Lidovky.cz

Kauza Snowden pokračuje: NSA připravuje válku s kryptografií

USA

  22:11

The Washington Post zveřejnil první dokument, který dokládá, že NSA se snaží do internetové komunikace uživatelů aktivně nabourat.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Minulý víkend ČESKÁ POZICE psala, že skandál okolo tajného bezpečnostního programu PRISM přiměl internetové uživatele k nevídanému zájmu o šifrování elektronické komunikace. Z nejnovějších dokumentů, které v pátek zveřejnil list The Washington Post ve spolupráci s bývalým systémovým administrátorem americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwardem Snowdenem, však vyplývá, že by jim to nemuselo být dlouho platné. Tajné služby USA totiž investují do boje s kryptografií horentní sumy.

Provoz šestnácti zpravodajských služeb USA přijde Washington letos na 52,6 miliardy dolarů, tedy něco přes bilion korun. Podle listu USA vybudovaly po 11. září 2001 „zpravodajský kolos“, který od momentu, kdy se zřítila Dvojčata, pohltil už něco přes 500 miliard dolarů. Za velkou louží tak v uplynulých letech vznikla mašinérie, se kterou podle Postu nikdo z amerických konkurentů nemůže soupeřit.

O nejvyšší částku z takzvaného Black Budget v tomto roce požádala s 14,7 miliardy dolarů Ústřední zpravodajská služba (CIA). NSA si letos vystačí s „pouhými“ 10,5 miliardy dolarů. Hlavním cílem zpravodajských služeb je stále boj s terorismem, který zaměstnává zhruba čtvrtinu z asi 107 tisíc zaměstnanců, a jde na něj asi třetina zpravodajských výdajů.

Šifra mistra Clappera

Zveřejněné informace dokládají, že NSA a spol. nešpehují pouze běžný provoz internetu, ale snaží se do komunikace uživatelů aktivně nabouratMimořádně zajímavý je pak pětistránkový souhrn podepsaný šéfem amerických výzvědných agentur Jamesem Clapperem. Ve svém přehledu Clapper totiž nezmiňuje pouze projekty, které se budou letos muset vypořádat s menší finanční podporou, ale i priority, jež se mohou těšit na zlatý déšť. Zatímco sekce špionážních satelitů ostrouhá, nejsíš nepřekvapí, že špehování elektronické komunikace výrazně posílí.

Nejzajímavější, i když zároveň nejstručnější část Clapperova hlášení je označena jako Top Secret. V ní vrchní zpravodajec píše: „Investujeme také do průlomových kryptoanalytických technologií, které nám pomohou zvítězit nad šifrováním, a monitorovat tak provoz na internetu.“

Článek v The Washington Postu bohužel dále nerozebírá, co přesně tím má pan Clapper na mysli. Podotýká pouze, že některé části textu byly po konzultaci s Obamovou administrativou z publikace v novinách vyjmuty, aby nedošlo k odtajnění některých zdrojů a metod amerických tajných služeb. Jedno však zveřejněné dokumenty ukazují naprosto jasně: do konsolidovaného programu zaměřeného na dešifrování komunikace na internetu, který zaměstnává 35 tisíc lidí, Američané letos nalejou jedenáct miliard dolarů, tedy téměř pětinu celého výše zmíněného rozpočtu.

Páteční publikace Snowdenova dokumentu představuje důležitý průlom: jedná se o první zveřejněné informace, které dokládají, že NSA a spol. nešpehují pouze běžný provoz internetu, ale snaží se do komunikace uživatelů aktivně nabourat.

Jako útěcha nám může posloužit skutečnost, že až se jim to podaří, pravděpodobně se to zase dozvíme. Tajné služby totiž čím dál tím častěji trápí možné vnitřní hrozby. NSA tak prý letos plánovala vyšetřování 4000 případů, kdy mohlo dojít k vyzrazení citlivých informací vlastními zaměstnanci. Můžeme tak jen doufat, že Snowden 2.0 už někde střádá dokumenty.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.