka zaslal milé psaní Zuzaně Roithové a Janu Fischerovi za jejich předvolební kampaň.

Poděkovat neúspěšným kandidátům za jejich vystoupení v prezidentských volbách je sympatické gesto. Přesně takové učinila minulý týden hlava české katolické církve Dominik Duka, který dvěma kandidátům z prvního kola zaslal dopis, v němž poděkoval za jejich postoje a připomínání hodnot blízkých křesťanství. Milé psaní Duka poslal podle očekávání kandidátce KDU-ČSL Zuzaně Roithové. Zato druhý adresát byl pro nás trochu překvapením – Jan Fischer.

„Dovolte mi prosím, abych Vám touto cestou poděkoval za Vaši odvahu otevřít a připomínat v předvolebním čase hodnoty, které jsou blízké křesťanství, obhajovat v této době ‚nepopulární‘ majetkové narovnání státu s církvemi a otevřeně se vyhranit vůči případné vládní koalici s KSČM. Jsem rád, že člověk Vašeho formátu mohl předstoupit před naše občany a kandidovat na úřad prezidenta České republiky,“ napsal Duka Fischerovi.

K tomu pár poznámek. Jan Fischer, v letech 1980 až 1989 člen KSČ, loni v říjnu pravil, že by jako prezident neakceptoval návrh vlády opřené o KSČM (o tom, zda by to byl protiústavní či mimoústavní krok, více v článku Ani prezident nemůže komunisty ignorovat). Fischer sice několikrát zopakoval, že rudé knížky lituje, nicméně čím více se blížilo první kolo voleb a sílila kritika za jeho členství v KSČ, tím nevkusnější a trapnější vysvětlení pro ospravedlnění této kapitoly života vymýšlel. Duka byl za minulého režimu disidentem a byl i vězněn. Jeho pochvala Fischera za „antikomunismus“ vypadá vzhledem k historii a Fischerovu kampaňovitém distanci ke KSČM trochu divně.

Věříme, že za Dukovým dopisem Janu Fischerovi nestojí právě pouto k Václavu KlausoviJestli se nám Fischerovo chování ohledně vlastní komunistické minulosti před volbami nelíbilo, pak jeho postup při rozhodování se, koho podpořit ve druhém kole, se nám přímo protiví. Před volbami totiž tvrdil, že kdyby nekandidoval, hlas by dal Karlu Schwarzenbergovi. Po prvním kole však začal kličkovat jak hladový zajíc, zcela obrátil a nepřímo podpořil Miloše Zemana. V rozhovoru pro MF Dnes to ještě vyšperkoval slovy: „To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila.“ To se pražskému arcibiskupovi snad nemohlo líbit.

Ne že bychom pochybovali o slušném chování Jana Fischera v „civilu“, bohužel však jeho politické chování v posledních dnech a týdnech nelze ohodnotit zrovna podtrženou jedničkou. Duka je znám blízkým vztahem k Václavu Klausovi, který mimochodem výrazně podporuje Miloše Zemana v prezidentské kampani. Věříme, že za Dukovým dopisem Janu Fischerovi nestojí právě pouto k Václavu Klausovi.

Zeptali jsme se tiskového odboru arcibiskupství, co vedlo Dominika Duku k poděkování Janu Fischerovi a zda tak neučinil z důvodu, aby vyhověl požadavku Václava Klause. Mluvčí Aleš Pištora redakci napsal: „Pan kardinál Duka neděkoval za angažmá ve volbách pouze Janu Fischerovi, ale také Zuzaně Roithové. Na obou těchto kandidátech oceňoval blízkost jejich postojů ke křesťanským hodnotám, porozumění nutnosti řešit vztah státu a církví a odstup vůči straně s komunistickou minulostí. Kardinál Duka psal oba dopisy na základě vlastního rozhodnutí.“

Bohužel tedy nic konkrétního. Náš údiv nad děkovným dopisem Janu Fischerovi nemizí.

Počet příspěvků: 5, poslední 28.1.2013 02:28 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.