Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Pilc je zpět. Soud smetl argumenty NBÚ pro odebrání prověrky

  13:17
Úřady se budou znovu zabývat vydáním bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné pro exšéfa Vojenské kanceláře prezidenta Rostislava Pilce. Před třemi roky o ni přišel, jenže loni městský soud v Praze argumenty Národního bezpečnostního úřadu rozcupoval, když poukázal na nedostatek věrohodných důkazů.

Bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc. foto: (archiv)MAFRA

Rostislav Pilc před třemi lety přišel o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Kvůli tomu se také předčasně poroučel z funkce náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta Miloše Zemana. Jenže loni v dubnu městský soud v Praze dospěl k závěru, že pro to Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) neměl věrohodné důkazy. A Pilc se domáhá návratu prověrky i funkce na Hradě. Letos proto začne NBÚ prověřovat minulost generála a bývalého šéfa Vojenského zpravodajství, který je dnes zaměstnán v Řízení letového provozu, znovu.

Už loni v prosinci rozjel Pilcův „comeback“ hradní kancléř Vratislav Mynář, mimochodem muž, který se už tři roky marně snaží tutéž prověrku získat. Podepsal žádost o vydání osvědčení. Ve zdůvodnění, jehož kopii LN získaly, mimo jiné stojí: „V současné době nejsem držitelem osvědčení NBÚ. Připravuji se na funkci, která je ve jmenovací pravomoci prezidenta republiky. Je proto nezbytné, abych měl přístup k utajované informaci stupně utajení přísně tajné.“

Pikantní pirueta?

Celá záležitost s Pilcovou prověrkou nabírá pikantní přídech nejen kvůli Mynářovi, ale i kvůli postupu NBÚ. Ten totiž soud doslova rozcupoval. Poukázal na nedostatek věrohodných důkazů, na základě kterých NBÚ Pilcovi prověrku sebral. Bezpečnostní šetření přitom pro úřad provádějí tajné služby. V případě vojáků je to Vojenské zpravodajství. A právě k věrohodnosti podkladů se vyjádřil ve verdiktu soud.

Z dostupných informací vyplývá, že u Pilce vyvstaly problémy s konexemi. Zejména jeho známost s ruským podnikatelem Petrem Kovylinem byla zpravodajcům trnem v oku. Zároveň s tím se však v bezpečnostní komunitě rozkřiklo, že jde o možnou mstu Pilcových bývalých kolegů z Vojenského zpravodajství.

„Ani správní soudy sdělení zpravodajských služeb nepřezkoumávají v takovém rozsahu a takovým způsobem, který je ve správním soudnictví obvyklý. Na druhé straně však tyto zprávy zpravodajských služeb nemohou být pouze vyjádřením názoru jejich zpracovatele, bez patřičného skutkového podkladu zachyceného ve spise a soudem ověřitelného,“ míní Slavomír Novák, předseda senátu městského soudu v Praze. Jeho slova jsou vhozenou rukavicí pro bezpečnostní aparát, jak s novou Pilcovou žádostí o prověrku naložit.

Z dostupných informací vyplývá, že u Pilce vyvstaly problémy s konexemi. Zejména jeho známost s ruským podnikatelem Petrem Kovylinem byla zpravodajcům trnem v oku. Zároveň s tím se však v bezpečnostní komunitě rozkřiklo, že jde o možnou mstu Pilcových bývalých kolegů z Vojenského zpravodajství, kteří uvízli v síti kauzy Nagygate. Právě po obvinění generálů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka v případu okolo sledování premiérovy manželky na pokyn exšéfky kabinetu Petra Nečase se Pilc dostal do čela vojenské rozvědky a pak dál stoupal v kariéře.

Podle informací LN však VZ trvá na svém stanovisku. Půjde tedy o to, zda na základě stejných informací tentokrát NBÚ Pilcovi prověrku vydá. Současný ředitel NBÚ Jiří Lang je přitom znám tím, že si nerad přidělává potíže. Je proto složité odhadnout, zda půjde ve šlépějích svého předchůdce Dušana Navrátila, dnes ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), anebo pragmaticky vyslyší požadavky Hradu.

Dlouhá fronta

Pilc rozhodně není jediným mužem, kterému NBÚ zkřížil cestu. Bez platné bezpečnostní prověrky je od nástupu do funkce i hradní kancléř Mynář. Ten sliboval, že získá prověrku na stupeň přísně tajné, avšak dodnes ji nemá. NBÚ mu ji odmítl vydat. Na konci ledna ho po třech letech čeká u Městského sodu v Praze líčení, kde se dožaduje osvědčení.

Ačkoli vedoucí Kanceláře prezidenta republiky ze zákona – na rozdíl od náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta – prověrku mít nemusí, Mynářovi předchůdci je měli. A to z dost dobrých důvodů. Hlava státu je vrchním velitelem ozbrojených sil, má navíc přístup k choulostivým zprávám všech českých tajných služeb. To vše musí řešit prezident už šest let bez pomoci nejbližšího spolupracovníka.

Ačkoli vedoucí Kanceláře prezidenta republiky ze zákona – na rozdíl od náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta – prověrku mít nemusí, Mynářovi předchůdci je měli. A to z dost dobrých důvodů. Hlava státu je vrchním velitelem ozbrojených sil, má navíc přístup k choulostivým zprávám všech českých tajných služeb. To vše musí řešit prezident už šest let bez pomoci nejbližšího spolupracovníka. Další ukázkou bizarních poměrů na Hradě je Jan Novák, ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře. Ani on nemá prověrku NBÚ. A to přesto, že Novák, mezi jehož známými byl například odsouzený lobbista Marek Dalík, v minulosti prošel řadou klíčových funkcí v bezpečnostních složkách státu. Byl vedoucím úřadu premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera. Pracoval rovněž jako náměstek ředitele NBÚ.

Z neznámého důvodu si nepožádal o prodloužení prověrky na stupeň přísně tajné a certifikát mu propadl. Osvědčení by se mu přitom hodilo, už tři roky totiž vykonává v pověření funkci ředitele bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře.

Obavy BIS

Na chybějící prověrky v klíčových postech dlouhodobě poukazuje Bezpečnostní informační služba. Nejinak tomu bylo ve výroční zprávě BIS za loňský rok. Kontrarozvědka se obává, že důvěrné písemnosti nejsou řádně ochráněny.

„Přetrvávalo riziko plynoucí z absence osvědčení pro styk s utajovanými informacemi u nejvyšších představitelů významných orgánů státní správy, z nichž některé jsou zákonnými adresáty informací BIS. (...) Taková situace vytváří riziko pro případy, kdy utajované informace BIS mohou být důležité pro činnost daného úřadu, avšak absence prověrky u jeho rozhodujících představitelů vytváří bariéru pro efektivní sdílení takových poznatků a rozhodování o způsobu reakce,“ konstatovala BIS, jejíž šéf Michal Koudelka už byl Zemanem dvakrát vyškrtnut ze seznamu na generálské povýšení.

Mynářova pře

Při nástupu do funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář tvrdil, že si požádá o prověrku na nejpřísnější bezpečnostní stupeň.

Jenže NBÚ v září 2015 kancléři vydání osvědčení odepřel. Následně po Mynářem podaném rozkladu původní rozhodnutí úřadu posvětil jeho ředitel Dušan Navrátil. Poté se Mynář obrátil na soud se žalobou proti NBÚ.

Soudkyně Městského soudu v Praze chtěla případ začít řešit loni před Vánoci, avšak kvůli kolizi případů Mynářova právníka byl soud odročen až na leden 2019.

Dosud se neobjevilo oficiální vysvětlení, proč NBÚ odmítl Mynářovi nejpřísnější prověrku vydat. NBÚ v drtivé většině případů informuje pouze žadatele a instituci, pro niž má majitel prověrky pracovat. Spekulovalo se však, že důvodem mohou být Mynářovy obchody z minulosti.

V lednu 2015 například vyšlo najevo, že kancléř koupil od advokáta Víta Širokého vilu ve Strašnicích. Cena 5,5 milionu byla podle realitních makléřů podstřelená. Česká televize také upozornila na 30 let starou nehodu, kterou Mynář před úřadem zamlčel.

Mynářovo jméno se skloňuje i v souvislosti s trestním stíháním Miloše Baláka kvůli údajné korupci. Ředitele Lesní správy Lány Mynář vybíral a řídil.

Článek byl v Lidových novinách publikován dne 8. ledna 2019.

Autor: