Lidovky.cz

Kdo se zajímá o pražskou čističku za 20 miliard korun?

  15:06

O tendr za mnoho miliard kroun projevily zájem nejen stavební společnosti, jako je Skanska, Hochtief či SMP, ale i menší tuzemské firmy.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se tendru na novou čistírnu odpadních vod neobává. foto: (c)IlustraČeská pozice

ČESKÉ POZICI se podařilo získat seznam firem, které se zúčastnily prohlídky místa, na němž by se měla vybudovat ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) pro Prahu. Firmy se přišly podívat na Císařský ostrov 30. září. Mnohé z nich se pravděpodobně přihlásí do tendru, ve kterém jde až o 20 miliard korun. Zájemci mohou podávat nabídky na pražský magistrát do 28. ledna příštího roku.

Firmy, které si 30. září prohlédly Císařský ostrov

  • Ecofluid Group/Chemoprojekt
  • Skanska CZ
  • SMP – Stavby mostů Praha (Vinci Group)
  • Degremont, Francie
  • Siemens, Německo
  • Hochtief, Německo
  • WTE, Velká Británie
  • VHZ-DIS, ČR
  • Geosan Group
  • Královopolská RIA
  • Aqualia Internationale
  • Alpine CZ
  • Schneider, USA
  • Metkamp

Výběrové řízení na čističku pro Prahu se dostalo do hledáčku médií v souvislosti se skandálem na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Jeho odvolaný ředitel Libor Michálek tvrdí, že rekonstrukce čistírny odpadních vod měla být předražená o tři miliardy korun. Do stranické pokladny občanských demokratů se díky tomu mělo dostat 500 milionů korun. Michálek v neděli v České televizi prohlásil, že kdyby k tomu existovaly nahrávky, padla by vláda.

V rozhovoru pro MF Dnes uvedl tento týden pražský primátor Bohuslav Svoboda, že se do soutěže chce přihlásit 32 firem. Oficiálně však na magistrát dosud nedorazila ani jedna nabídka. „Často se to plete. Tento počet vypovídá o společnostech, které si vyzvedly projektovou dokumentaci,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI Jan Bouček, vedoucí oddělení přípravy a realizace výstavby nové čističky. Svoboda se tedy buď ve svém výroku zmýlil, nebo záměrně informaci prezentoval tak, aby bylo zřejmé, že se o zakázku uchází desítky firem a žádná není favorizovaná.

Bez lodí to nepůjde

Odvolaný ředitel SFŽP Michálek upozornil, že výběrové řízení na pražskou čističku bylo „ušito“ na míru jedné firmě. Z obavy před vlastním stíháním však kvůli nedostatku důkazů její název neprozradil. „Současné podmínky tohoto výběrového řízení byly připravené pro konkrétního dodavatele. Zadání neumožňuje, aby se do soutěže mohly přihlásit firmy, které by mohly nabídnout modernější a levnější technologické řešení,“ kritizoval výběrové řízení v minulosti šéf pražských zastupitelů TOP 09 a opoziční politik Tomáš Hudeček.

Opoziční politici a menší firmy se shodují, že podmínky soutěže podstatně zužují výběr vítězů. Nelíbí se jim například požadavek na celkový obrat, který má být minimálně čtyři miliardy korun. Z toho musí firma investovat dvě miliardy právě na výstavbu a rekonstrukci čistíren. Obskurním požadavkem na žadatele je také přístup k flotile šesti lodí. Jak zjistilo Aktuálně.cz, firma, která se chce ke stavbě za několik miliard korun dostat, musí disponovat šesti loděmi s výtlakem nad 1400 tun.

Debata o budoucnosti tendru, která se zdramatizovala kvůli aféře SFŽP, ovlivnila i postoj pražských sociálních demokratů. ČSSD, která je součástí velké koalice na magistrátu, až do nedávna nechtěla tendr zrušit. Svůj názor však změnila. Nově je minimálně část zastupitelů ČSSD připravená nechat doběhnout výběrové řízení až do konce – rozbalit obálky a až poté tendr zrušit.

Komise s dotací váhá

Česko se vstupem do EU zavázalo k recyklaci odpadních vod v obcích s více než 2000 obyvateli – s konečným termínem 2011. Praha, největší znečišťovatel vod, si vymohla výjimku a prodloužení této lhůty. Zároveň se však magistrát uchází o spolufinancování čistírny odpoadních vod (ČOV) z evropských peněz. Evropská komise podmiňuje šestimiliardovou dotaci zkrácením smluv se společností Veolia (uzavřeny až do roku 2028), jež se stará o pražské vodovody a kanalizace. Brusel se obává, že by se z jeho peněz podporoval komerční subjekt. Žádá, aby nová čistírna byla vyňata z rámce těchto smluv a bylo vypsáno výběrové řízení na provozovatele čistírny.

Na přímý dotaz, zda Veolia přistoupí na zkrácení smluv, odpověděla Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu této společnosti, pouze v obecné rovině: „S městem Prahou jednáme o všech možnostech s cílem najít co nejlepší řešení pro obě strany.“ A dodala, že jako profesionál v oboru je firma připravená Praze pomoci po odborné stránce, ale tendru na výstavbu se nezúčastní.

Stanovisko k žádosti o dotaci na čističku měl vydat odvolaný šéf SFŽP Michálka. Právě kvůli tendru na něho vyvíjeli nátlak náměstek bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila Dušan Fibingr a ministrův poradce Martin Knetig. Tito Drobilovi lidé údajně po Michálkovi požadovali, aby v dopise, který měl poslat pražskému magistrátu, podpořil vypsání tendru na čistírnu bez nutnosti změn zmíněných smluv s Veolií.

Pražský primátor Svoboda však zůstává klidný. V rozhovoru pro Mf Dnes řekl, že má na stole všechna fakta o výběrovém řízení na čistírnu. „Představa, že někdo obchoduje s penězi, jež ještě ani neexistují, je směšná. Nemůžete uplácet něčím, co ještě neexistuje.“ Po právní stránce má primátor Svoboda pravdu. Pamatuje na to i zákon. Proto policie viní Drobilova poradce Martina Knetiga z pletich při veřejné soutěži, a nikoli z korupce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.