Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza trafiky pro exposlance: Soudkyně Králová šokovala soudní síň

  10:15
Kárně obviněná soudkyně Helena Králová zpochybnila část odposlechů v kauze „trafik“ pro tři exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, jedné z větví případu Nagygate, který v červnu 2013 sesadil kabinet Petra Nečase.

Soudkyně Helena Králová se proslavila především kauzou údajného zneužití Vojenského zpravodajství, kdy opakovaně nerespektovala názor nadřízeného soudu. foto: iDNES.czMAFRA

Spory o policejní odposlechy zasáhly další sledovanou kauzu. Po tahanicích o jejich použitelnost v korupčním případu Davida Ratha v úterý 7. listopadu soudkyně Helena Králová zpochybnila zákonnost odposlechů i v kauze údajných „trafik“ pro trojici exposlanců ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Jde o jednu z větví kauzy Nagygate, jež v červnu 2013 sesadila kabinet Petra Nečase.

Když v úterý 7. listopadu před Obvodním soudem pro Prahu 1 vypovídal jako svědek exministr financí Miroslav Kalousek, žalobce chtěl konfrontovat jeho slova s textovou zprávou od Fuksy, o kterou se opírá obžaloba. Na základě námitky jednoho z obhájců ale Králová řekla, že odposlechy jsou nezákonné. Tím šokovala celou soudní síň.

Kalouskova nabídka

Obžaloba olomouckých státních zástupců se totiž o policejní odposlechy opírá. Jejich zpochybnění by byla pro žalobce další rána, už tak je kauza „trafik“ pro exposlance asi nejpochybnější větví spletitého trestního případu, který se točí kolem expremiéra Nečase a jeho dnešní manželky Jany. Žalobci žádali tresty pro Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře za to, že vyměnili své poslanecké mandáty za lukrativní posty ve státních firmách.

Exministr financí Miroslav Kalousek odmítl, že by místa v Českém Aeroholdingu a Čepru nabídl Fuksovi a Šnajdrovi premiér Nečas před složením jejich poslaneckých mandátů. Byl to prý on sám, ale až poté, co ze sněmovny odešli.

Když je ale z oplétaček se zákonem vyvlékl Nejvyšší soud díky poslanecké imunitě, obžaloba již míří jen na Petra Nečase, Janu Nečasovou a exnáměstka ministerstva zemědělství Romana Bočka. Ti prý korupční nabídku pro trojici poslanců zosnovali. Tluchoř i Šnajdr letos v září obžalobu odmítli. „Velmi ješitně se mě dotýká, že bych při mých znalostech, schopnostech a profesním životopisu potřeboval od kohokoliv, aby mi zajišťoval živobytí,“ řekl Šnajdr.

V úterý 7. listopadu v cupování konstrukce státních zástupců pokračoval i exministr financí Kalousek. Odmítl, že by místa v Českém Aeroholdingu a Čepru nabídl Fuksovi a Šnajdrovi premiér Nečas před složením jejich poslaneckých mandátů. Byl to prý on sám, ale až poté, co ze sněmovny odešli. Státní zástupce Rostislav Bajger chtěl jeho vyjádření zpochybnit citací textové zprávy od Ivana Fuksy, obhájce Adam Černý ale namítl, že odposlechy povolil nepříslušný soud a že žádosti nebyly dostatečně odůvodněné.

Opakovaný lapsus

K překvapení celé soudní síně mu Helena Králová po několikavteřinové poradě se svým senátem dala za pravdu. Na Bajgerův přímý dotaz, zda tedy odposlechy jsou nezákonné, Králová přitakala: „Ty odposlechy, ano.“ Žalobce pak Kalouskovi žádné další dotazy nepoložil a při odchodu ze soudní síně novinářům řekl, že postup soudkyně nechápe. V předešlém řízení totiž odposlechy nijak nezpochybňovala. Přestože státní zástupce i advokáti slova Králové pochopili tak, že v řízení nebude možné použít odposlechy jako celek, soud to po pár hodinách dementoval.

Chaos v úterý 7. listopadu není zdaleka prvním lapsem, jehož se 66letá Helena Králová v poslední době dopustila. V hlavní větvi případu Nagygate, týkající se zneužití vojenské tajné služby, Králová opakovaně rozhodla ve prospěch expremiéra a jeho ženy.

„Předsedkyně senátu JUDr. Králová mi sdělila, že pouze nepřipustila dvě SMS zprávy z důvodu subsidiarity, odposlechy jako celek prý za nezákonné neoznačila. Ústně hodlá zdůvodnit při dalším jednání ve věci,“ řekla ČTK mluvčí soudu Pavla Hájková. Chaos v úterý 7. listopadu není zdaleka prvním lapsem, jehož se 66letá Helena Králová v poslední době dopustila. V hlavní větvi případu Nagygate, týkající se zneužití vojenské tajné služby, Králová opakovaně rozhodla ve prospěch expremiéra a jeho ženy.

Názor nadřízených instancí ignorovala tak tvrdošíjně, až jí Městský soud v Praze loni v prosinci případ sebral. Nově jej řeší soudkyně Pavla Hájková. Podivné postupy v této kauze však Helenu Královou dostaly do vážných problémů. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) na ni v září podal kárnou žalobu kvůli pěti podezřelým trestním řízením.

„Mohu potvrdit, že jde například o věc obžalované Jany Nečasové, dříve Nagyové, a spol. Soudkyně Králová opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů. Došlo tak k prodloužení trestních řízení v řádu roků,“ uvedla Pelikánova mluvčí Tereza Schejbalová. Kárný soud ve věci zatím jednání nenařídil.

Kauza poslaneckých trafik

  • Jádrem kauzy je dění z konce roku 2012, kdy se vládě Petra Nečase ve sněmovně nepovedlo přehlasovat senátní veto balíčku daňových změn. Spolu s opozicí hlasovali i poslanci ODS Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř. Tito tři „rebelové“ později umožnili schválení balíčku tím, že složili poslanecké mandáty. Vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách Čepro a Český Aeroholding.
  • Jde o jednu z větví kauzy, která po razii v červnu 2013 vedla ke konci Nečasovy vlády. Ve vazbě skončili i Fuksa, Šnajdr a Tluchoř, Nejvyšší soud je ale v červenci 2013 propustil, kryla je totiž imunita. Kauza od té doby pokračuje u Obvodního soudu pro Prahu 1. Obžalobě čelí bývalý premiér Petr Nečas, Jana Nečasová a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček za to, že trojici poslanců podplatili funkcemi.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...