Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kdo obsadí ministerstvo ministerstev?

  10:53

Nejdůležitější křeslo v nové vládě stále zeje prázdnotou. Kdo bude po Kalouskovi ministrem financí, je jednou z klíčových otázek dneška.

foto: © ReutersČeská pozice

Za nenápadným průčelím ministerstva financí v Letenské ulici se ukrývá obrovská budova s nesčetnými vchody a východy včetně malých dvířek u Karlova mostu. Její projití z jednoho konce na druhý zabere desítky minut. Podobně je to i s kompetencemi resortu. Kromě působnosti v oblasti daní a rozpočtu tam najdeme správu majetku ve vlastnictví státu, kontrolu a regulaci finančního trhu, stavební spoření a penzijní připojištění. A také informační systém státní pokladny, jeden z nejsložitějších a nejobsáhlejších informačních systémů, jakými stát disponuje.

K tomu lze směle přičíst řadu podřízených úřadů a útvarů, které často rozsahem působnosti vydají pomalu na samostatné ministerstvo. Předně Generální finanční ředitelství a síť finančních úřadů, dále Generální ředitelství cel, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Státní tiskárnu cenin (ta se mimochodem stala důležitým datovým centrem, ve kterém je uchována řada zásadních systémů pro chod České republiky). Kromě toho je zde jeden nenápadný útvar přezdívaný finanční rozvědka – Odbor 24, Finanční analytický útvar pod vedením Milana Cícera.

Ministerstvo financí je zkrátka nejmocnější úřad v zemi a jeho šéf má obrovský vliv, i kdyby tento post zrovna nezastával jeden z nejvýraznějších polistopadových politiků Miroslav Kalousek. Který je navíc už v Poslanecké sněmovně připraven, že svému zástupci slušně zatopí, třeba při schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Kromě obrovské moci s sebou resort nese i šanci na pořádný malér a obrovskou ostuduMožní kandidáti na post úřednického ministra financí to zjevně vědí a soudě podle současného vývoje jim asi dochází i to, že kromě obrovské moci s sebou resort nese i šanci na pořádný malér a obrovskou ostudu. Ostatně, kdo by se taky hrnul na ministerstvo financí, když sněmovna dává zatím celkem jasně najevo, že nenechá projít státní rozpočet, což by byla asi největší blamáž, jakou si každý ministr financí může představit.

Jak jinak si totiž vysvětlit, že je kolem ministerstva financí skoro úplné ticho? Dokonce i v rovině spekulací lze zaslechnout jen pár jmen, a to odborářských ekonomů Martina Fassmanna či Jaroslava Ungermana. Ani jeden se k nim nevyjdařuje, ale koluje informace, že prý nabídku na takové angažmá odmítli. Ve hře je údajně i logická možnost sáhnout dovnitř resortu po některém z výrazných náměstků. S ohledem na stranickou příslušnost však odpadají dnešní první náměstek pro daně a cla Ladislav Minčič či náměstek pro hospodaření státu a informatiku Zdeněk Zajíček (oba z ODS).

Možnou alternativou by se z logiky věci mohl stát současný náměstek pro rozpočet Jan Gregor, který se na dnešní post vypracoval z pozice referenta a zná ministerstvo financí jako málokdo. Navíc je zde precedent Eduarda Janoty, který fungoval na téže pozici, aby z ní posléze přešel do úřednické vlády Jana Fischera. Rusnok na adresu Gregora ve čtvrtek v České televizi uvedl, že mu ministerské míst nabídl, ale náměstek ho prý s odkazem na nynější pracovní vytížení a nový přírůstek v rodině odmítl.

Těžko postradatelní

Zatím se dá říct, že všichni dobře informovaní lidé včetně zaměstnanců samotného ministerstva na otázku „kdo bude ministr?“ lakonicky reagují, že by je to také zajímalo. A nelze vyloučit, že stejnou otázku si pokládá i nový premiér Jiří Rusnok, který ostatně tento resort už jednou vedl, a tudíž je mu jasné, o jak náročnou věc jde.

Jistě, bylo by možné sáhnout do řad známých ekonomů z firemní, bankovní nebo akademické sféry. Ale kdo z nich se orientuje v chaotickém guláši veřejných financí? A kolik je mezi nimi prověřených manažerů, kteří zvládnou ustát nesmírný tlak všech ostatních resortů při sestavování rozpočtu (asi hlavní úkol ministra financí)? Řízení státních peněz se od podnikových financí přece jen značně liší.

Kdo ze známých ekonomů z firemní, bankovní nebo akademické sféry se orientuje v chaotickém guláši veřejných financí?A i když Jiří Rusnok někoho dostatečně kompetentního pro tento post objeví, patálie tím moc nezmírní. Stále zde totiž je vrstva náměstků jednotlivých sekcí. Vyměnit zmíněného Jana Gregora by byla teď, v době sestavování rozpočtu na příští rok, sebevražda, a pokud to nový ministr udělá, bude to dobrá známka jeho nekompetentnosti a nesoudnosti.

Sehnat odborníka na daně a cla srovnatelného z hlediska znalostí a zkušeností se současným prvním náměstkem Minčičem bude úkol jen těžko proveditelný. Nicméně pokud ho nový ministr nevyřeší, bude se muset smířit s faktem, že má po boku dlouholetého člena ODS, což se u vznikající vlády sestavené z řad příznivců prezidenta Miloše Zemana dá čekat jen těžko. Obdobné je to se Zdeňkem Zajíčkem, který je pro změnu velká kapacita v oblasti státního IT. A podobná je situace i u všech ostatních náměstků.

Zeman, ODS, VV a další bez šance

Koneckonců, nebylo by to poprvé, co si na ministerstvu financí někdo vylámal zuby. ODS krátce po posledních sněmovních volbách hlasitě avizovala, že už nikdy neudělá tu chybu, aby resort financí přenechala jiné straně. Nicméně nikdy neřekla jméno svého kandidáta na tuto funkci. Proč asi? Nakonec strana svůj boj vzdala a resort financí připadl opět Miroslavu Kalouskovi z TOP 09.

Ještě o něco komičtější rozměr měla následná koaliční smlouva, které předpokládala, že na každém resortu bude stranický ministr a dva náměstci ze zbylých dvou koaličních stran (ODS, VV). Miroslav Kalousek si náměstky sestavil podle sebe a z Věcí veřejných tam nebyl nikdo. Když se proti tomu nejmenší vládní strana ohradila, Kalousek s úsměvem poznamenal, že jakmile Věci veřejné dodají někoho s dostatečnou kvalifikací na post jakéhokoli náměstka na financích, rád jej jmenuje. Věci veřejné nikoho nedodaly.

Je otázka, zda by Rusnok zvládl sedět na dvou nejexponovanějších židlích ve vláděAni sám Miloš Zeman to neměl v době svého premiérování s ministry financí právě snadné. Jeho první ministr financí Ivo Svoboda byl z funkce odvolán kvůli podezření z trestné činnosti. To se potvrdilo, když byl v roce 2005 odsouzen za vytunelování společnosti Liberta. Druhým pokusem byl Pavel Mertlík, se kterým se po čase rozhádal, a Mertlík nakonec z vlády odešel, mimo jiné proto, že některé veřejné zakázky se mu zdály značně podezřelé. A nakonec přišel Jiří Rusnok, který se Zemanem zůstal až do konce jeho vlády.

Což ostatně možná přináší odpověď na otázku, kdo na ministerstvu usedne. Premiér Rusnok by teoreticky mohl řídit i ministerstvo financí. Sice se tím neřeší problém s náměstky, ale teoreticky i právně by to možné bylo. Je ovšem otázka, zda by Rusnok zvládl sedět na dvou nejexponovanějších židlích ve vládě.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...