Lidovky.cz

Kdo jde v pražských Košířích na ruku developerům?

  15:24

Praha 5 se pře s magistrátem, kdo způsobil, že se návrh na zastavění přírodního parku dostal až před rozhodující hlasování v zastupitelstvu.

Změny navržené pro oblast přírodního parku Košíře – Motol a Vidoule. V pravé části území označeného 2765 (celé má rozlohu 32 hektarů) chce stavět Ekospol, v levé Finep. Území 2760, 2762, 2763 (22 ha) – sport a rekreace, například golfové hřiště a zimní stadion; navrhuje MČ Praha 5. Území 2773 – komunikace Na Pomezí; navrhuje hlavní město Praha. foto: archivČeská pozice

Plán developerských společností Ekospol a Finep na zastavění části přírodního parku Motol-Košíře má dohru v podobě hádek mezi politiky z Prahy 5 a pražského magistrátu. Jedni na druhé nyní svalují vinu za to, že se kontroverzní návrh na změnu územního plánu dostal až před rozhodující hlasování v zastupitelstvu hlavního města Prahy.

O záměru Ekospolu a Finepu na zastavění části přírodního parku se stolovou horou Vidoule a dalších cenných území Prahy 5 ČESKÁ POZICE informovala na konci minulého roku v článku Vyslyší Ježíšek developery? Chtějí domy v přírodním parku.

Podezřele se už tehdy jevil fakt, že termín k podání námitek proti změnám územního plánu byl stanoven na období Vánoc, kdy úředníci nepracují. Upozorňovali jsme také na to, že dotčené území není cenné jen z důvodu odpočinku místních obyvatel, ale také proto, že jde o jednu z posledních zelených oblastí v okolí, které je – coby plíce města – potřeba chránit. Plánovaná bytová výstavba na jednom z nejvyšších míst v Praze by navíc podle vědců z Akademie věd mohla zastavit větry, které odvádějí smog z centra města.

Poté, co se proti návrhu ohradili místní občané a začala se jím zabývat i další média, si nad kontroverzním návrhem „myje ruce“ jak náměstek primátora zodpovědný za změny územního plánování Tomáš Hudeček, tak radní z Prahy 5. Obě strany se navzájem obviňují, kdo jde developerům více na ruku. A obě strany přitom v určité fázi umožnily další postoupení záměru.

Já ne, to oni..

Obě strany – pražský magistrát i městská část Praha 5 – v určité fázi umožnily další postoupení záměru

Změnu územního plánu totiž vybral náměstek Hudeček a orgány hlavního města z celkově 840 zaslaných podnětů na změny do skupiny 74 podnětů, které 21. června 2012 na Hudečkův návrh schválilo zastupitelstvo a poslalo ho tak do druhé fáze ze tří.

Současné vedení radnice Prahy 5 mu tento krok vyčítá, oficiálně se od návrhu distancuje a prohlašuje, že na svém území zásadně odmítá velké developerské projekty. „V oblasti Vidoule si dovedu představit například obdobu Ladronky na protějším kopci. Představa Ekospolu směřuje k naprosto nepřiměřené a nepřijatelné změně využití těchto pozemků, které mají mít zejména rekreační a sportovní charakter,“ uvedl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (nestraník, dříve TOP 09).

Hudeček však tvrdí, že nemohl v červnu 2012 jednat jinak: „Ano, tyto návrhy prošly přese mě, ale byly nachystané už přede mnou, já je jen předložil zastupitelstvu tak, jak byly.“ (Předtím tuto vlnu vyhlásil Josef Nosek z ODS, který je dnes náměstkem primátora pro dopravu.) Hudeček z podpory návrhu developerů naopak obviňuje městskou část.

Ta sice samotný podnět na změnu územního plánu nepodala, podal ho Ekospol, ale rada v minulosti rozhodně takto ostře proti návrhu nevystupovala, spíše naopak. Současné vedení radnice vinu hází na bývalého starostu Radka Klímu (TOP 09), který byl podle nich odvolán právě kvůli nadstandardním vztahům s developery. „Současná debata o možné developerské výstavbě v této lokalitě se týká rozhodnutí bývalého starosty Radka Klímy, kvůli kterému byl mimo jiné odvolán. Jeho tehdejší rozhodnutí jsme okamžitě po nástupu nového vedení změnili,“ řekl Zelený.

Vedení Prahy 5

Původně radnici vedlo uskupení TOP 09, Věcí veřejných a ČSSD. Jenže 16. října 2012 se část TOP 09 se svými spolustraníky názorově rozešla a hlasovala pro sesazení vlastního starosty Radka Klímy. Svůj krok odůvodňovali také tím, že Klíma šel „na ruku“ developerům. Tito radní byli vyloučeni z TOP 09 a v radě městské části nyní sedí zástupci Věcí veřejných, ČSSD a nestraníci vyloučení z TOP 09.

Odvolaný starosta Klíma: „Přes radu ani přese mě to vůbec nešlo. Nevím, proč mě teď všichni zmiňují.“

Vinu na bývalého starostu svaluje i opoziční zastupitel Prahy 5 Lukáš Herold (ODS). „V té době se dnes již odvolaný starosta Radek Klíma, shodou okolností také z TOP 09, se zástupci Ekospolu opakovaně sešel a slíbil jim podporu. Prostě a jednoduše: Hudeček navrhoval a Klíma mlčel,“ tvrdí Herold. Odvolaný starosta Klíma to vidí zcela jinak: „Toto projednávala komise pro územní rozvoj a té já jsem nebyl členem. Přes radu ani přese mě to vůbec nešlo. Nevím, proč mě teď všichni zmiňují.“

Spolčování s developery rezolutně popírá i Hudeček. „To jsou nesmysly. Já jsem dokonce organizoval veřejnou debatu, kde mohli lidé vyjádřit svůj názor, jak by si území představovali,“ uvedl Hudeček pro ČESKOU POZICI s odvoláním na veřejnou debatu z 20. února, kterou náměstek zaštítil a osobně se jí účastnil.

Pokud jde o městskou část, je zajímavé také to, že ačkoliv výstavbu společnosti Ekospol nyní Praha 5 nepodporuje, plány společnosti Finep, jež plánuje stavět v druhé části dnešního pole, jí tolik nevadí. „Finep si dle našich informací najali drobní vlastníci anebo restituenti, aby jim pomohl s přípravou podkladů pro projednavání. Vize těchto vlastníků a představené podklady nejsou sice zcela v souladu s vizí města, ale deklarovali připravenost hledat takové řešení, které umožní vznik rekreační zóny, jako je například Ladronka, což je v našem zájmu. Navíc by to mělo být jen na úkor drobné zástavby u staré vodárny a na troskách budov z druhé světové války,“ uvedla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. O konkrétní podobě této výstavby chce podle ní městská část ještě diskutovat.

Bez ohledu na vzájemné obviňování všech dotčených stran nakonec o záměru rozhodne zastupitelstvo hlavního města, které by o něm mělo hlasovat na jaře. Předtím Hudeček ještě návrh nechá posoudit také výborem územního rozvoje a odbornou komisí složenou z architektů. „Jsem přesvědčen o tom, že návrh odporuje celkové koncepci města a že nebude doporučen. Finální rozhodnutí však bude na zastupitelích,“ dodal Hudeček.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.