Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kdo oživí sociální demokracii?

  15:48
Před stranickou bitvou na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové se v ČSSD sešikovaly dva proudy – jeden za místopředsedou sněmovny Janem Hamáčkem, druhý za exministrem vnitra a dočasným lídrem strany Milanem Chovancem.

Jan Hamáček na sjezdu ČSSD v Brně 10. 3. 2017. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejmenovaný vlivný sociální demokrat glosoval špatné volební výsledky a na druhé straně koaliční um následovně: „Před volbami nám to moc nejde. Zato po volbách, tam to umíme.“ Odkazoval tím na počínání ČSSD v Praze. Straně se v metropoli ve volbách dlouhodobě nedaří. Když však přijde na jednání o vládě na radnici, ČSSD hraje klíčovou roli a podaří se jí navzdory slabým výsledkům dostat se do rady města.

Podobná situace se rýsuje i na celostátní úrovni. ČSSD v loňských sněmovních volbách získala pouze 7,27 procenta hlasů. Navzdory tomu nyní může hrát zásadní roli při vyjednávání o nové Babišově vládě, když ta první zřejmě nedostane důvěru. Vše se bude odvíjet od toho, jak dopadne mimořádný sjezd.

Hamáčkův zázrak

Ten se uskuteční 18. února. Ve straně se podle informací LN usiluje o to, aby jednání o případném vstupu do vlády vedlo až nové vedení. Na výsledky sjezdu bude čekat i hnutí ANO, které se po volbách stalo v dolní komoře dominantní silou. Před stranickou bitvou, kterou příští měsíc svedou delegáti v Hradci Králové, se v ČSSD sešikovaly dva proudy: jeden za místopředsedou sněmovny Janem Hamáčkem, druhý za exministrem vnitra a dočasným lídrem strany Milanem Chovancem.

Kdyby se novému předsedovi povedlo navzdory bídnému výsledku ve sněmovních volbách uzmout křesla ve vládě, dalo by se mluvit o zázraku. A Hamáček může být tím, komu by se mohl podařit. Oproti dočasnému stranickému vedoucímu má výhodu v tom, že dokáže jednat s Babišem.

Kdyby zvítězil Hamáček, jenž se do boje o nejvyšší post přihlásil minulý týden, mohla by se pohnout jednání o vládní koalici s ANO. Jeho předseda Andrej Babiš se netají sympatiemi vůči němu. Ve středu 10. ledna například na dotaz, zda by si dokázal představit ve funkci ministra obrany právě Hamáčka, ve sněmovně pronesl: „Je odborník na obranu, vyzná se v tom.“ Pro Hamáčka by tato vládní karta měla být na sjezdu výhodou. ČSSD hladoví, dluží stovky milionů korun. Její politici postupně přicházejí o funkce, které získali v uplynulém období vlády Bohuslava Sobotky.

Kdyby se novému předsedovi povedlo navzdory bídnému výsledku ve sněmovních volbách uzmout křesla ve vládě, dalo by se mluvit o zázraku. A Hamáček může být tím, komu by se mohl podařit. Oproti dočasnému stranickému vedoucímu má výhodu v tom, že dokáže jednat s Babišem. Mezi šéfem ANO a Chovancem panují od policejní reorganizace v létě 2016 vyhrocené vztahy. O tom, že Hamáček s hnutím umí mluvit, svědčí i fakt, že se mu podařilo vyjednat podporu pro zvolení místopředsedou sněmovny.

Tvrdé podmínky

Otázkou je, zda ČSSD bude ochotná jednat o vládě, ve které by seděl přímo Babiš. Podle informací LN například vlivná pražská organizace sociální demokracie odmítá, aby ČSSD vstoupila do vlády řízené šéfem ANO. Pokud by sociální demokraté přistoupili na spolupráci přímo s Babišem, měli by pravděpodobně tvrdé podmínky – obsazení klíčových ministerstev typu vnitra či financí. Situace po volbách byla ve straně nepřehledná. Dlouhou dobu se vyčkávalo, kdo zvedne ze země rukavici a vyhlásí zájem stát se předsedou.

Pokud by sociální demokraté přistoupili na spolupráci přímo s Babišem, měli by pravděpodobně tvrdé podmínky – obsazení klíčových ministerstev typu vnitra či financí

Zatím tak učinili dva kandidáti – Hamáček a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Chovanec je známý tím, že nechodí do nejistých či předem prohraných bitev. Lze tedy očekávat, že bude až do sjezdu vyčkávat, které regiony ho případně podpoří. Nemalou oporu může nalézt i ve spojenci na Hradě – v Zemanově poradci Martinu Nejedlém. V Chovancův neprospěch však hovoří, že podle informací LN se od něho odvrátila pražská ČSSD. Nejvlivnější stranická buňka stojí v čele několika krajů, které by nyní podpořily Hamáčka.

ČSSD nehledá jen nového předsedu, ale i zbylé členy politického grémia. Na sjezdu by mohlo při volbě místopředsedů uspět několik nováčků – například v regionu populární pardubický hejtman Martin Netolický či starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, který patří k nejbližším lidem bývalého premiéra Bohuslava Sobotky. Cílem je přenést do vedení ČSSD poznatky z krajské a komunální politické úrovně – ostatně už na podzim Česko čekají municipální volby.

Budoucnost a Miloš Zeman

V ČSSD se lze setkat s názorem, že pro její budoucnost by bylo přínosnější, kdyby prezident Miloš Zeman funkci neobhájil a na Hradě skončil. Tím by ustaly jeho útoky na sociální demokracii.

Do vývoje dějin nejstarší české politické strany v příštích dnech či týdnech promluví i prezidentské volby. Ve straně se lze setkat s názorem, že pro její budoucnost by bylo přínosnější, kdyby prezident Miloš Zeman funkci neobhájil a na Hradě skončil. Tím by ustaly jeho útoky na sociální demokracii. Je to právě bývalý předseda ČSSD, který v ní od svého zvolení prezidentem v roce 2013 jitří emoce.

Ve straně existují jeho zarytí odpůrci i příznivci. Mezi ně patří například i Jiří Zimola či Michal Hašek, stojící za platformou Zachraňme ČSSD, která podpořila Zemanovu kandidaturu. Pokud Zeman funkci obhájí, její síla poroste.