Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kauza Slavie: Řebíček se stahuje

  9:46
Fotbalový klub a majitel stadionu v pražském Edenu se mají spojit. Exministru dopravy Topolánkovy vlády Aleši Řebíčkovi, který klub plně vlastnil od léta 2011 a podle odhadu v něm za tu dobu utopil kolem 300 milionů korun, zůstane jen menšinový podíl.

Majitel Slavie Aleš Řebíček. foto: © ČTKČeská pozice

Vlastnická struktura fotbalové Slavie Praha projde zásadními změnami. Český „Abramovič“, tedy majitel klubu exministr Aleš Řebíček, je těsně před dokončením transakce s finančníkem Karlem Pražákem a společností Vinet, která vlastní stadion v pražském Edenu. Za tou stojí kladenský advokát Václav Slavíček. Výsledkem má být fúze Řebíčkova klubu a majitele stadionu.

Dojde k vytvoření nové společnosti, ve které bývalému ministrovi dopravy zbude podle informací ČESKÉ POZICE zhruba čtvrtinový podíl. Už tedy nebude klub plně ovládat. Jistě se však vyřeší dlouholetá komplikovaná situace kolem Slavie, která v budoucnu může získat finančně silného vlastníka s jasnou koncepcí.

Nejdříve to však vypadalo, že Řebíčkova éra ve Slavii nadobro skončila. Rasputin, jak se exministru dopravy kvůli divokému vzhledu v pražských kuloárech přezdívá, ve středu ČESKÉ POZICI napsal, že se klubu zbavuje úplně. „Prodávám 99,93 procenta akcií Slavie společnosti Vinet Václava Slavíčka a investora Karla Pražáka,“ informoval bývalý člen Topolánkovy vlády. O několik hodin později však věc na pravou míru uvedl Pražák, podle něhož je s Alešem Řebíčkem téměř vše dohodnuto, avšak ještě nepodepsáno.

Jako ve světě

„Situace mezi klubem a majiteli stadionu byla v posledních měsících krizová, nyní jsme se posunuli v jednáních a doufám, že scénář spojení se naplní. Jednání jsou z 95 procent ukončena,“ řekl ČESKÉ POZICI investor Karel Pražák, který majiteli stadionu Václavu Slavíčkovi pomáhá s organizováním financování fúze. Dodal také, že spojení stadionu s fotbalovým klubem dává smysl a ve světě je naprosto běžné.

Pražák byl dlouhá léta velmi blízkým spolupracovníkem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, nedávno se však osamostatnil.

Karel Pražák je známým českým odborníkem na restrukturalizaci takzvaných stresových aktiv, kam fotbalový klub Slavie i stadion v pražském Edenu v posledních letech bezpochyby patřily. Pražák byl dlouhá léta velmi blízkým spolupracovníkem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, nedávno se však osamostatnil. Předseda dozorčí rady slávistického rivala AC Sparta Praha a spolumajitel finanční skupiny J&T Dušan Palcr napsal, že Pražákovi drží palce.

„Pokud je pravda, že to Karel kupuje, tak mu přeji mnoho štěstí a trpělivosti,“ vzkazuje manažer Sparty.

Díky plánované fúzi by měl mít klub i stadion stejného majitele. Eden je od svého otevření v roce 2008 nejbolavějším místem slávistické současnosti. Jejím majitelem byla firma známá z kauzy Key Investments E Side Property. Čelila obrovskému zadlužení, a dokonce na ni byl podán insolvenční návrh. Hrálo se o osud slávistického sídla v hodnotě přibližně miliardy korun.

Stadion Eden - Synot Tip Arena

  • Stadion byl otevřen v květnu 2008 a pojme 21 000 sedících diváků, výstavba stála kolem 1 miliardy korun
  • Investorem byla britská společnost E Side Property s personálním propojením na společnost Key Investments
  • Key Investments nakoupila do portfolia Prahy 10 dluhopisy E Side Property v hodnotě 117 milionů korun
  • V roce 2012 koupila firmu E Side Property spolu se stadionem offshorová společnost Kingwater Holding Limited
  • Jako vlastník Kingwater Holding Limited se přihlásil kladenský advokát Václav Slavíček, silně se ale spekulovalo o roli PPF na pozadí transakce
  • Vlastník vyvedl stadion v červenci 2013 do nové společnosti Vinet Invest

Ruské námluvy padly

V roce 2012 se však na scéně objevila kyperská společnost Kingwater Holdings Limited. Jako její vlastník se přihlásil do té doby neznámý advokát z Kladna Slavíček. Finanční problémy měl i Řebíček, který dlouhou dobu řešil spor s majitelem stadionu ve Vršovicích. Po jeho vyřešení usilovně sháněl kupce v Česku i v zahraničí, klub se mezitím dostával do finančních problémů. Podle odhadu už Řebíček ve svém fotbalovém dobrodružství utopil kolem 300 milionů korun. Vlastníkem Slavie se stal před třemi lety.

Na konci loňského listopadu MF Dnes informovala, že Řebíček o prodeji jednal s ruským podnikatelem Dmitrijem Romaněnkem, který je evropským zástupcem ropného a plynárenského gigantu Lukoil. Spekulovalo se rovněž o prodeji do rukou ruského podnikatele Jevgenije Giněreva, jemuž patří klub CSKA Moskva. Řebíček však takové informace tehdy popřel.

„Z mé strany se jedná o vstup do slavného klubu, který je od dětství klubem mého srdce a byl v obrovských finančních potížích,“ prohlásil Řebíček v srpnu roku 2011 pro ČESKOU POZICI poté, co klub plně ovládnul.

Přehled dosavadních většinových majitelů Slavie

  • 1991-1993
    Americký podnikatel českého původu Boris Korbel 
  • červen-prosinec 1993
    Fotbalový oddíl Slavia 
  • 1994-1997
    Více akcionářů bez většinového majitele, například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další

  • 1997-2006
    Britská investiční společnost ENIC 
  • 2006-2011
    Tehdejší šéfové klubu, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen

  • květen-srpen 2011
    Investiční a finanční společnost Natland Group 
  • od srpna 2011

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček

  • 2011
    Antonín Franc
    (podle deníku MF DNES se jedná o bývalého řidiče exšéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského a kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, který byl podle tehdejších spekulací tisku pravděpodobně skutečným vlastníkem Slavie)

Alešovi rozumíme

Pokud fandové „sešívaných“ doufali, že Řebíček vytáhne jejich klub do čela soutěže podobně, jako se Viamont v době Řebíčkova ministrování vyhoupl do čela stavební ligy, musejí být dnes zklamaní. Exministr klub plně vlastnil od léta roku 2011, celkem tedy tři sezony. Nejlepším umístěním bylo sedmé místo a v hlavním týmu za tu dobu došlo k osmi změnám na trenérském postu. Po úvodních kolech letošní ligy se zdálo, že klub se zvedá, v posledních zápasech však zapadá do mizérie minulých ročníků.

Řebíčkovi kolegové v Synot lize mají pro jeho postup pochopení. Prezident fotbalové Příbrami Jaroslav Starka celou událost pro Lidovky.cz komentoval takto: „Panu Řebíčkovi se nedivím. Pokud do klubu sypete nemalé peníze, ale nikam to nevede, tak je to opravdu složité. Bylo výhodné pro něj klub prodat, tak zkrátka udělal byznys. U nás hodně záleží na velikosti a prestiži daného klubu. U těch menších je s nimi majitel hodně spjatý a připoutaný srdcem. Mluvím z vlastní zkušenosti.“ Majitel Plzně, podnikatel Tomáš Paclík, k tomu dodal: „Každý majitel má právo se rozhodnout podle svého vlastního uvážení. Informace je ale pro mě čerstvá, momentálně nedokážu nic víc říct.“

Hospodaření fotbalové Slavie

  • provozní náklady (v milionch korun):

118,8 (účetní rok 2012/2013),¨122,3 (2011/2012), 211,5 (2010/2011)

  • Tržby z prodeje vlastního zboží a služeb (v milionech korun):

50 (účetní rok 2012/2013), 46,6 (2011/2012), 62,7 (2010/2011)

  • Celkové tržby včetně příjmů za transfery hráčů (v milionech korun):

68 (účetní rok 2012/2013), 180 (2011/2012), 130 (2010/2011)

  • Ztráta/zisk (v milionech korun):

účetní období 2012/2013: 137 (ztráta po započtení ztrátového prodeje akcií FC Hlučín a úroků z dluhů)

účetní období 2011/2012: 13,5 (zisk před zdaněním)

účetní období 2010/2011: 476 (ztráta)