Lidovky.cz

Kdo platí premiérovu pobočnici Janu Nagyovou?

  21:03

Mysleli jste si, že jsou vaši úředníci placeni z vašich daní? Tak to se pletete. Na Úřadu vlády o tom musí vědět své.

foto: © isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEKČeská pozice

„Veřejnost žije v naprosto mylném názoru, že seriál Jistě, pane ministře je satirický sitcom. Ve skutečnosti se jedná o hraný dokument, a velice realistický.“ Tak před dvěma měsíci popsal premiér Petr Nečas svůj oblíbený pořad v rozhovoru pro Jihlavské listy. Svým vládním podřízeným se premiér v tomto duchu rozhodl jít příkladem.

Nejnovější kolo vykrucování Úřadu vlády ohledně poskytování informací o platu vrchní ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové by nevymyslel snad ani sir Humphrey. Nečasův aparát se vytasil s brilantní konstrukcí – zákon 106/1999 Sb., známý též jako informační zákon, se prý vztahuje jen na ty, kdo od státu dostali dary, příspěvky či dotace, jak dnes citují lidovky.cz.

No a protože si pravá ruka premiéra Nagyová o žádnou dotaci nezažádala, není podle Úřadu vlády příjemcem veřejných prostředků a informační zákon se na ni nevztahuje. Že by snad premiérovi úředníci měli za to, že plat Nagyové roste na keřících vůkol Kramářovy vily, kam si ho šedá eminence předsedy ODS chodí každého desátého v měsíci natrhat?

Nikoliv, tak hloupí Nečasovi podřízení nejsou. Na druhou stranu klička, že na platy vysokých státních úředníků se informační zákon nevztahuje, není ani zvlášť chytrá. Řada rozsudků i stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů a ministerstva vnitra totiž říká opak. Úřadu vlády to je jedno – takový výklad je prý nesprávný, protože „zveřejňovat se mají pouze údaje o osobách, které z vlastní vůle žádají o přidělení veřejných prostředků, nikoli o všech osobách, jimž byla vyplacena byť i jen minimální částka z veřejných rozpočtů,“ citují lidovky.cz. Nejnovější nápad Nečase, jak ochránit svou spolupracovnici, prý podporuje i fakt, že informační zákon se nevztahuje ani na příjemce sociálních dávek.

Nagyová je nedotknutelná

Zde už se jistá míra hlouposti Úřadu vlády projevuje. Informační zákon je důležitý třeba i z toho důvodu, aby byla veřejnost informovaná o finančních poměrech lidí, kteří mají rozhodovací pravomoci. Například aby bylo zřejmé, zda si mohli vydělat řekněme na floridské vily nebo luxusní kabelky. Pokud by jejich výdaje neodpovídaly jejich příjmům, je na místě se ptát, odkud ty nestandardní příjmy pocházejí. Zda například nejsou od někoho, kdo na rozhodování daného státního úředníka profitoval.

Právě okolo vlivu Nagyové na některá strategická rozhodnutí se přitom nejen v ODS vypravují legendy. Třeba o jejích stycích s vlivnými „kmotry“ ODS. K nim mimochodem vedou nitky některých prapodivných tendrů v Lesích ČR. Nagyová byla zastoupena ve výběrové komisi, která měla určit nového šéfa tohoto státního molochu, výběrové řízení nakonec bylo zrušeno. I v premiérské kanceláři se jistě dobře ví, proč.

Ovšem Petr Nečas hájí soukromí své úřednice zuby nehty. Nejenže vymýšlí ubohé kejkle, jak vše kolem jejího platu utajit, dokonce ještě kvůli zveřejnění části jejích výplatních pásek podává trestní oznámení. Sám poskytuje nejkřiklavější důkaz, že kolem Nagyové tedy asi není všechno v pořádku.

Ale třeba si Úřad vlády vlastně žádné kličky nevymýšlí a třeba Jana Nagyová skutečně nedostává ani korunu z peněz daňových poplatníků. Pak by snad mohl úřad aspoň oznámit, zda je placená z Kypru, Lichtenštejnska, nebo kupříkladu z Monaka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.