Lidovky.cz

Kdo povede nejvyšší kontrolory? Strany navrhly pět kandidátů.

  23:03

Aktualizováno. Kandidáti na nového prezidenta NKÚ: Dana Trezziová, Zdeňka Horníková, Miloslav Kala, Vladimír Koníček, Josef Novotný.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno. Při volbě nového prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu se budou poslanci rozhodovat mezi čtyřmi kandidáty. ODS nominovala poslankyni Zdeňku Horníkovou, TOP 09 a Starostové bývalou náměstkyni ministra financí Danu Trezziovou, ČSSD poslala do boje viceprezidenta NKÚ Miloslava Kalu. KSČM již loni v létě nominovala poslance Vladimíra Koníčka. Věci veřejné navrhují svého poslance Josefa Novotného.

Hlasování o novém šéfovi NKÚ by dle informací ČESKÉ POZICE mělo ve Sněmovně proběhnout 19. února.

O Zdeňce Horníkové se spekulovalo jako o kandidátce krátce po odchodu bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala. Šéfka hradecké krajské ODS, je místopředsedkyní sněmovního kontrolního výboru. Nahradila Jaroslava Škárku ve vedení skupiny, která má prověřit hospodaření NKÚ.

Vládní koalice se na společném kandidátovi nedohodla. Předseda poslaneckého klubu TOP 09/STAN Starostové Petr Gazdík dokonce ještě ve středečních odpoledních hodinách o nominaci ODS vůbec nevěděl. „Je to pro mě nová informace. S koaličními partnery jsme o kandidátovi jednali včera večer a jméno poslankyně Horníkové nezaznělo. Nominace ODS nesplňuje podmínku pro volbu šéfa NKÚ, kterou jsme měli od počátku, totiž že hledáme osobu, jež není aktivním politikem,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Gazdík. Stalo se, jak už v úterý předpověděl web Aktuálně.cz: TOP 09 nominovala bývalou náměstkyni ministra financí Danu Trezziovou.

Rozbor, který jsme publikovali ve středu ráno a odpovídá situaci z úterního večera, ponecháváme bez úprav:

Kdo povede nejvyšší kontrolory: Zahradník, Vaněk, nebo Mužák?

Zatímco jeden politický slib týkající se Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) – rozšíření pravomocí – senátoři minulý týden smetli ze stolu, tomu druhému – obsazení postu prezidenta úřadu – hoří ke splnění další termín. Aktuálním „deadlinem“ je středa 6. února, 18 hodin. Pokud by měli poslanci hlasovat o prezidentovi úřadu ještě během právě probíhající schůze sněmovny, musejí být do té doby navrženi kandidáti.

Do programu schůze byl sice tento bod zařazen, jenže během uplynulého roku se tak stalo již několikrát. A prezidenta NKÚ se doposud zvolit nepodařilo. Důvod je prostý – koalice se zatím nedokázala shodnout na jednom jménu. Zda se to podaří tentokrát, stále nevíme. Do hry se nicméně dostala nová jména.

První výročí

Než se k nim dostaneme, připomeňme, že křeslo šéfa NKÚ je prázdné od 20. února 2012, kdy je po pravomocném odsouzení musel opustit František Dohnal (kvůli tomu, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu Poslanecké sněmovny podklady umožňující audit hospodaření úřadu). Koaliční politici tehdy veřejně prohlašovali, že chtějí nalézt nového prezidenta úřadu co nejdříve. Hledá se prý „nepolitik“ – odborník s morálním kreditem, který vrátí této instituci důvěryhodnost.

Možní kandidáti na prezidenta NKÚ, o kterých se v médiích spekulovalo, však tyto předpoklady splňovali jen částečně. Ještě před Dohnalovým pádem byli dle informací ČESKÉ POZICE ve hře tři jména: ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Miloslav Vaněk, poslankyně ODS Zdeňka Horníková a premiérův šéfporadce Martin Říman.

Zemanův tip a reálné trio

I když se poslanci (bezvýsledně) domlouvají na novém prezidentovi NKÚ téměř rok, zvýšenou pozornost k prázdné židli upoutal až nově zvolený prezident Miloš Zeman. Tomu by se prý v čele úřadu zamlouval například senátor a whistleblower Libor Michálek, který dle budoucí hlavy státu „prokázal určitou míru statečnosti a nezkorumpovanosti“.

Variantou je, že v tajné volbě členové koalice podpoří kandidáta opoziceSvěřit se s konkrétní představou, koho by rád v čele NKÚ viděl, Zeman zcela jistě může, faktickou možností ovlivnit volbu prezidenta úřadu ale nedisponuje. Prezident republiky ho totiž jmenuje na návrh Poslanecké sněmovny. Ta hlasuje jednokolově v tajné volbě a vítěz musí získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců. Aby byl kandidát zvolen, je tedy vzhledem k mechanismu hlasování nutná dohoda uvnitř koalice. Variantou nicméně je, že v tajné volbě členové koalice podpoří kandidáta opozice.

„Bylo by špatně, kdyby se koalice nedokázala shodnout na člověku, který bude řídit NKÚ,“ řekl ČESKÉ POZICI vlivný člen občanských demokratů. Další zdroj z ODS redakci potvrdil, že v koalici zatím k dohodě nedošlo. Ve hře jsou nicméně dle informací ČESKÉ POZICE stále tři jména:

  • Jan Zahradník, člen ODS. Byl jihočeským hejtmanem, v loňském roce neúspěšně kandidoval do Senátu. Ve druhém kole ho porazil ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták, který kandidoval za Starosty a hnutí Občané pro Budějovice. Zahradník dnes působí jako vysokoškolský učitel.
  • Miloslav Vaněk, současný šéf Úřadu pro Zastupování státu ve věcech majetkových a člověk blízký ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Právě tento fakt má být údajně pro některé členy ODS problémem, kvůli němuž nechtějí Vaňka do čela NKÚ podpořit.
    Vaněk se mezi kandidáty neobjevuje poprvé. Informaci, že by se mohl dostat do čela NKÚ, zveřejnila ČESKÁ POZICE již v lednu 2011, tedy v době, kdy bývalý prezident Dohnal čelil soudním žalobám. „O této spekulaci, která běží v kuloárech, jsem už slyšel, ale nepřikládám jí důležitost. Oficiálně mi nikdo nic nenabídl,“ řekl tehdy Vaněk. Ale dodal, že kdyby mu post šéfa NKÚ nabídli, tak se taková funkce neodmítá.
    Zda může Vaněk potvrdit aktuální kandidaturu, redakce zjišťovala minulé pondělí. Na zaslanou SMS zprávu však nereagoval. Nicméně poslanec a první místopředseda hnutí Sarostové a nezávislí Stanislav Polčák ČESKÉ POZICI potvrdil, že „jméno Vaněk zaznělo, názor Starostů je opatrný, ale mírně pozitivní. Tento typ kandidáta je lepší než nějaký zasloužilý politik.“
  • Petr Mužák, od roku 2003 zástupce Jiřího Weigla, kancléře prezidenta Václava Klause pro ekonomickou a organizační oblast. Že by se Mužák mohl stát kandidátem na prezidenta NKÚ, potvrdil ČESKÉ POZICI zdroj z ODS. Pokud by Mužák získal místo ve vedení NKÚ, nemusel by se starat o své další působiště, až skončí mandát Václavu Klausovi a pozice Klausových lidí obsadí Zemanovi přívrženci.

Server Aktuálně.cz zveřejnil informaci, že TOP 09 hodlá koalici navrhnout do čela NKÚ Danu Trezziovou, bývalou náměstkyni ministra financí. Server však připouští, že pokud se tak skutečně stane, TOP 09 poruší nepsané právo, dle něhož má kandidáta navrhnout ODS.

S čím vyrukuje opozice?

I když se „zadaří“ a koalice se nakonec dokáže shodnout na jednom jménu, které na prezidenta NKÚ navrhne, nemusí ve sněmovně nakonec jít o hlasování s předem naprosto jasným výsledkem. V případě, že koalice nasadí svého kandidáta, je totiž dle informací ČESKÉ POZICE připravena ČSSD poslat do boje protikandidáta – současného viceprezidenta NKÚ Miloslava Kalu.

I když se „zadaří“ a koalice se nakonec dokáže na kandidátovi shodnout, nemusí jít o hlasování s předem jasným výsledkem„Vzhledem k tomu, že kandidáti koalice nejsou zatím příliš oslniví, zvažujeme nominovat pana Kalu. Nemáme ale potvrzeno, jestli pan viceprezident takovou nominaci přijme," uvedl pro ČESKOU POZICI předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Pokud by Kalu sociální demokracie navrhla, není vyloučeno, že by pro něj v tajné volbě hlasovali i někteří koaliční poslanci.

Ať to dopadne jakkoliv, téměř rok neobsazený prezidentský post v NKÚ je důkazem neschopnosti politiků najít vhodnou osobnost pro tak důležitý kontrolní orgán. Politici přitom ve vztahu k NKÚ netápou jen v personálních otázkách.

I když koaliční smlouva obsahuje pasáž, v níž se strany zavázaly, že předloží „novelu Ústavy a novelu zákona o NKÚ, které umožní kontrolu nakládání s majetkem územních samospráv a dalších veřejnoprávních korporací“ a navrhnou „způsob kontroly nakládaní s majetkem právnických osob ovládaných státem nebo územními samosprávnými celky“, Senát minulý týden novelu Ústavy rozšiřující pravomoci úřadu odmítl. Proti návrhu přitom hlasovali i koaliční senátoři.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.