Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kde hledat bohatství uhlobarona Měkoty

  9:30
Malá a na první pohled nenápadná firma Feed Grain možná nabízí odpověď na otázku, co se stalo se ztraceným majetkem miliardáře Luboše Měkoty, k němuž přišel při privatizaci Mostecké uhelné.

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

K bohatství přišel Luboš Měkota, původně revírník a odborář, při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) na konci devadesátých let.

Když v roce 2007 odhadl jeho jmění časopis Týden na sedm miliard korun, ve Švýcarsku už naplno běželo vyšetřování tamějších prokurátorů, podle kterých byly peníze z privatizace vyprány právě v jejich zemi. Krátce poté bývalým manažerům MUS včetně Měkoty zabavili Švýcaři nemalou část majetku a v roce 2012 se ke stejnému kroku rozhoupaly i české úřady.

Osud Měkotova bohatství je ale do velké míry nejasný. Miliardář totiž investoval do řady velmi rizikových a ve finále ztrátových obchodů.

Zatímco ostatní manažeři MUS, dosud nepravomocně obvinění, se nařčení dál brání, Luboš Měkota zemřel na náhlou zástavu srdce na začátku roku 2013. Osud jeho bohatství je ale do velké míry nejasný. Miliardář totiž investoval do řady velmi rizikových a ve finále ztrátových obchodů, jako byla Televize Metropol, Rezidence Kavčí Hory nebo dnes již slavná maková kauza. V té prodělal miliardy, které se do slova a do písmene vypařily.

Kam zmizely miliardy?

Nápovědu možná brzy nalezneme v nepříliš nápadné pražské firmě Feed Grain, která byla také cílem Měkotových investic. Do obchodníka se zemědělskými komoditami investoval „jen“ dvacet milionů korun. Jeho pohledávka byla součástí majetku, který zabavilo české státní zastupitelství, a po jeho smrti by ji měl mít v držení Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Měl, ale nemá. I odtud byla totiž Měkotova pohledávka převedena kamsi do zahraničí.

Společnost Feed Grain před časem zkrachovala a zanechala po sobě dva věřitele. Jeden z nich, prostějovská firma Moragro, upozorňuje na podezřelé finanční toky a tvrdí, že peníze byly zřejmě úmyslně ukryty před českým státem, který si je nárokuje.

„Cílem uváděných transakcí zřejmě mohlo být mimo jiné i vyvedení peněz pana Luboše Měkoty z majetku dlužníka, aby se zabránilo postižení těchto finančních prostředků ze strany České republiky,“ uvádí Moragro u Městského soudu v Praze.

Společnost Feed Grain před časem zkrachovala a zanechala po sobě dva věřitele. Jeden z nich, prostějovská firma Moragro, upozorňuje na podezřelé finanční toky.

O jakých transakcích je řeč? Měkota půjčil společnosti Feed Grain 20 milionů korun už v roce 2010 (tedy v průběhu vyšetřování) a dnes by jeho pohledávka měla i s úroky hodnotu zhruba 25 milionů korun. To je také částka, kterou si do insolvence zprvu přihlásil český stát s tím, že Měkotovu investici do Feed Grainu zabavil a hodlá ji vymáhat.

Později ale vyšlo najevo, že v roce 2013, necelý měsíc před svou smrtí, Měkota onu pohledávku prodal. A to lichtenštejnské společnosti Onetage Anstalt.

Stát se s oním výrokem spokojil a boj o 25 milionů vzdal. A to i přesto, že Onetage Anstalt, o které LN už několikrát informovaly v souvislosti s jinými kauzami, spoluovládal právě Luboš Měkota.

S podobným vysvětlením se společnost Moragro zřejmě nehodlala jen tak smířit a objevila zajímavé souvislosti. Podívejme se ještě jednou na společnost Feed Grain, do níž Měkota investoval. Podle zdrojů LN ji sice ovládal František Janů, bývalý vysoce postavený manažer Agrofertu a později generální ředitel Setuzy v éře Tomáše Pitra, nicméně oficiálním jednatelem je muž jménem Radovan Pavlica.

Toho najdeme i v jiné firmě, nedávno založené společnosti jménem 4KB, s. r. o. Těžko říct, v čem skutečně podniká. Důležité ovšem je, že jí v minulosti poskytla půjčku dosud neznámá společnost Wydder Anstalt se sídlem v lichtenštejnském Schaanu. Šlo o zhruba 25 milionů korun. Svou pohledávku převedla na Pavlicu, který ji vložil do základního kapitálu firmy. Stručně řečeno, zatímco z jedné společnosti, v které Pavlica figuruje, jedna pohledávka odejde, do druhé, v které figuruje tatáž osoba, jiná pohledávka ve stejném objemu přijde.

Představení začíná

Radovana Pavlicu se LN nepodařilo zkontaktovat a ani jiní oslovení lidé nechtějí o kauze hovořit. Zda je zmiňovaná Wydder Anstalt skutečně propojena s majetkem Měkoty, který podle dosavadních zjištění disponoval složitou sítí zahraničních firem, není možné ověřit. Existují ale vodítka. Wydder je například spravován švýcarským trustem Trebag. Ten v českém obchodním rejstříku nalezneme i v jiném případě. Nitky od něj vedou do společnosti Kornel CZ, jejímž jediným jednatelem je František Janů; tedy tatáž osoba, která podle řady zdrojů ovládala Feed Grain.

Společnost Moragro, která na výše popsané vazby upozornila soud, zatím nechce o kauze veřejně hovořit, jak LN sdělil její majitel Petr Hradil. Nicméně v insolvenci požaduje forenzní audit a podání odpůrčích žalob. Zdá se, že případ Feed Grain jen tak neskončí.

O kauzách kolem zesnulého miliardáře Luboše Měkoty ČESKÁ POZICE informovala už dříve, například v těchto článcích:

Jak Credit Suisse kryla obchody českého miliardáře

Majetek po Měkotovi: tvrdý oříšek pro Credit Suisse

Miliardář Měkota poblíž daňových podvodů