Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kdyby se Československo nerozpadlo...

Jaké by bylo dnes Československo, jak by se nám žilo a podnikalo ve společném státě Čechů a Slováků ve 21. století?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RS

29. 3. 2016 15:50
A je to

A už ma tu niekto cenzuruje - maže mi príspevky. Nechápem prečo? Veď je to len pohľad na históriu z druhej strany a o agentovi Burešovi a čínskom prezidentovi som sa ani nezmienil. Dokonca nepoužívam ani vulgárne slová a nikoho neosočujem. Asi nová doba .....

0 0
možnosti
RS

29. 3. 2016 15:21
23 rokov po a ešte stále nechápete ....

To je ten problém vnímania spoločného štátu. My zas nechápeme, ako môže niekto svojho partnera obviňovať z nenávisti, fašizmu, nacionalizmu a iných izmov len kvôli tomu,. že chcel usporiadať pomery v spoločnom štáte tak, aby sa to mohlo nazvať fungujúca federácia. Pamätám si, akú hystériu v Prahe vyvolal Milan Kňažko len tým, že povedal, že by mohlo mať Slovensko zemského ministra pre zahraničné záležitosti. Pritom susedné Nemecko je typickou funkčnou federáciou, kde má napr. Bavorsko svojho ministra zahraničných vecí. Jednotlivé spolkové krajiny majú svoje parlamenty, vlády a väčšinu vecí si spravujú sami. Berlínu prenechali len niektoré kompetencie. Toto českí politici nepovedali svojim ľuďom. Len boli prekvapení, že Slovensko chce vybudovať skutočnú federáciu zdola, kde jednotlivé republiky postúpia akceptovateľné záležitosti centru. Nedivte sa, že Slováci už nechceli byť len do počtu.

0 0
možnosti
AJ

29. 3. 2016 16:22
Re: 23 rokov po a ešte stále nechápete ....

Pane generále Smatano, vy co všechno víte jak to mělo být, jen bych vám lehce připomenul že v SRN je ca 19 spolkových zemí, ale všechno jsou Němci, (a na tom jaksi bazíruji), ale zkuste udělat funkční federaci z 2 zemí odlišných národu, tak aby byli oba spokojení. To přece dlouhodobě nejde (e.g. současná Belgie, severní Irsko, Skotsko), nebuďte idealista a přitom, když se špitlo o 3 členné federaci Č-M-S tak to logicky nepřicházelo do úvahy, protože jsou jen 2 národy. Postoj SR vyjadřoval výrok "J.Mečiar: Federácia je zlá svokra".

0 0
možnosti
FK

29. 3. 2016 12:37
Můj názor je ten,

že rozpad společného státu byla věc sice iracionální, ale nevyhnutelná. Já jsem to vnímal tak, že lidé za řekou Moravou směrem na západ byli již unaveni nesmyslnými půtkami a nenávistí ze strany Slováků. Většina Čechů měla osobní negativní zkušenost z chování Slováků v běžném životě. Neplatilo to paušálně, ale konsenzus na Slovensku v tomto směru víceméně byl. Češi a Moravané věděli, že pokud přijde krize, pak se společný stát začne kývat. My Čechoslováci jsme rozpad oplakali, ale vyrovnali jsme se s ním. Jestliže partnerský vztah má být pevný, pak musí být společná vůle a tu jsme postrádali. Mít vlastní stát byla vždy ambice slovenských elit. Tak to je a spekulovat, co by bylo kdyby bylo, je zbytečné a dokonce hloupé. Jinak bych také chtěl Slovákům připomenout, že my jsme jim sice dali Gottwalda, ale oni nám Husáka, Bilaka a rozporuplného Dubčeka, ale co jsme si to jsme si, je to za námi a život jde dál. Ať si Slováci žijí vlastním a úspěšným životem, my také.

Ale jinak mám k Slovák

0 0
možnosti
FK

29. 3. 2016 12:40
Re: Můj názor je ten,

Dále: Slováky rád, mám tak mnoho příbuzenských vztahů a slovenština je krásný jazyk.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

29. 3. 2016 11:29
Pozdě bycha honiti

S rozpadem Československa jsem nesouhlasil jako většina občanů tehdejší republiky, protože v době sjednocování Německa tenhle krok zaváněl starým imperiálním heslem "rozděl a panuj". Slovenské neukojené ambice a česká přezíravost však udělali své. Poděkujme však všem občanům, že rozdělení proběhlo na celosvětové poměry navýsost civilizovaně, skoro až vzorově.

Občanské propojení zůstalo, jen jako jeden z mnoha příkladů. Řada českých vojáků, co sloužili na Slovensku tam našla druhý domov a naopak. Hodně Slováků se prosazuje nadále v Čechách, možná je to jenom můj pocit, ale obráceně to moc nefunguje. Určité negativum je export slovenských Cikánů. Všeho moc škodí.

Co dodat, nenechme si tyhle nadstandardní vztahy pro nějakou malichernost poničit, můžeme se ještě hodně potřebovat.

0 0
možnosti

29. 3. 2016 11:49
Re: Pozdě bycha honiti

Neukojené ambice n ě k t e r ý c h Slováků(zejména ze Žiliny a okolí a okolí Bánské Bystrice) jakož i Pražáků na straně druhé a n ě k t e r ý c h Čechů vedly k nezákonnému rozbití státu. Pokud by byl využit způsob, který nařizoval ústavní zákon 327/1991 sb, nikdy by k rozbití společného státu nedošlo.

0 0
možnosti
RS

29. 3. 2016 11:08
Prvé lastovičky

Celkom zaujímavý pohľad na vec. Od rozpadu unitárneho "českého" štátu (o federáciu sa nejednalo - v skutočnosti bola len na papieri a formálna) uplynulo už pomerne veľa rokov a dá sa zhodnotiť. Mnoho Čechov si stále nechce uvedomiť, že Slováci naozaj pôvodne (už od 1918) chceli len to, na čom sa dohodli zakladatelia štátu pred takmer 100 rokmi - skutočnú federáciu tvorenú 2 autonómnymi celkami. Toto Česi nikdy nehodlali pripustiť. ČSR brali ako svoj český štát - pokračovanie dávno stratenej štátnosti a Slovákov brali iba ako nutný prívesok. Žiadne Švajčiarsko a Belgicko sa nikdy nekonalo. Všimli ste si niekedy, že policajti majú svoje označenie dvojjazyčne ? Takže prišlo to, čo prísť muselo. Slovenská inteligencia a elity vycítili príležitosť na vznik štátu a prevzatie ekonomicko-sociálnej zodpovednosti za vlastné územie. Dnes je už takmer všetkým jasné, že to bolo dobré rozhodnutie a Slovensko tým činom viac získalo, ako stratilo. Nielen ekonomicky, ale aj sa zvýšilo národné povedomie a uspo

0 0
možnosti
RS

29. 3. 2016 11:11
Re: Prvé lastovičky

kojenie a hrdosť nad vlastným štátom. Lebo veľa vecí sa nedá zmerať peniazmi. Mnoho vecí Česi ani nedokážu pochopiť. A predsa Slovensko urobilo presne to isté, čo Česi v roku 1918. Využili svoju šancu vtedy, keď Rakúsko bolo oslabené a bolo potrestané za svoju pýchu a neochotu umožniť voľnejšie dýchať aj menšinovým národom v monarchii. Za chyby sa platí aj stratou "vlastného" územia. ČSR a Česi dostali vtedy historickú šancu vytvoriť nové Švajčiarsko. Zlyhali na plnej čiare a prišli najprv o nemeckú elitu v pohraničí a potom aj o celé Slovensko. A stačilo tak málo - nemať snahu počeštiť Sudety a dirigovať a nevýhodne ekonomicky drancovať Slovensko.

0 0
možnosti
JR

29. 3. 2016 10:33
Jedné z nepravd članku

Za úpadkem slovenského těžkého průmyslu, ze kterého se Slovensko vzpamatovalo až mohutnými investicemi zahraničních automobilek, bylo nesmyslné rozhodnutí V.Havla a jeho liberálně levicové grupy, o konverzi slovenského zbrojního průmyslu. To způsobilo, že ze dne na den přestalo fungovat 40% slovenské průmyslové kapacity, o práci přišlo cca 80tis. lidí a vzniklo tak podhoubí pro protičeské nálady, které rozdmychávali národovci kolem Matice Slovenské a političtí dobrodruzi kolem Mečiara a Čárnogurského.

P.S. Z hlediska budoucích vztahů mezi Slováky a Čechy, jak se i dnes ukazuje, bylo rozdělení ta nejlepší varianta.

0 0
možnosti
RS

29. 3. 2016 11:39
Re: Jedné z nepravd članku

Obávam sa, že Havel bol v tom nevinne. Ťažký priemysel to mal zrátané. Problém bol skôr ten, že po zmene režimu nebola v Prahe vôľa konverziu poriadne riešiť a ľudí v tom nechali samých. Kecy nejakého Klausa, že všetko vyrieši trh a ľudia z Považských strojární, Dubnického vojenského komplexu a mnohých ďalších nech si poradia sami boli nekompetentné. Ono pohľad na to, ako v jednej časti spoločnej republiky máte 3,6% nezamestnanosť a vyškerených ľudí a v druhej 15% nezamestnanosť a neistotu do budúcna nedávala tušiť nič dobré. A potom kecy nejakých Sládkov, Kroupov, Luxov, Dlouhých a Klausov o tom, že žiadnu korunu viac na Slovensko v situácii, keď všetky dôležité podniky mali centrálu v Prahe nepridávali ľuďom na Slovensku na dôvere k centru. Praha bola opitá vidinou rýchleho dobehnutia Západu a diskusie nabrali smer razený vtedajšou tlačou - buď po našom do Európy, alebo so Slovenskom na Balkán. Ako sa všetci vtedy mýlili ....

0 0
možnosti
MK

29. 3. 2016 9:57
Vidím to tak,že..

Souhlasím s názorem diskutujících ,že odluka " od stolu a lože" byla nevyhnutelná,jinak by Německo použilo stejné "grify" jako v bývalé Jugoslávii= násilný a ozbrojený rozpad,jež byl vyprovokován(ukázkový je případ Kosova).Před vytvořením EU totiž v souladu s Německou skrytou vůlí se musely stávající státy větší(ČSR,Jugoslávie) rozpadnout na menší,aby byli lépe ovladatelné.Polsko by také nejraději,když by bylo třeba 2 x,nejlépe však 3 x menší.Všimněme si jen hlasování v dnešní EU,kde váha ČR a SR je rozhodně menší než ČSR, u Jugoslávie je to zvláště patrné.Jde tedy o to,kdo stál za rozpadem ČSR v roce 1939 a Jugoslávie v letech následných,ten byl také v pozadí rozpadu v létech 1992 a následně( a to vnitropoliticky i ze států vnějších).Ano bylo to také Německo,kdo si to tehdy zcela nezakrytě a v roce 1992 potajmu velmi přálo a udělalo pro to vše.To ovšem neznamená,že státy rozdělené spolu v budoucnosti nebudou spolupracovat,například velmi představitelná je spolupráce vojenská namísto chimérického N

0 0
možnosti
MH
Re: Vidím to tak,že..

Můžete mi prosím ty "grify" (konkrétní činy) vyjmenovat?

0 0
možnosti

29. 3. 2016 9:18
Bylo to a mohlo to být úplně jinak.

Československý stát (ČSFR) se nerozpadl, jak praví nadpis, ale byl svévolně, vinou několika mocichtivých jedinců (Václav Klaus, Vladimír Mečiar, Jan Stráský, Ján Čarnogurský) protiústavně rozbit. Co v té době dělal ústavní soud? Nic. Mrtvého brouka. V roce 1992 platný, ústavní zákon č. 327/1991 sb. totiž ve svém čl.1, odst. 2 připouštěl jen jednu možnost pro vystoupení ČR a nebo SR ze svazku ČSFR a to r e f e r e n d u m . Cituji : "O návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z České a Slovenské federativní republiky l z e r o z h o d n o u t j e n r e f e r e n d e m ". Celé politické tehdejší dění kolem rozbíjení československého státu tedy bylo protiústavní vč. projednávání návrhů na ústavy ČR a SR, vč. veškerého jednání zmíněných robíječů a vlastizrádců a tudíž je právně neplatné. Právně tedy ČSFR nikdy nepřestala existovat, ČR ani SR nejsou členy EU, SR má neplatnou měnu a nejsme členy NATO. Zajímavé, že? Docela b

0 0
možnosti
AJ

28. 3. 2016 17:26
Milý Jardo Červenko,

za tyto názory na slovenštinu byste se měl červenat až za ušima, v roce 200 výročí * L. Štúra , jak se všeobecně uznává kodifikátora spisovné slovenštiny na základě středoslovenského nářečí a takový výblitek se vám podařil. Nehorázné! Zkuste se trochu dovzdělat na Vikipedii, snad to ještě stihnete.

0 0
možnosti
JR

29. 3. 2016 10:17
Re: Milý Jardo Červenko,

Je zajímavé, proč tedy napsal Kollár Jungmannovi zhruba toto: Vytvoření umělého jazyka slovenského, byla chyba, která znesnadní budoucí soužití našich národů.

Mimochodem: V době Sládkovičově, Kollára, Štúra, Bernoláka a dalších, nářečím používaném ve střední části Horních Uher, hovořilo max.30% obyvatel této části Uher a rozumělo max.50%.

Slováci neměli nikdy ve své historii sjednocující národní jazyk, jako měli Češi, takže aby vytvořili iluzi o národním povědomí, museli jazyk vytvořit a použít v něm mnoha t.zv. "čechizmů", neb pro velké množství věcí a dějů, neměli slovní zásobu.

0 0
možnosti
JC

28. 3. 2016 14:40
zamlcuje se

ve clanku ani slovo o tom, ze slovenstina je jen nareci cestiny a ze KSC rozhodli z nareci udelat jazyk. Dale ani slovo o komplexu menecenosti slovenskych intelektualu ktere za rozpadem CSR stalo. Toto mi rekl svetove znamy slovensky vedec (neuvedu specialitu) po zozpady CSR. Rekl: "... nevedel jsem ze ziju jenom mezi uplnejme blbcema co se stali profesorama."

0 0
možnosti