Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo obsadí klíčový post předsedy Poslanecké sněmovny?

  16:49
V zákulisí hlavních stran se začalo hovořit o obsazení židle předsedy Poslanecké sněmovny. Je totiž důležitý z ústavního hlediska. Pokud po říjnových volbách selžou první dva pokusy nové vlády o zisk důvěry sněmovny, jmenuje prezident premiéra na návrh předsedy dolní komory.
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Šéfovat sněmovně je zajímavé povolání. Nejen kvůli tomu, že jde o prestižní křeslo, ale především z důvodu, že šéf dolní komory by se po říjnových volbách mohl z titulu své funkce zapojit do vyjednávání o nové vládě. Poté, co v červnu rezignoval na post šéfa ČSSD Bohuslav Sobotka, se debatuje, jakou funkci premiér po volbách získá. Podle informací LN od zdroje blízkého vedení strany spřádají lidé v nejbližším okolí předsedy vlády plán, kam by Sobotka po volbách mohl zamířit.

Jsou přesvědčení, že by mělo jít o vrcholnou funkci – a přesně takovou je post předsedy dolní komory parlamentu. „Kolují různé informace o tom, kam budou směřovat jeho další politické kroky. Oficiálně jsem od něho ale žádný záměr neslyšel. Myslím, že pan Sobotka je dobrý politik, což ukázal ve funkci premiéra. Jsem přesvědčený, že jeho čas ještě přijde a v politice bude působit nadále,“ řekl LN šéf jihomoravské ČSSD a Sobotkův spojenec Roman Hanák.

ČSSD a Bohuslav Sobotka

Klíčem k návratu na vrchol po nedávném pádu bude pro Sobotku úspěch ve volbách, v nichž do sněmovny kandiduje v domovském Jihomoravském kraji. Jeho spojenci věří, že premiér na jihu Moravy uspěje. Oproti minulým volbám, kdy kandidoval jako lídr ČSSD na premiéra, má v současnosti mnohem více času na kampaň.

Zákulisní úvahy o exšéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi v roli řídícího sněmovny se příliš nelíbí současnému předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi, který by po volbách mohl ve funkci pokračovat. V ČSSD se však ctí pravidlo seniority, kdy ostřílení politici mají v parlamentu přednost před svými méně zkušenými kolegy.

Podle zdroje LN, který má k Sobotkovi blízko, je ministerský předseda do předvolebního zápasení ve svém regionu zapálený a kampaň mezi lidmi ho baví. Aby bývalý šéf sociální demokracie mohl na vysoký post po volbách aspirovat, musí alespoň získat nejvíce hlasů na své kandidátní listině. Což nelze říct, že je v případě Sobotky záruka, neboť v předchozích sněmovních volbách v roce 2010 a 2013 ho vždy porazil bývalý hejtman Michal Hašek. V letošním klání však Hašek nekandiduje, a tak má Sobotka větší šanci vyhrát. Sobotka na dotazy LN neodpověděl.

Pokud by po volbách o křesle předsedy sněmovny skutečně přemýšlel, měl by jeden nemalý problém – sněmovnu nemůže řídit politik, který je zároveň premiérem. Na Sobotku by tedy případně museli poslanci se zvolením počkat do chvíle, než vznikne nová vláda. Zákulisní úvahy o Sobotkovi v roli řídícího sněmovny se podle informací LN příliš nelíbí současnému předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi, který by po volbách mohl ve funkci pokračovat.

V ČSSD se však ctí pravidlo seniority, kdy ostřílení politici mají v parlamentu přednost před svými méně zkušenými kolegy. „Princip seniority u nás funguje. Nejen ve sněmovně, ale i v senátu,“ potvrzuje předseda jihomoravské ČSSD Hanák. Hamáček, který je volebním lídrem středočeské organizace, LN vzkázal, že otázku sněmovních funkcí v současnosti neřeší.

ANO a Jaroslava Pokorná Jemanová

Významně však do hry o post šéfa sněmovny zasáhne hnutí ANO, které je favoritem voleb. V jeho řadách se hovoří o dvou adeptech – současném místopředsedovi Radku Vondráčkovi a středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové. Ta už byla místopředsedkyní sněmovny, po krajských volbách se ale poslaneckého mandátu vzdala a usedla do křesla hejtmanky. Nyní ale do sněmovny opět kandiduje a ze čtvrtého místa má velkou šanci na úspěch.

Významně do hry o post šéfa sněmovny zasáhne hnutí ANO, které je favoritem voleb. Jaroslava Pokorná Jermanová už byla místopředsedkyní sněmovny, po krajských volbách se ale poslaneckého mandátu vzdala a usedla do křesla hejtmanky. Nyní ale do sněmovny opět kandiduje a ze čtvrtého místa má velkou šanci na úspěch.

„Mandát v tuto chvíli nemám, stejně tak nemám nabídku vámi zmiňovaného postu. Vše je v rukou voličů,“ sdělila LN hejtmanka. Jermanová patří k nejambicióznějším politikům Babišova subjektu. Což potvrzuje výčet jejích dosavadních funkcí, které v uplynulém volebním období zvládla obsadit. Byla poslankyní, místopředsedkyní sněmovny a nyní je hejtmankou a místopředsedkyní ANO.

Děním uvnitř hnutí může zahýbat případ Čapí hnízdo, v němž by měli být v nejbližších dnech obviněni předseda ANO Andrej Babiš a jeho klíčový spojenec Jaroslav Faltýnek. O vítězství hnutí ve volbách se příliš nepochybuje, je však otázkou, zda se v ANO nezvedne odpor proti tomu, aby případně obviněný Babiš byl tím, kdo bude vyjednávat o nové vládě.

Post šéfa sněmovny je důležitý z ústavního hlediska. Pokud totiž selžou první dva pokusy nové vlády o zisk důvěry sněmovny, jmenuje prezident republiky premiéra na návrh předsedy dolní komory. Možná právě v tomto směru bude zajímavé pozorovat, kam až budou sahat ambice hejtmanky Jermanové.