Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kdo za to může? Že by dres?

  7:32

Zatímco dresy českých fotbalistů na mistrovství Evropy tíží trestní oznámení, favorizované Španěly potáhne dolů olovo.

Milan Petržela vystřídal v úvodním utkání proti Rusku na pár minut Milana Baroše. foto: © ReutersČeská pozice

Jen aby ten čtyřgólový nášup do Čechovy branky nebyl varovným znamením, že je reprezentační tým trenéra Michala Bílka stižen prokletím. Ano, kvůli těm zatraceným dresům, co za ně Fotbalová asociace ČR (FAČR) schytala dokonce trestní oznámení, protože místo velkého státního znaku skví se na hrudi našich gladiátorů pouze stylizovaný lev český, a nikoliv i orlice slezská a moravská.

Jak již v úterý informovaly Lidovovky.cz, oním nespokojeným fandou reprezentace je Jaroslav Klenovský, jenž svůj „trestňák“ nikoliv fotbalový vysvětlil následovně: „Tento stát se skládá ze tří historických zemí s jejich symboly, tak jsou zakotveny i v zákoně. Fotbalisté nejsou reprezentanty Čech, ale České republiky – a měli by to respektovat. Chtěl bych se žalobou uspět, ale hlavně mi jde o morální hledisko.“ Jeho podnětem se prý bude zabývat Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

V případě vypsání kurzu na zápas Klenovský versus FAČR bych na úspěch reptajícího fandy nevsadil ani zlámané euro. Zákon o užívání státních symbolů České republiky praví, že státní znak jsou oprávněni (nikoliv povinni) užívat sportovci při reprezentaci České republiky, a velký státní znak se užívá (nikoliv musí být užíván) k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku.

První místopředseda fotbalové asociace Jindřich Rajchl k tomu podotkl: „Jsme občanské sdružení a můžeme si na dresy dát znak, jaký chceme. Proto si jako právník myslím, že žaloba na 99,9 procenta nebude úspěšná.“ Onen stylizovaný lvíček na prsou našich fotbalistů je znakem reprezentace a zjednodušenou verzí znaku FAČR.

Navíc, mistrovství Evropy ve fotbale je soutěž UEFA, a ta si jede podle vlastních regulí. V nich velmi striktně definuje, co musejí mít účastníci finálových bojů o titul mistra Evropy například na pravém rukávě dresů – je to logo soutěže (obhájce titulu tam musí místo toho mít své vlastní logo). Nebo například stanovuje, že čísla musejí být vpředu ve výšce hrudi. A rovněž zakazuje umístění jakékoliv reklamy na dresu (kromě loga výrobce, samozřejmě...).

A světe, div se: ze šestnácti týmů v pátek odstartovaného šampionátu má na dresu logo národního fotbalového svazu – šestnáct týmů. Pouze Polsko má mezi logem sponzora a logem svazu umístěn ještě státní znak s orlicí. Takže jestli trestňák na naši fotbalovou asociaci, pak měl přijít už tehdy, kdy změnila s nástupem nového šéfa (Miroslava Pelty) tradiční logo s velkým státním znakem za stylizovaného lvíčka ze státního znaku malého (vida, i ten reprezentuje celou Českou republiku, orlic nemaje).

Copak znak, ale toxiny!

Ať je to jak chce, můžeme být ještě rádi. Ve středu se totiž objevila zpráva se závěry studie Evropského sdružení spotřebitelských svazů (BEUC): Fotbalisté devíti národních týmů budou hrát na šampionátu Euro 2012 v dresech, které obsahují nebezpečné množství toxických látek! Varování ohledně možného obsahu zdraví škodlivých toxinů v dresech dostaly nároďáky Španělska, Německa, Ruska, Ukrajiny (dresy mají od Adidasu), Portugalska, Nizozemska, Polska, Francie (dresy od Nike) a Itálie (od Pumy).

BEUC například tvrdí, že

  • podíl olova v látce německých a španělských dresů překročil hodnotu povolenou pro dětské produkty;
  • portugalští a nizozemští fotbalisté budou hrát v dresech obsahujících nikl;
  • domácí Poláci by měli své dresy rovnou vyhodit, protože v nich byly objeveny sloučeniny organocínu v množství, které překračuje povolenou míru (tyto chemické sloučeniny se používají pro neutralizování zápachu potu, organocín však může být toxický pro nervový systém);
  • vůbec nejhůře dopadli Italové a Španělé, protože jejich dresy obsahují i nonylfenol, který může způsobovat poruchy endokrinních žláz a má škodlivé následky pro životní prostředí.

Uvidíme, zda toxicita dresů ovlivní i výsledky na trávnících. Zatím máme za sebou remízu toxických Poláků s čistými Řeky (1:1) a výhru toxických Rusů nad čistými Čechy (4:1). Mimochodem, hned v sobotu nás čekají dva zápasy nejtoxičtější skupiny B, která jediná má tři „postižené“ týmy, štěstí v ní má Dánsko. Fotbalová toxicita jeho soupeřů, totiž Nizozemska, Německa a Portugalska, ovšem stojí za to.

Autor: