Lidovky.cz

Kdy bouchne politický papiňák s Vlastimilem Rampulou?

  10:50

O případném odvolání pražského vrchního státního zástupce se rozhodne nejdříve v polovině července. Bude-li odvolán, kdo ho nahradí?

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nejprve situační zpráva.

  • Verdikt o osudu pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, který od března čelí návrhu na odvolání, se podle aktuálních informací odkládá minimálně na polovinu července. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chtěl věc údajně vyřešit už do konce tohoto měsíce, ale Vlastimil Rampula navrhl vyslechnout v řízení další svědky. Na to má plné právo. Tito svědci ale nyní podle nepotvrzených informací nejsou v České republice, a musí se proto čekat na jejich návrat.
  • Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, ČESKÉ POZICI sdělila, že aktuální informace ve věci nemá, neboť se týká výhradně jejího nadřízeného. Sám Vlastimil Rampula nebyl v minulých dnech ze zdravotních důvodů v úřadu.
  • Skoro čtyřměsíční správní řízení se podle lidí, kteří mají k jeho průběhu blízko, v dané situaci zatím délkou nijak extrémně nevymyká, přesto je Jiří Pospíšil vystaven vzrůstající kritice, že se o věci bojí rozhodnout. Proces se protáhl i vzhledem k tomu, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman návrh na odvolání Vlastimila Rampuly rozšířil. A sice o důvod „spočívající v tom, že dal pokyn v kauze IPB nepodávat na místě odvolání“. Zeman také ČESKÉ POZICI oficiálně sdělil, že případného nástupce na Rampulův post už sice má vybraného, „prozatím to však s ministrem neřešil“.

Při pohledu do pozadí příběhu se však skutečnost může jevit kapku jinak. Ti, kdo jsou s děním v politice dobře obeznámeni, říkají, že právě otázka případného nástupce pana Rampuly je – samozřejmě vedle cizelování a doplňování důkazů pro odvolání –  jednou z možných příčin, proč se rozhodnutí stále odkládá. Mezi Jiřím Pospíšilem a Pavlem Zemanem údajně nepanuje stoprocentní shoda v tom, kdo by se měl do případně uvolněného křesla na pražském vrchním státním zastupitelství posadit.

Inzerát na zimního krále

Zasvěcení se však shodují: s velkou pravděpodobností by šlo o „zimního krále“ na přechodnou dobu, který nebude jmenován, ale pouze takzvaně pověřen. Za prakticky jisté se totiž považuje, že Vlastimil Rampula se bude v případě svého odvolání soudně bránit. To ostatně prohlásil i v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

To, že u soudu nakonec uspěje a do své pozice se bude moci vrátit, si nikdo nedovolí vyloučit. A pokud by mezitím Jiří Pospíšil jmenoval nového „vrchního“, došlo by k tomu, že by vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze v budoucnu šéfovali dva lidé. Což je situace, do níž se ministerstvo spravedlnosti už dostalo například na krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem a nebyla to příjemná zkušenost.

Před pár měsíci se tam vrátil do funkce Jan Jakovec, který u soudní moci uspěl ve sporu o neplatnost svého odvolání. Mezitím byl ale do funkce jmenován i Jiří Křivanec. A právě jeho konec ve funkci by ministerstvo nyní rádo vidělo. Podle serveru novinky.cz, který citoval Pospíšilova náměstka Melzera, bylo v minulých dnech v Křivancově případu rozhodnuto o obnově řízení.

Dvojvládí je problém především proto, že zákon neříká, co si s takovou situací počít. Čí slovo by platilo, pokud by šéfové se svými kroky v čele zastupitelství navzájem nesouhlasili? Kdo z nich by „dobrovolně“ odešel? Jaká právní berlička by se namáhavě hledala v případě, že by odejít nechtěl ani jeden z nich? V úvahu snad přichází zmiňovaná obnova řízení, ale i v tom se právní názory liší. Podobné agónii, navíc na jednom z nejvlivnějších justičních úřadů v Česku, se chce ministerstvo spravedlnosti za každou cenu vyhnout.

Galerie kandidátů

Aleš Pejchal, Aleš Gerloch, Lenka Bradáčová, nebo někdo neznámý, ale raději nepříliš revoluční?

Vše podle informací ČESKÉ POZICE směřuje k plánu, že by Vlastimila Rampulu v případě odvolání nahradil pověřený „neutrální“ nástupce zhruba na rok či dva. Tak dlouho se totiž předpokládá, že by trvaly případné soudní spory s Vlastimilem Rampulou. A teprve až by ve věci existoval pravomocný rozsudek, definitivně by přišel „nový“ vrchní státní zástupce.

Jména případných „zimních králů“ už se v kuloárech objevují. Jedním z těch, kteří byli s nabídkou konfrontováni, je údajně advokát Aleš Pejchal. Uznávaný právník je jedním z místopředsedů České advokátní komory a v minulosti se o něm uvažovalo jako o možném ministru spravedlnosti. Zároveň je to člověk, jenž má blízko k „Hradu“. Prezident Václav Klaus ho dříve neúspěšně navrhoval i na post ústavního soudce.

Aleš Pejchal však možnost, že by se stal novým vrchním státním zástupcem v Praze, v podstatě odmítl. „Mohu odpovědět v tom směru, že již zhruba dvacet let se specializuji na civilní právo, ústavní právo a oblast lidských práv. Výlučně v této oblasti také odborně publikuji. S ohledem na tuto specializaci jsem byl nedávno jmenován členem Legislativní rady vlády České republiky a v této specializaci jsem obdržel v roce 2008 ocenění ,Právník roku 2007‘. Ve svých 59 letech skutečně v žádném případě neuvažuji o tom, že bych jako novic začínal s právem trestním,“ sdělil ČESKÉ POZICI. Zároveň ale výslovně nepopřel, že by taková neformální nabídka nikdy neexistovala.

Podle nepotvrzených informací se uvažovalo také o Aleši Gerlochovi, děkanovi Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který na žádost ČESKÉ POZICE o vyjádření nereagoval. Při debatách údajně padlo například i jméno Stanislava Mečla, jednoho ze současných náměstků Pavla Zemana.

Popřípadě Lenky Bradáčové, v současné době náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem. Ta pro ČESKOU POZICI možnost, že byla jako nástupkyně Vlastimila Rampuly oslovena, odmítla. Podle kuloárních informací se ale její jméno skutečně skloňovalo a sám Pavel Zeman by ji prý na uvolněném postu viděl rád.

Taková myšlenka by ale byla v rozporu s plánem na „neutrálního člověka na přechodnou dobu“. Lenka Bradáčová je jednou z nejvýraznějších státních zástupkyň v Česku a nijak se netají tím, že si je s Pavlem Zemanem názorově blízká. Navíc má na soustavu státního zastupitelství poměrně vyhraněné názory, které mohou řadě politiků i vlivných právníků připadat až příliš revoluční. Podle zasvěcených lidí nemá návrh na to, aby právě ona ve vedení VSZ v Praze případně vystřídala Vlastimila Rampulu, politickou podporu.

Uklízet, ale opatrně!

Pravděpodobné proto v tuto chvíli je, že v případě odvolání Vlastimila Rampuly bude na jeho místo dosazen někdo relativně neznámý. Pocházel by například z nižšího stupně státního zastupitelství, popřípadě z jiné justiční sféry. A především by splňoval hlavní podmínku – šlo by o umírněného člověka, který by nezačal s „úklidem“ VSZ příliš radikálně.

Právě takovou podmínku si údajně politická scéna při vyjednávání o možném nástupci Vlastimila Rampuly klade. Takzvaný „transition time“ by jednoduše řečeno musel být pozvolný a hladký. Jiří Pospíšil je údajně jako člověk, který se v tuzemské politice už nějakou dobu pohybuje, s touto podmínkou relativně smířený. Otázkou ovšem je, jak moc se tato představa zamlouvá Pavlu Zemanovi.

Současná situace ale může totiž nabýt docela nové podoby. Podle politických zdrojů ČESKÉ POZICE stále není vyloučeno, že Jiří Pospíšil ve funkci brzy skončí. A to právě v souvislosti s děním okolo pražského vrchního státního zastupitelství. Tlaky, které jsou na něj vyvíjeny, aby rozhodl tak, či onak, jsou údajně skutečně velké. Další scénář by se pak odhadoval těžko. Včetně toho, jestli by ve funkci zůstal samotný Pavel Zeman.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.