Lidovky.cz

Kauzu CASA konečně začal rozplétat Obvodní soud pro Prahu 6

  17:32
Za pět let od obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové a exšéfa sekce pro vyzbrojování Jiřího Staňka za nákup letounů CASA za 3,5 miliardy korun zažila česká politika leccos. Teprve v úterý 16. května začal soud kauzu projednávat.

Vlasta Parkanová se vyjadřuje k policejní žádosti před hlasování o jejím vydání k trestnímu stíhání. foto: Reprofoto

Žalobce Jan Kořán viní bývalou lidoveckou ministryni Vlastu Parkanovou a exšéfa sekce pro vyzbrojování Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Důvodem je podpis smlouvy na nákup letounů za 3,5 miliardy, aniž by zjišťovali přiměřenost výše kontraktu.

Kořán, který byl i žalobcem Marka Dalíka v kauze pandurů, je přesvědčen, že státu vznikla škoda 819 milionů korun. Staví na výpočtech soudního znalce, společnosti American Appraisal. „Měli učinit kroky, aby postupovali v souladu se zákonem. Ministerstvo obrany si mělo zjistit přiměřenost ceny. Mohli na to vytvořit odbornou komisi, dotázat se odborníků,“ uvedl v úterý 16. května státní zástupce.

Zajímavé informace

Politička Vlasta Parkanová se startu soudního procesu sice nezúčastnila, ale v jednací síni zazněly zajímavé informace. A sice, jak úřad zjišťoval, kolik by měl stát zaplatit za transakci, při níž v roce 2009 obrana nakoupila tři letouny CASA C-295 a čtvrtý stroj vyměnila za pět bitevníků L-159. Podle žalobce se cenou nezaobírala ani výběrová komise. Oba obžalovaní vinu odmítají. Obsáhle v úterý 16. května vypovídal bývalý ředitel Staněk.

V jednací síni zazněly zajímavé informace. A sice, jak úřad zjišťoval, kolik by měl stát zaplatit za transakci, při níž v roce 2009 obrana nakoupila tři letouny CASA C-295 a čtvrtý stroj vyměnila za pět bitevníků L-159.

Podle něho stanovit cenu v místě a čase obvyklou dost dobře nejde, neboť chybí srovnání. Nákupy armádní techniky se odehrávají v utajeném režimu. Navíc neprobíhají každý rok. „Neexistuje soudní znalec s patřičnou kvalifikací, který by byl schopen podle podmínek zákona o oceňování majetku státu ocenit daný nákup. Asi těžko by toho byl schopen úředník v jedenácté platové třídě na ministerstvu obrany,“ namítl Staněk. Zkritizoval posudek, jejž si nechala zpracovat obžaloba. Podobná technika se prý v Česku nenakupovala. V cizině ji pak kryjí obchodní a státní tajemství.

Obhájci obžalovaných soudu navíc předložili dva znalecké posudky, z nichž vyplývá, že určit cenu v místě a čase obvyklou možné nebylo. Někteří znalci prý dokonce odmítli požadavek policie, aby pro ni vypracovali posudek. Za svou kariéru na ministerstvu obrany Staňkovýma rukama prošlo tisíc veřejných zakázek za více než 54 miliard korun. Ani u jedné z nich podle svých slov neporušil předpisy.

Staněk dále uvedl, že kvůli tlaku ministerstva obrany byla snížena výsledná cena kontraktu. Původně totiž koncern EADS, který letouny CASA vyrábí, požadoval za směnu čtvrtého stroje pět provozuschopných bitevníků L-159. Jenže to by si vyžádalo čtvrtmiliardovou investici na opravy, což resort odmítl.

Výslech z roku 2012

Parkanová sice využila svého práva a z jednání se v úterý 16. května omluvila, ale není vyloučeno, že se zúčastní dalších stání. V nepřítomnosti se četl její výslech z roku 2012. A bylo o co stát. Nákup probíralo kolegium ministryně, kterého se účastní 26 odborníků z resortu a z armády. „Kdokoliv z vás vznese připomínku, která celý zamýšlený kontrakt zpochybní, bude to znamenat, že materiál do vlády nepředložím,“ vyzvala ministryně. Nikdo ale tehdy nic nenamítal.

V nepřítomnosti Vlasty Parkanové se četl její výslech z roku 2012. A bylo o co stát.

Vyšetřovatelé však v onom roce Parkanové během výslechu předložili k nahlédnutí dokument. Šlo o stanovisko náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, v němž vyjádřil pochybnost o pořízení taktických letounů CASA. Policisty zajímalo, zda o něm věděla „No. Já jsem ten materiál nikdy neviděla. Těžko se srovnávám s tím, že by generál Picek jako náčelník generálního štábu zcela vynechával svoji ministryni a nevyužil jedinou příležitost, aby se mnou mohl o této věci hovořit,“ reagovala politička.

Soud zřejmě vyslechne desítky svědků. Jen v přípravném řízení jich vypovídalo 38, mimo jiné 14 ministrů Topolánkovy vlády.

Obvinění Vlasty Parkanové

20. dubna 2009

  • Vláda Mirka Topolánka schválila pořízení tří letounů CASA za 3,5 miliardy a výměnu čtvrtého stroje za pět bitevníků L-159.

13. června 2012

  • Policie požádala poslance o vydání Vlasty Parkanové ke stíhání.

4. března 2015

  • Protikorupční policie navrhla obžalovat Parkanovou a exšéfa sekce vyzbrojování Jiřího Staňka.

16. září 2016

  • Obvodní soud pro Prahu 6 vrátil kauzu nákupu letadel CASA k došetření.

16. květen 2017

  • Po justičním ping-pongu a neúspěšném vyloučení předsedkyně senátu začalo hlavní líčení.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.