Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo vypustil kyanid do řeky Bečvy?

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb. foto: MAFRA

Ekologická škoda způsobená nebezpečným kyanidem, který se v neděli 20. září začal šířit řekou Bečvou, bude vyčíslena mimo jiné na základě posudku druhového a věkového složení ryb, který zpracovává brněnský Ústav obratlovců Akademie věd. Havárii nyní šetří vsetínští kriminalisté, přičemž smyčka se utahuje kolem areálu Tesla v Rožnově.
  8:09

V neděli 20. září se řekou Bečvou začal šířit nebezpečný kyanid, který za sebou nechal až 40 tun mrtvých ryb. Ekologická škoda je nedozírná. „Neustále monitorujeme čistotu vody, abychom mohli začít se zkušebním vysazováním ryb. Návrat do původního stavu potrvá ale klidně i dvanáct let. Zarybněná řeka bude, ale stabilizace se povleče dlouho,“ řekl Pavel Kocián, předseda územního výboru Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko.

Kromě jiného zahynuly i některé chráněné druhy. Mezi nimi ouklej pruhovaná nebo hrouzek Kesslerův – kaprovitá ryba, jejíž stavy klesají na všech místech jejího výskytu. To je ale jen začátek. Rozbor, který by ukázal, k jakému poškození došlo, se nyní provádí. „Podle našich informací se zatím nepotvrdil úhyn další říční fauny ani flóry, ale bude to ještě podrobeno zkoumání,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Odebrání desítek vzorků

Kyanid je prudký jed, jehož držení podléhá evidenci. „Je to totální buněčný jed, který zastavuje proces buněčného dýchání. Zabíjí okamžitě. Musí se vyšetřit, k jaké újmě došla řeka, protože kyanid je toxický nejen pro ryby, ale i pro řasy nebo korýše. Stejně pro mikroorganismy, jako je plankton nebo bentos (živočichové a rostliny obývající dno a břehy řek – pozn. red.),“ uvádí Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. I podle něho se ekosystém vrátí do původního stavu po měsících až letech.

Limity jedu byly překročeny v Teplicích nad Bečvou asi dvacetinásobně, v Přerově zhruba pětinásobně, dnes už jsou pod povolenou koncentrací. Od neděle 20. září byly odebrány desítky vzorků na řadě míst po celém toku. Nejen z vody, ale i z ryb.

Kyanid je rozpustný ve vodě, to znamená, že se šíří rychle a nedá se moc dobře zastavit. Jediný způsob, jak ho učinit o něco méně nebezpečným, je naředění. Na Bečvě proto v uplynulých dnech pomohly především deště. Podle Kociána byly překročeny limity jedu v Teplicích nad Bečvou asi dvacetinásobně, v Přerově zhruba pětinásobně, dnes už jsou pod povolenou koncentrací. V mezičase se hledá viník. Podle Brabce byly od neděle 20. září odebrány desítky vzorků na řadě míst po celém toku. Nejen z vody, ale i z ryb.

Výzkum provádělo několik certifikovaných laboratoří, které předávají výsledky policii. „V celé oblasti bylo prozkoumáno 21 subjektů. Některé i opakovaně,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí v Olomouci Radek Pallos. Smyčka se nyní podle ministra Brabce utahuje kolem areálu Tesla Rožnov. Policie tam v úterý 29. září zasahovala. Areál je v podstatě dlouhým kanalizačním potrubím spojen s výpustí v obci Juřinka. Odtud se kontaminace do řeky rozšířila. V objektu působí několik podniků.

Vyšší desítky až stovky kilogramů

Co se mohlo stát? Zatím jsou všechno jen spekulace. Podle Cajthamla z Přírodovědecké fakulty musel být kontaminační mrak velký: „Odhadem bych řekl, že to byly vyšší desítky až stovky kilogramů kyanidu, které mají původ u někoho, kdo funguje v oblasti likvidace obdobných odpadů, nebo šlo o ilegální nakládání s odpady.“ Havárii nyní šetří vsetínští kriminalisté.

Odhadem šlo o vyšší desítky až stovky kilogramů kyanidu, které mají původ u někoho, kdo funguje v oblasti likvidace obdobných odpadů, nebo šlo o ilegální nakládání s odpady

„V současné době jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Může se to ale změnit podle toho, zda šlo o úmyslný trestný čin, či nikoliv,“ uvedl mluvčí krajské policie Petr Jaroš. Výše škody bude vyčíslena mimo jiné na základě posudku druhového a věkového složení ryb, který zpracovává brněnský Ústav obratlovců Akademie věd.

„Ryby otrávila zvlášť nebezpečná látka, takže se nemohly zpracovat ani na kostní moučku nebo na hnojivo, musely se zlikvidovat tím nejdražším způsobem, což je kremace, přičemž kilo stojí 11,5 koruny. To dělá skoro půl milionu jenom za kafilerku. Předpokládáme, že škody budou plus minus 40 milionů korun,“ odhaduje Kocián z Českého rybářského svazu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!