Lidovky.cz

Kauza Snowden: Experti varují před balkanizací internetu

USA

  10:05

Zatímco čeští politici o zveřejnění bývalého administrátora NSA nejeví zájem, Brazilci jsou připraveni za „svůj“ kyberprostor bojovat.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Minulý týden ČESKÁ POZICE informovala, že z dokumentů zveřejněných bývalým administrátorem Národní bezpečnostní agentury USA (NSA) Edwardem Snowdenem vyplývá, že britské a americké tajné služby s velkou pravděpodobností odposlouchávají také české telefonáty a elektronickou komunikaci. Pokud někdo „napíchl“ transatlantické kabely, má určitě přístup i k českému přenosu dat, shodli se námi oslovení experti.

Problém spočívá v tom, že zatímco zahraniční političtí představitelé hovoří o studené válce 2.0, čeští politici a odpovědné úřady záležitosti přisuzují podobný význam jako Kim Čong-un dodržování lidských práv. Jak na masivní sledování amerických tajných služeb zareagovali jinde ve světě?

Brazilský plán

Například Brazilcům se Snowdenova odhalení vůbec nelíbí. Dalo by se dokonce říct, že největší latinskoamerická ekonomika je tím, že Američané v černých oblecích odposlouchávají její telefonáty a čtou její e-maily, přímo znechucena. Pro Brazilce jsou špionážní praktiky NSA natolik nepřípustné, že se chtějí od amerického internetu jednoduše odpojit. Jednoduše?

Úplná brnkačka to zřejmě nebude, nicméně prezidentka nejlidnatějšího státu Jižní Ameriky Dilma Rousseffová má plán a zřejmě také vůli jej prosadit. Svedčí o tom přinejmenším seznam opatření, který počátkem tohoto týdne zveřejnila a dle nejž Brazílie hodlá:

  • Přimět velké internetové společnosti, jako je Google a Facebook, aby vybudovaly servery uvnitř latinskoamerického státu, čímž by podléhaly tamním zákonům o ochraně osobních údajů.
  • Posílit internetovou síť, aby bylo snazší obejít případný spyware.
  • Vybudovat šifrovanou alternativu k e-mailovým službám Gmail a Yahoomail, kterou bude provozovat brazilská pošta.
  • Položit nový podmořský optokabel, který bude Brazílii propojovat přímo s Evropou, díky čemuž nebude nutné používat kabely pro transatlantické telefonické spojení a datovou komunikaci vedoucí přes USA.

Pokus vybudovat vlastní „svobodný“ internet může připadat extrémní, ale dle expertů je zcela pochopitelný. Koneckonců již letos v červenci informoval reportér britského listu The Guardian Glenn Greenwald, že nikoho – kromě amerických občanů – NSA nesleduje stejně urputně jako Brazilce. Američané prý svého spojence analyzují dokonce ještě důkladněji než Čínu a Írán. Proč?

Částečnou odpověď poskytl během nedávné Bezpečnostní konference Aspen Institute generál Keith Alexander, ředitel NSA. Když se ho jeden německý novinář zeptal, proč se tajné služby zaměřují právě na spřátelenou Brazílii, kde se to navíc teroristy zrovna nehemží, odpověděl trochu tajuplně, že NSA jde především o „terrorist hopping through“  – teroristy procházející –, nikoliv o Brazilce samotné.

Aspen Security Conference:

V této souvislosti americký týdeník The New Yorker následně kontaktoval generála Michaela Haydena, bývalého šéfa CIA a NSA, kterému se záhadu podařilo alespoň částečně objasnit. „Stačí se zamyslet nad geografií Brazílie,“ řekl v rozhovoru Hayden. Podíváme-li se na mapu transatlantických kabelů, zjistíme, že Brazílie je jedním z hlavních světových telekomunikačních center – procházejí jí téměř všechny významné optokabely. To by však pro vybudování nezávislého internetu mohlo představovat problém.

Nebezpečný precedens

Brazilská prezidentka Rousseffová se však od svého plánu nehodlá nechat odradit. Další informace prý zveřejní na zasedání Valného shromáždění OSN koncem tohoto měsíce. Mezitím pro jistotu zrušila plánovanou státní návštěvu USA. Podle agentury AP prezidentku od rozhodnutí neodradil ani telefonát amerického prezidenta Baracka Obamy. Ostatně právě od něho požadovala vysvětlení aféry již před téměř dvěma týdny, kdy se s ním setkala na summitu zemí G20 v Rusku. S Obamovým vysvětlením však dle brazilského deníku O Globo spokojená nebyla.

Existuje řada zemí, jež na příležitost vzít zatím relativně svobodný internet do svých rukou netrpělivě čeká

Rozzlobená Russeffová by však mohla způsobit větší problémy, než se na první pohled zdá. Dle internetových odborníků je totiž reakce brazilské vlády sice pochopitelná, ale mohla by odstartovat balkanizaci kyberprostoru. Ředitel Open Technology Institute Sascha Meinrath se obává, že se nacházíme teprve na začátku kauzy a negativní reakce časem zesílí. Jednání Brazílie by se pak snadno mohlo změnit v nebezpečný precedens. A zachovají-li se podobně i další státy, mohlo by to zásadním způsobem ohrozit architekturu internetu.

Dle experta na internetovou bezpečnost Bruce Schneiera existuje řada zemí, jež na příležitost vzít zatím relativně svobodný internet do svých rukou netrpělivě čeká a chování brazilské hlavy státu by Rusko, Čínu, Sýrii a spol. mohlo inspirovat. Svou nečinností se tedy Česká republika nakonec paradoxně dostala na světlou stranu síly – rozhodně nikoho k ničemu inspirovat nebude.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.