Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kdopak to chce rekonstruovat stát? Peake i Babák!

  9:23

Již čtrnáct politiků podpořilo hnutí Rekonstrukce státu. Je mezi nimi i řada poslanců Věcí veřejných a strany LIDEM, například Karolína Peake.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno. Odstartovala Rekonstrukce státu. A osoby, které toto hnutí podporují, rozhodně stojí za pozornost. Mezi čtrnácti politiky najdeme Karolínu Peake (LIDEM) či Michala Babáka (Věci veřejné), tedy dvě výrazné postavy bojující proti korupci a netransparentnosti. ČESKÁ POZICE se o své zkušenosti s nimi dělí se čtenáři každý den.

Na internetových stránkách Rekonstrukce státu najdeme základní informace o projektu. Nejde o nové hnutí, jednorázovou petici či politickou stranu. „Jedná se o společný program poslanců a senátorů, řady renomovaných expertů, byznysmenů, komor a svazů, protikorupčních organizací a regionálních podporovatelů, který má devět jasných cílů,“ píše se na webu. Hnutí chce, aby se podařilo ještě v tomto volebním období dosáhnout zmíněných cílů, které mají být splněny přijetím konkrétních zákonů. Ty, jak jsou přesvědčeni členové hnutí, dají „protikorupčním reformám v České republice nový impulz“.

Čeho tedy chce hnutí dosáhnout?

  1. Politika bez tajných sponzorů. K dosažení toto cíle má napomoci zákon upravující financování politických stran a volebních kampaní.
  2. Majetková přiznání politiků. Politici by měli vyplňovat elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce.
  3. Smlouvy na internetu. Všechny smlouvy státu a veřejných institucí by měly být zveřejněny na webu.       
  4. Zrušení anonymních akcií.
  5. Konec trafik ve státních firmách. Je nutné zavést pravidla pro obsazování dozorčích rad státních firem vhodnými odborníky.
  6. Odpolitizování státní správy, čemuž má napomoci zákon o úřednících.
  7. Nezávislé vyšetřování korupce díky posílení nezávislosti a nestrannosti státních zastupitelství. Vzniknout má také specializovaný útvar pro vyšetřování korupce.
  8. Zákony bez přílepků.
  9. Rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu o kontrolu hospodaření obcí a státních firem.

Ponechme stranou, zda je reálné splnit všech devět stanovených cílů ještě v tomto volebním období. Pochybujeme zčásti proto, že o některých bodech, například o majetkových přiznáních politiků či odpolitizování státní správy, sice politici často mluví, realita se ale od slibů výrazně liší, zčásti pak proto, že k některým zákonům se jen obtížně bude hledat shoda v parlamentu. Vzpomeňme třeba, že v Poslanecké sněmovně prošel hladce ústavní zákon rozšiřující pravomoci NKÚ. Senátoři ale do návrhu obrazně řečeno „hodili vidle“. Jinak ale s programem hnutí nelze nesouhlasit.

Politici, experti, ambasadoři

Do Rekonstrukce státu se zapojili tři skupiny osob – politici, kteří se zavázali podpořit zákony, experti, kteří poskytují projektu znalosti, a ambasadoři projektu. Tato skupina je zatím nejméně početně zastoupená. Ambasadorem hnutí se může stát prakticky kdokoliv, jeho úkolem je pomáhat zapojit další politiky, firmy a lidi z okolí.

Experti hnutí se rekrutují převážně z řad neziskových organizací. Zastoupeny jsou například Transparency International, Ekologický právní servis, Nadační fond proti korupci, Oživení či Good Governance. Najdeme zde i advokáty nebo vysokoškolské učitele. Zapojil se ale také právník Robert Pergl, předseda občanského sdružení Komora administrátorů veřejných zakázek, na jehož problematické aktivity upozornil v pondělním vydání časopis Týden.

Na první pohled je zřejmé, že Rekonstrukce státu našla pochopení hlavně mezi poslanci za stranu LIDEM a Věcmi veřejnými. Trochu paradox.Zastavme se u kategorie politiků. Mezi prvními, kteří vyjádřili hnutí podporu, najdeme Jitku Chalánkovou (TOP 09), Jana Farského (TOP 09), Helenu Langšádlovou (TOP 09), Vladimíra Koníčka (KSČM), Karolínu Peake (LIDEM), Lenku Andrýsovou (LIDEM), Kateřinu Klasnovou (Věci veřejné), Viktora Paggia (LIDEM), Josefa Novotného (Věci veřejné), Michala Babáka (Věci veřejné), Libora Michálka (Piráti, Strana zelených, KDU-ČSL), Jiřího Rusnoka (LIDEM), Jiřího Štětinu (Věci veřejné) a Antonína Seďu (ČSSD).

Na první pohled je zřejmé, že Rekonstrukce státu našla pochopení hlavně mezi poslanci za stranu LIDEM a Věcmi veřejnými. Trochu paradox. ČESKÁ POZICE každé ráno zveřejňuje novou číslici vyjadřující počet dní, po které vicepremiérka Peake neodpověděla na dotazy redakce týkající se prodeje své vily v Troji a sponzoringu strany LIDEM. Zatím poslední avízo, zveřejněné ve středu ráno, bylo označeno číslicí 110. Opravdu si vicepremiérka pro koordinaci boje s korupcí přeje politiku bez tajných sponzorů, majetková přiznání politiků či zrušení anonymních akcií? A jak se slučuje cíl hnutí – Konec trafik ve státních firmách – s funkcí místopředsedy strany LIDEM Jiřího Neumanna, ředitele odborného učiliště, v dozorčí radě Čepra nebo spolupracovníka Karolíny Peake, studenta Pavla Kotrby, který usedl v dozorčí radě Budvaru?

Po zveřejnění tohoho článku dorazilo do redakce vyjádření programového ředitele Ekologického právního servisu Pavla France, který reaguje na zapojení politiků do hnutí Rekonstrukce státu. Klíčovou pasáž reakce uvádíme v plném znění:

„Po zveřejnění seznamu prvních poslanců a senátorů, kteří svým podpisem potvrdili závazek hlasovat pro 43 legislativních opatření, jsme zaznamenali často pohoršené reakce. A není se čemu divit. Zcela jim rozumíme a chápeme je. Objevila se velice kontroverzní jména politiků, jejichž dosavadní reference málokoho naplní nadšením. Pokud ale chceme prosadit reálnou změnu, musíme pracovat se zákonodárci, které tu máme.

My všichni, občané této země, jsme si zvolili za zákonodárce lidi, z nichž velká část je dnes takřka personami non grata. Na druhé straně jde možná o první pozitivní čin, skrz který je může veřejnost vnímat – a čin velmi konkrétní. Rekonstrukce státu nabízí reálnou šanci ke zlepšení. Na ní musíme spolupracovat s těmi, které jsme si v demokratických volbách zvolili a kteří o nás dnes a denně rozhodují – jsou jediní, kdo mohou tyto pozitivní změny uzákonit.“

Nešlo se nepřipojit

Na svých internetových stránkách Karolína Peake zveřejnila následující řádky: „K projektu Rekonstrukce státu jsem se nemohla nepřipojit. Prosazuje stejné body, které jsem v mnou předložené protikorupční strategii již v lednu zařadila mezi priority. Tlak a podporu ze strany nevládních organizací pro jejich přijetí vítám, stejně tak jako poslanci strany LIDEM Lenka Andrýsová, Viktor Paggio a Jiří Rusnok.“ Souhlasíme s vicepremiérkou – nemohla se nepřipojit.

Za Věci veřejné napsali děkovný dopis zástupcům hnutí Rekonstrukce státu předsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Klasnová a místopředseda klubu Babák. „Velice si vážíme Vašich iniciativ vedoucích k omezování korupce a k prosazení protikorupčních legislativních opatření v České republice. S obsahovou náplní Vašeho programu se naprosto ztotožňujeme,“ píše se v úvodu dopisu. Také s Michalem Babákem má ČESKÁ POZICE zkušenosti, jak se staví k zásadě transparentnosti. Doposud redakci neodpověděl na dotazy o sponzorování Věcí veřejných zaslané 20. dubna 2011.

Hnutí Rekonstrukce státu nepodporuje jednotlivé politiky. Je ale zřejmé, že podporou hnutí si politici vytvářejí pozitivní PR. Vždyť se přeci přihlásili k něčemu, co má pozitivní ohlas ve společnosti, aktivně bojují proti korupci a netransparentnosti. Někteří se chopili příležitosti okamžitě. Jde o to, jestli pro iniciátory hnutí Rekonstrukce státu je zvolená strategie „účel světí prostředky“, ať se připojí kdokoliv, hlavně když nám pomůže, tou správnou cestou. 

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...