Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kdo vlastně sledoval fotbalové činovníky pro Křetínského? Pinkertoni to totiž nebyli.

  20:57

Původ tajné složky spolumajitele Sparty Daniela Křetínského je dále nejasný. Detektivní agentura popřela, že by byla jejím dílem.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Už několik týdnů se čeká, co vypadne z avizovaného fotbalového skandálu, který nachystal spolumajitel Sparty Daniel Křetínský a z něhož se zapotil i protřelý fotbalový boss, šéf české kopané, Miroslav Pelta. Nikdo však neví, čeho se přesně týká. Jediné, co lze doložit, je že Křetínský za hojné pozornosti médií v polovině září předal šéfovi Fotbalové asociace České republiky Peltovi celý kufřík tajných materiálů, jež údajně mapují korupční prostředí. Křetínský naznačil, že se dokumenty týkají řízení zápasů, fotbalový nárůdek spekuluje o sázení.

Den po setkání obou pánů putovala složka na protikorupční policii a krátce na to – v pátek 21. září – se v časopise Hattrick objevila informace opřená o důvěryhodný zdroj: Křetínský si najal soukromou detektivní agenturu Pinkerton, aby sledovala fotbalové činovníky.

Protože to by bylo silné kafe, ČESKÁ POZICE zjišťovala meritum věci u Pinkertonů. A zjistila, že dokumenty od nich nepocházejí. Na dotaz, zda a v jakém rozsahu česká pobočka známé americké agentury pracovala na rozkrytí fotbalové korupce pro Křetínského, odpověděl ředitel firmy: „My jsme to nedělali. Vylučuji rovněž, že by to dělala naše zahraniční pobočka. I v takovém případě bych o tom věděl,“ uvedl pro redakci Jan Beroun, ředitel české kanceláře agentury Pinkerton.

Obrátili jsme se proto na redakci Hattricku, abychom zjistili něco bližšího o původu jejich zprávy. „Mám to od člověka, který je ve styku s Danielem Křetínským. Spolupracuji s ním dvacet let a nemám důvod mu nevěřit. V materiálech byly údajně tajné nahrávky a odposlechy hovorů,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu Hattrick.

Dle zdroje ČESKÉ POZICE, jenž má blízko k vyšetřování, může být „Křetínského spis“ z trestněprávního hlediska velikou bublinouNa jedné straně jasné prohlášení šéfa agentury, na druhé tvrzení od důvěryhodného zdroje. Abychom zjistili, kdo a jaké materiály vlastně nasbíral, obrátili jsme se na Daniela Křetínského. Ten však na dotazy nereagoval. Neodpověděl ani Pelta. Po schůzce s Křetínským přitom šéf českého fotbalu netajil rozčarování: „Pan Křetínský mě v pondělí  požádal o schůzku a v úterý ráno mi předložil dokumenty, z jejichž obsahu jsem zdrcen. Ty informace se jeví jako věrohodné a jsou vážné, určitě to budeme řešit.“

Snažili jsme se tedy zjišťovat dál. „Pokud jsou tam telefonní odposlechy, okruh agentur, jež to mohly kromě Pinkertonů dělat, je relativně malý. Určitě je jich méně než deset. Do tohoto výčtu patří i bývalá ABL,“ uvedl důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

K prvotní mediální spekulaci o vyřizování účtů Křetínského s majitelem plzeňského klubu Tomášem Paclíkem se přidala varianta, že jde o rozkrytí sázkařské mafie. Policie o případu mlčí. V přípravné fázi trestního řízení nesděluje žádné informace. Dle zdroje ČESKÉ POZICE, jenž má blízko k vyšetřování, však může být „Křetínského spis“ z trestněprávního hlediska velikou bublinou. I kdyby totiž skutečně obsahoval telefonní odposlechy od bezpečnostní agentury, policisté by je nemohli použít jako důkaz, neboť nebyly pořízeny v rámci zahájeného trestního řízení. A toho si právník Křetínský musel být vědom. Zatím se mu nicméně podařilo, celkem úspěšně, všechny fotbalové „bafuňáře“ vyděsit. Možná, že právě to byl jeho cíl.

Autor: