Lidovky.cz

Kde žijí největší dobrodinci světa, přepočteno na peníze

Afghánistán

  22:33

Do světové špičky v humanitární pomoci překvapivě povyskočilo Turecko. Celosvětově šlo loni na pomoc 354 miliard korun.

Jedním z běžných cílů finanční pomoci je podpora vzdělávání v konflikty postižených oblastech, jako tomu bylo například ve Rwandě, kde Český výbor pro UNICEF podporuje vesnické školy nejen v oblasti Ruhengeri (na snímku). foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Léto neléto, neustále jsme vystavováni přívalu špatných zpráv. Aby se z toho člověk nezbláznil, je dobré vědět, že na tom vlastně nejsme tak hrozně špatně a že jsou na světě – sem tam – i nějaké ty dobré novinky. Třeba tahle.

Organizace Global Humanitarian Assistance (GHA) zveřejnila před pár dny report, z nějž vyplývá, že i nadále jsou na světě lidé, kteří pomáhají druhým v nouzi. V přepočtu na peníze to sice bylo v roce 2012 o trochu méně než předloni, neboť celosvětově šlo na humanitární účely 17,9 miliardy dolarů (asi 354 miliard korun) oproti výdajům z roku 2011, jež činily 19,3 miliardy dolarů.

V loňském roce se ovšem neudály takové obří katastrofy jako záplavy tsunami, zemětřesení na Haiti nebo fukušimská havárie, takže přímou pomoc potřebovalo podle údajů OSN 76 milionů lidí oproti 93 milionům v předchozím roce.

Kdo nejvíce druhým dává...

Ze statistik GHA také vyplývá, kdo dává největší pomoc – měřenou v penězích. První jsou USA s dárcovstvím 3,8 miliardy dolarů (75 miliard korun), za nimi následují instituce Evropské unie, Velká Británie a překvapivě také Turecko, které přispělo na humanitární účely miliardou dolarů, což je o neuvěřitelných 775 milionů více než v předchozím roce a jde o největší meziroční nárůst. Velká část tureckých peněz šla totiž do okolních oblastí vzhledem k válce a uprchlíkům ze Sýrie. Pátým nejštědřejším dárcem světa je Švédsko.

  • Spojené státy americké 3,8 miliardy USD
  • instituce Evropské unie 1,9
  • Velká Británie 1,2
  • Turecko 1,0
  • Švédsko 0,78

Nejvíce peněz dávají vlády států (loni 12,9 miliardy) a pět miliard pochází ze soukromého sektoru a od jednotlivých občanů. V přepočtu na hrubý domácí příjem, nikoliv v celkovém objemu, jsou největšími dobrodinci Lucembursko (0,16 procenta HDP) a Švédsko (0,14 procenta).

... a kdo nejvíce dostává

Nejpotřebnějšími příjemci byly v loňském roce Sýrie, oblasti Súdánu, Konga, Keni, Somálska, Jemenu, Čadu, Palestiny či Mali. Nejvíce peněz putovalo do Pákistánu, hladovějícícho Somálska, pásma Gazy, Afghánistánu a Etiopie.

  • Pákistán 1,4 miliardy USD
  • Somálsko 1,1
  • Pásmo Gazy 0,85
  • Afghánistán 0,77
  • Etiopie 0,68

„Zpráva Global Humanitarian Assistance doporučuje, aby dárci jednali rychleji, více mysleli na preventivní opatření a umožnili víceroční finanční cykly v oblastech, kde je potřebná trvalejší pomoc,“ uvedl zpravodajský server BBC.

Je takto jednosměrný proud peněz skutečným dobrodiním, nebo odpustkem naší flagelanstké civilizace?Někde tady už dobré zprávy končí. V rozpolceném a stále složitějším světě se naskýtají otázky, zda je takto jednosměrný proud financí skutečným dobrodiním nebo odpustkem naší flagelantské civilizace stále se obviňující za svůj vlastní úspěch, jak psal Jiří Krupička ve stejnojmenné knize (1999), anebo může nechtíc způsobit i nezamýšlené problémy oněm dárcovským zemím? Existuje snad vděk?

A špatnou zprávou zůstává fakt, že třeba Američany darovaných 3,8 miliardy dolarů je jen zlomkem kolosální částky 159,3 miliardy dolarů, kterou měla Obamova administrativa utratit v roce 2011 jen za války v Iráku a Afghánistánu. Ale to už bychom si zase škarohlídsky kazili to pěkné léto.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.