Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Key Investments a Oleo Chemical: Propletený miliardový byznys

  9:14
V jednom příběhu s kriminálním pozadím utopily české radnice stamiliony u firmy Key Investments. V druhém jde o podivné obchody s bionaftou, již nakupovaly státní a městské firmy od společnosti Oleo Chemical, za níž zůstává miliardový dluh. Personální nitky obou případů se sbíhají u kontroverzního podnikatele a advokáta Petra Sisáka.

Key Investments a Oleo Chemical. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Společným jmenovatelem byznysmenů, kteří se pohybují kolem inkriminovaných dvou firem a znají se z 90. let, je zájem o ovládnutí tukového průmyslu. Kromě Sisáka je to třeba František Koch. Ten mimo jiné s prvně jmenovaným před lety působil ve vedení zkrachovalé První slezské banky.

Spolupráci Key Investments a Oleo Chemical dokazuje takzvaná komisionářská smlouva z roku 2008, kterou ČESKÁ POZICE získala. Ze smlouvy však nelze vyčíst, co přesně je jejím předmětem. Podle investičního experta, který si nepřál být jmenován, může jít o rámcovou smlouvu týkající se obhospodařování investičních nástrojů Olea Chemical. Je prý však také možné, že petrochemická firma mohla finance od Key Investments naopak nabýt. V době uzavření smlouvy se totiž potýkala s velkým nedostatkem peněz.

Spolupráci Key Investments a Oleo Chemical dokazuje takzvaná komisionářská smlouva z roku 2008

V dokumentu neurčitě stojí: „Předmětem této smlouvy je zejména závazek komisionáře (Key Investments) vyvíjet vlastním jménem na účet komitenta (Oleo Chemical) nebo účet jeho klientů činnosti směřující k nákupu a/nebo prodeji investičních nástrojů dle pokynů komitenta (Oleo Chemical), a závazek komitenta (Oleo Chemical) zaplatit komisionáři (Key Investments) za jeho činnost úplatu.“

Do nejvyšších pater?

Zásadní problém firmy Key Investments spočívá v tom, že svěřené peníze v drtivé většině jejich majitelům nevrátila. V řadě případů jde o veřejné instituce – například radnice Prahy 6, Prahy 10 nebo Sokolova, kterým zkrachovalá společnost dluží celkem 309 milionů korun. Tuto sumu brokerská společnost Key Investments investovala do v podstatě neobchodovatelných dluhopisů koncernu Via Chem Group (nástupce někdejší Setuzy).

Existují však instituce, kterým se peníze napumpované do Key Investments jako by zázrakem vrátily. Jde například o think-tank exprezidenta Václava Klause CEP nebo radnici Prahy 13, kterou v inkriminované době vedl David Vodrážka (ODS).

Existují však instituce, kterým se peníze napumpované do Key Investments jako by zázrakem vrátily

Mezi podnikateli se proto spekuluje, že za celým případem mohou stát bývalí a současní vysoce postavení politici, respektive vlivné finanční skupiny, který nemají zájem na tom, aby se jejich „koně“ dostali pod palbu kritiky za promrhané peníze.

Pokud Oleo Chemical svěřila Key Investments nějaké peníze, vrátily se jí? V insolvenčním řízení svou pohledávku nepřihlásila. Spolumajitelé Olea Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek však na dotaz ČESKÉ POZICE, zda případně své peníze dostali zpět, nereagovali.

Personální pavučina

Propojení Olea Chemical a Key Investments se zdaleka netýká jen obchodní spolupráce. Obě firmy jsou protkané důležitými personálními vztahy.

František Koch byl v minulosti obžalován a souzen kvůli zkrachovalé Ekoagrobance, v níž byl členem představenstva. Ve druhé polovině 90. let působil v dozorčí radě dalšího padlého domu První slezská banka, ve které se potkal s kontroverzním advokátem a v minulosti odsouzeným finančníkem Petrem Sisákem. Právě on je považován za člověka v pozadí Key Investments a Koch za jeho spojence. Koch má však blízko i k Oleo Chemical. Z pozice ředitele investiční firmy Markot Limited uzavřel v roce 2008 s petrochemickou společností smlouvu o prodeji několikamilionové směnky.

Propojení Olea Chemical a Key Investments se netýká jen obchodní spolupráce. Obě firmy jsou protkané důležitými personálními vztahy.

V obchodu mezi Key Investments a Oleo Chemical pak dle dokumentů, které má redakce k dispozici, jednal jménem Olea Chemical právě Koch. Dle dalších materiálů využíval tento manažer automobil BMW patřící Oleu Chemical. Nutno dodat, že nejde o náhodné známosti, neboť trojúhelník Koch-Sisák-Jirounek se v průběhu 90. let potkal v několika firmách (například ISAAC investiční společnost nebo Broke CZ).

Sisák s médii dlouhodobě nekomunikuje. Koch na dotazy ČESKÉ POZICE nereagoval. Další propojující osobou je pražský advokát Ivo Kroužek. Do roku 2012 byl společníkem firmy Insolv, která vykonávala a vykonává funkci insolvenčního správce společnosti Oleofin. Ta spadala do impéria Via Chem Group spojovaného s Petrem Sisákem.

S firmou Oleo Chemical zase Kroužek spolupracoval v rámci insolvenčního řízení, v němž ji od roku 2011 zastupoval. Kroužek zasahoval i do vnitřního chodu společnosti, v minulosti byl například zmocněn k jednání o změně vlastnické struktury firmy.

Na dotaz, zda se zná a spolupracuje s Jirounkem, Urbánkem či Sisákem, Kroužek odpověděl: „Vámi uváděné osoby a subjekty buďto neznám, nebo se k nim nemohu vyjádřit z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti, která trvá i po skončení poskytování právních služeb, respektive výkonu funkce insolvenčního správce.“

Gross, Rittig i Janeček

Případ Key Investments budí pozornost již sedm let. Vyšetřovatelé zatím nepřinesli žádný důkaz, který by ukázal na osoby, jež ve skutečnosti firmu ovládaly. Dosud byli obviněni jen tři bývalí členové představenstva.

Key Investments

Přes tuto firmu investovaly majetek části Praha 6, Praha 10, Praha 13 (spravované ODS a ČSSD) nebo město Sokolov. Za své peníze získaly nelikvidní dluhopisy. Řada klientů dodnes nedostala peníze zpět. Jedním ze šťastnějších investorů, který na obchodech přes Key Investments netratil, byl think-tank CEP Václava Klause. Mezi lety 2002 a 2003 byl přitom ředitelem londýnské matky Key Investments Jiří Weigl – za prezidentské éry Václava Klause hradní kancléř.

Vedle nepovedených investic pražských radnic upoutala Key Investments pozornost například desetimilionovou půjčkou expremiéru Stanislavu Grossovi (ČSSD) na nákup akcií Moravia Energo. Někdejší předseda ČSSD na transakci vydělal zhruba 90 milionů.

Vaz kauza zlomila bývalému ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi (ODS), který se prostřednictvím Key Investments snažil před manželkou „odklonit“ miliony korun v rámci rozvodového řízení.

Aféra společnosti Oleo Chemical se do povědomí veřejnosti poprvé zapsala na konci roku 2011, kdy protikorupční fond podnikatele Karla Janečka zveřejnil dokumenty k několika zakázkám, jež souvisely s nyní obviněným podnikatelem Ivem Rittigem. Oleo Chemical dle materiálů v rámci zisku zakázky v pražském dopravním podniku spolupracovala s firmou, která je spojována s tímto monackým rezidentem. Problém společnosti Oleo Chemical je však mnohem hlubší.

Oleo Chemical

Představitelé společnosti Ravak měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Zpět prý peníze nedostali. Urbánek s Jirounkem trvají na tom, že Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy. Případ vyšetřuje policie.

V uplynulých měsících ČESKÁ POZICE informovala o několikasetmilionových půjčkách Michala Urbánka a Kamila Jirounka z Olea Chemical od koupelnářského obra Ravak. Představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Urbánkovi a Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Oba muži naopak trvají na tom, že Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy. Případ vyšetřuje policie.

V příběhu se překvapivě objevil i filantrop Karel Janeček, který Jirounkovi půjčil 75 milionů korun. Kauzu vyšetřují detektivové z protimafiánského útvaru, v případu došlo i na vyhrožování fyzickou likvidací. Nepříjemnou zkušenost s firmou Oleo Chemical kvůli Hlavní aktéři obou kauz problematickému plnění zadání zažily státní strategické podniky Čepro a pražský dopravní podnik.

Hlavní aktéři obou kauz

PETR SISÁK 

  • Je považován za člověka v pozadí Key Investments. Pracuje jako advokát v kanceláři HS legal (dříve Hala & Partners). V roce 2007 byl pravomocně odsouzený za vytunelování První slezské banky, jejíž akcionáři přišli o miliardu korun. V minulosti byl vyšetřován například kvůli zmizení asi jedné miliardy korun z takzvaných CS fondů, figuroval v kauze zkrachovalé Zbrojovky Brno a byl odsouzen (avšak nepotrestán) v případu litoměřických investičních fondů, ve kterých v 90. letech zmizela více než miliarda korun. Dnes je Sisák spojovaný především se společností Via Chem Group (majitel někdejší Setuzy).

KAMIL JIROUNEK a MICHAL URBÁNEK 

  • Majitelé petrochemické firmy Oleo Chemical. Dle Jiřího Kreysy, spolumajitele společnosti Ravak, z jeho firmy vylákali na základě falešných dokumentů 750 milionů korun. Jirounek je navíc obžalovaný v případu padělané směnky. Soukromě si měl totiž půjčit necelých 100 milionů korun od dalšího spolumajitele Ravaku Jindřicha Vařeky. Jirounek ale peníze nevrátil a na základě zfalšované směnky požadoval po Vařekovi vrátit přes 127 milionů. 

FRANTIŠEK KOCH

  • Byl v minulosti obžalován a souzen kvůli zkrachovalé Ekoagrobance, v níž byl členem představenstva. Působil i v dozorčí radě zkrachovalé První slezské banky, v níž se potkal s Petrem Sisákem. Koch je považován za Sisákova muže. Blízko má i ke Kamilu Jirounkovi a společnosti Oleo Chemical, se kterou obchodoval. Je ředitelem investiční firmy Markot Limited z Britských Panenských ostrovů.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...