Lidovky.cz

Kauza Sisák se zamotává. Obvinění nechtějí odposlechy jako důkaz.

Petr Sisák. foto:  Petr Topič, MAFRA

Obvinění v kauze údajné insolvenční mafie se snaží zabránit použití odposlechů u soudu. Opírají se o nález Ústavního soudu. Pokud se jim to povede, hrozí, že rozsáhlá aféra, které začala v lednu letošního roku, skončí blamáží.
  15:36

V lednu letošního roku se protikorupční policie odhodlala k razii, která pro mnohé pozorovatele znamenala největší zásah proti insolvenční mafii v polistopadové éře. Následně obvinila 14 lidí, včetně kontroverzního finančníka Petra Sisáka a insolvenčního správce Iva Haly, kteří měli údajně řídit organizovanou skupinu manipulující českými soudy. Jenže od té doby uplynulo několik měsíců a reálně hrozí, že rozsáhlá aféra skončí blamáží.

Poté, kdy se mezi původním vyšetřovacím týmem a státními zástupci rozhořel rozsáhlý medializovaný spor ohledně úniku informací, přešel případ ke kriminalistům do Hradce Králové. Pro ně musí být těžké komplikované finanční transakce kolem Sisákovy skupiny rozplést vzhledem k tomu, že se s kauzou museli seznamovat od začátku.

Poté, kdy se mezi původním vyšetřovacím týmem a státními zástupci rozhořel rozsáhlý medializovaný spor ohledně úniku informací, přešel případ ke kriminalistům do Hradce Králové.

Navíc je možné, že jim soud zamítne předložit odposlechy jako důkaz. Právě o to obhájci obviněných podle zdrojů Lidových novin, jež jsou s případem obeznámeny, usilují. „Státní zastupitelství navrhuje, aby si soud vyžádal u policejního orgánu přepisy rozhovorů vedených mezi soudcem a obviněným a další hovory,“ uvádí státní zastupitelství v insolvenčním řízení společnosti Via Chem Group.

To stále probíhá u Krajského soudu v Českých Budějovicích a jeho podivný průběh (v insolvenci jde o dluhy přes dvě miliardy korun) byl jedním z hlavních důvodů, proč kriminalisté zasáhli, mimo jiné i v kancelářích zmíněného soudu.

Návodná kauza Nagygate

Insolvenci totiž řídí soudce Miroslav Veselý, který dle policie udržuje s advokátem Ivem Halou přátelské vztahy. I to chtějí žalobci dokázat pomocí odposlechů, jejichž přepisy čítají několik šanonů. Lednová razie s krycím názvem Hangár na nich byla do velké míry postavená.

Zdá se však, že advokáti obviněných, mezi které patří kromě Sisáka a Haly i několik dalších právníků, insolvenční správkyně a údajní bílí koně, hrají na notu, kterou chtějí opřít o nedávný nález Ústavního soudu. Ten vyšel z jiné mediální kauzy točící se kolem partnerky expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Státní zástupci by měli podávat návrhy na nasazení odposlechů, sledování nebo na uvalení vazby výhradně u soudu v místě spáchání trestného činu.

Podle tohoto nálezu by státní zástupci měli podávat návrhy na nasazení odposlechů, sledování nebo na uvalení vazby výhradně u soudu v místě spáchání trestného činu. Jenže v případu Sisákovy údajné skupiny povolil odposlechy mimo jiné soud v Pardubicích. Žalobci se nyní pokoušejí prosadit takzvanou žalobu pro zmatečnost, která by – pokud by ji soud uznal – vrátila řízení prakticky do úvodní fáze. Jejich hlavním argumentem zůstává právě skutečnost, že soudce Veselý se měl osobně stýkat s advokátem Ivem Halou, který je nejen Sisákovým partnerem v advokátní kanceláři, ale v minulosti několikrát společnost Via Chem zastupoval.

Přátelé z thajského boxu

Jak žalobci uvádějí, Veselý v rámci policejního výslechu uvedl, že se s Halou potkal při určité příležitosti s tím, že se „jednalo o nějaké závody či utkání v bojových uměních v Českých Budějovicích“.

To je poměrně zásadní informace. Sisák a řada jeho spolupracovníků totiž holdují thajskému boxu. Advokátní kancelář HS Legal, v které ještě donedávna pracoval on i Ivo Hala, byla například sponzorem boxerského klubu Lanna Gym. Řada thajboxerů rovněž vystupuje v insolvencích blízkých Sisákovi jako věřitelé či držitelé dluhopisů, někteří z nich zase působí jako majitelé jemu blízkých firem.

Řada thajboxerů vystupuje v insolvencích blízkých Sisákovi jako věřitelé či držitelé dluhopisů, někteří z nich zase působí jako majitelé jemu blízkých firem.

Ve zmíněné insolvenci Via Chem Group, v níž se žalobci pokoušejí zasáhnout, šlo ještě donedávna také o veřejné peníze. Mezi jeho věřitele totiž patřila i Praha 6, která si dluhopisy Via Chemu nechtěně pořídila od zkrachovalého brokera Key Investments. Jenže to už neplatí.

Jak LN nedávno informovaly, Praha 6 si na svém posledním, červnovém zastupitelstvu odsouhlasila prodej těchto zdánlivě bezcenných dluhopisů, a to za 30 procent jejich nominální hodnoty. Mezi věřitele ovšem i nadále patří radnice Prahy 10, která však sama o sobě nic moc nezmůže.

Pak je tady ale samotné trestní řízení, tedy vyšetřování údajných trestných činů. I tam se podle zdrojů LN pokoušejí advokáti obviněných zabránit použití odposlechů. Pokud by se jim to podařilo, jiné důkazy budou vyšetřovatelé hledat jen velmi obtížně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.