Lidovky.cz

Kdo rozkryje offshorové struktury firem v kauze ProMoPro?

Evropa

  4:38

Existuje jedna metoda odhalení, a to ta, která byla nejspíš použita při získávání materiálů ohledně skutečného vlastnictví Škody Plzeň.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podle informací médií zaslalo Vrchní státní zastupitelství v Praze do Velké Británie žádost o právní pomoc v případě, který ČESKÁ POZICE také dlouhodobě sleduje a jenž se týká předražené zakázky na různé druhy audiovizuálních služeb z doby, kdy je česká vláda objednala v rámci zajišťování českého předsednictví EU v roce 2009. Mluvčí vrchního státního zastupitelství odmítla komentovat, co je předmětem této žádosti, tedy co by měla britská strana zjistit.

Není však složité si domyslet, že předmětem žádosti je činnost britské firmy Deeside Service Solutions, jež se loni přejmenovala na Inteprod. Na účet Deeside Service Solutions odešlo zhruba 135 milionů korun, které jí poslala společnost NWDC. Ta fakturovala přímému dodavateli vlády, tedy společnosti ProMoPro. Letos v únoru byly peníze na žádost úředníků ministra financí Miroslava Kalouska zablokovány na účtu v Rakousku a další vývoj není znám. Ministerstvo financí nám odmítlo poskytnout jakékoliv další informace o této kauze s odkazem na probíhající vyšetřování.

Kdo stojí za Inteprodem?

Inteprod je klasický off-shore, kde není možné z běžného výpisu z britského obchodního rejstříku zjistit konečného akcionáře (beneficial owner). Podle dostupných údajů ale ČESKÁ POZICE v březnu tohoto roku zjistila, že společnost Inteprod nevykazuje v roce 2009 zdanitelné plnění. Její kapitál činí 100 liber a nemá žádného zaměstnance. Ponechme stranou, jak může společnost s kapitálem 100 liber bez zaměstnanců poskytnout služby za 135 milionů korun. Ještě zajímavější je fakt, že společnost podle britských údajů nevykazuje ani žádný obrat.

Společnost Deeside Service Solutions nevykázala v roce 2009 zdanitelné plnění ani žádný obrat

Některé britské off-shory fungují ve zjednodušeném režimu, v podstatě nemusejí vést účetnictví a platí pouze minimální paušální daň. Takovéto podmínky ale těžko mohou být přiznány společnosti se stamilionovým obratem, respektive pokud společnost takový statut původně přiznaný měla, určitě ho tak velkým obchodem ztratí. Přes několik dotazů se nám nepodařilo zjistit od českých firem, které se na zajišťování předsednictví podílely, informace o tom, co vlastně Inteprod dělal, kdo jeho jménem jednal, podepisoval faktury, ani nic dalšího.

Na co jsme se zeptali E. R. Christophera?

Jedinou fyzickou osobou, kterou se nám z Inteprodu podařilo dohledat, byl jeho ředitel E. R. Christopher, bytem na karibském ostrově Dominika. ČESKÁ POZICE poslala Christopherovi dopis, v němž jsme ho požádali o odpovědi na následující otázky:

  • Jsou vám známé obchody firmy, v jejímž čele stojíte, s českou společností NWDC?
  • Můžete vysvětlit, proč společnost Inteprod vykazuje v roce 2009 nulový obrat?
  • Jak jste poskytovali služby bez vlastních zaměstnanců?
  • Proč jste si nechali poslat peníze (135 milionů korun) od NWDC do Rakouska?

Zajímala by nás i řada dalších věcí, ale respektovali jsme fakt, že pan Christopher je ředitelem asi 30 dalších společností, a nechtěli jsme ho tedy příliš obírat o čas. I když jsme do londýnské centrály společnosti i na soukromou adresu ředitele Christophera napsali už letos v březnu, nikdo nám neodpověděl.

Domníváme se, že i české státní zastupitelství zajímá kromě výše uvedených dotazů hlavně to, kdo za společností Inteprod ve skutečnosti stojí a jedná. ČESKÁ POZICE s dopisem neuspěla, doufejme tedy, že státní zastupitelství bude mít větší štěstí.

Šlo by to zjistit zkratkou?

Existuje ale ještě jedna metoda, a to ta, která byla pravděpodobně použita při získávání materiálů ohledně skutečného vlastnictví Škody Plzeň. Deník MF Dnes, který informace o údajných dokumentech veřejnosti v těchto týdnech postupně představuje, pochopitelně nesdělil, odkud pocházejí. Mohl je získat vlastní investigativní činností, což není pravděpodobné, anebo je někdo přinesl svázané v úhledném balíčku.

Finanční analytický útvar Miroslava Kalouska musí mít informace o tom, kdo skutečně vlastní Inteprod, už dávno...

Je možné, že tyto informace do redakce MF Dnes doputovaly zásluhou osoby, která má s některými lidmi uvedenými jako vlastníky Škody Plzeň dlouhodobé obchodní lapálie. Jak tento finančník či podnikatel mohl tyto dokumenty získat, se neví. Nabízí se možnost, že si najal soukromé detektivy, pro které je získávání informací o konečných vlastnících offshorových firem denním chlebem a nemají s tím problémy, ať jsou vlastníci skryti sebedokonaleji. Stojí to sice pár desítek tisíc eur, ale výsledek pak stojí za to.

I vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti či Škody Plzeň prokázala, že spoléhat v dnešní době na to, že policie a státní zastupitelství na těchto politicky citlivých případech pracují v souladu s heslem „padni, komu padni“ není příliš rozumný. Proto otázka zní, zda se také v kauze ProMoPro najde osoba, kterou bude – ať už z jakéhokoliv důvodu – zajímat, kdo firmu Inteprod ve skutečnosti vlastní, a výsledky šetření zveřejní. Finanční analytický útvar Miroslava Kalouska tyto informace už musí mít dávno, jenže dlouho přislíbená tisková konference, kde by se další odhalení v kauze ProMoPro prezentovala, kupodivu svolaná nebyla.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.