Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kauza Pelta: Dotace i pro sekretáře fotbalové asociace Řepku

  10:26
Dokumenty v kauze expředsedy FAČR Miroslava Pelty ukazují, že její generální sekretář Rudolf Řepka patřil mezi podstatné osoby v Peltově systému. Expředseda asociace chtěl Řepkovi i místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi dokázat, že od státu pro český fotbal sežene dost peněz.

Trénink české reprezentace (Miroslav Pelta a Rudolf Řepka). foto:  Michal Šula, MAFRA

Byl podvečer, konec ledna 2017. Rudolf Řepka vzal do ruky telefon a šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi sepsal žertovně laděnou SMS zprávu: „Napsal jsem Simoně, jestli nebude zelený trávník, tak jsi mrtvý...“ Řepka je generálním sekretářem Fotbalové asociace ČR (FAČR) a ve zprávě jejímu tehdejšímu předsedovi se zajímal o investiční akci Zelený trávník, jejímž cílem je poskytnout peníze fotbalovým klubům z nižších soutěží na údržbu pažitu.

Onou Simonou, na kterou se Řepka v SMS odvolával, byla tehdejší náměstkyně ministryně školství a Peltova blízká spolupracovnice Simona Kratochvílová. Policie ji i Peltu v květnu obvinila a poslala do vazby kvůli podezření, že se spolu s dalšími osobami snažili ovlivnit, kdo získá sportovní dotace. Vrcholného fotbalového funkcionáře Řepky se případ nijak nedotkl. A to ani v rámci Fotbalové asociace, v níž se po rezignaci Pelty stal Řepka minimálně do prosincové valné hromady hlavní tváří.

Jak ale ukazují dokumenty k vyšetřování skupiny obviněných, Řepka patřil mezi podstatné osoby v takzvaném Peltově systému. Z rozhovorů mezi Peltou a Kratochvílovou vyplývá, že expředseda asociace chtěl Řepkovi a také kontroverznímu místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi dokázat, že od státu pro český fotbal sežene dostatek peněz.

Je třeba vyjít vstříc

„Říkám tomu Berbrovi a Řepkovi, musím ještě zamakat na vás,“ vyprávěl Pelta Kratochvílové. Fotbalový boss náměstkyni úpěnlivě zdůrazňoval, že Řepkovi je třeba v otázce dotací prostě vyjít vstříc. Principem Peltova systému dle policie bylo vytvořit si pomocí dotačních peněz výhodné vztahy, splátky za laskavost či závazky do budoucna. A to nejen ve fotbalovém prostředí, ale i ve vrcholné politice. Záměr zněl podle vyšetřovatelů jasně: přidělit dotace na investice do sportovišť tak či onak podporovaných lidmi, které si chtěl Pelta zavázat.

Fotbalový boss Miroslav Pelta dnes exnáměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové úpěnlivě zdůrazňoval, že generálnímu sekretáři FAČR Rudolfu Řepkovi je třeba v otázce dotací prostě vyjít vstříc

Pro majitele a manažery předních klubů je situace ožehavá. Řepkovu pozici v rámci asociace raději nechtěli komentovat. Řepka se hájí, že nepřekročil pravomoci své funkce ve FAČR. „O dotace jsem se zajímal v míře, v jaké to povinnosti generálního sekretáře ukládají,“ napsal Řepka LN. Zájmy fotbalu podle policie hájí i Pelta. Když ho detektivové po zadržení v květnu vyslýchali, zajímalo je, proč se snažil pro fotbalovou asociaci na ministerstvu školství vyjednat příspěvek alespoň ve výši 600 milionů korun. Pelta vysvětloval, že jde o „peníze na život“ – tedy o peníze na provoz FAČR.

Měl obavu, že když sežene méně, kluby by neměly dostatek peněz na provoz a mohla by zeslábnout jeho pozice předsedy asociace. „Já jsem čekal 750 milionů a oni to spočítali na 581. Tak jsem začal tlačit na pilu, protože to je propadák a jak budu vypadat před Berbrem a Řepkou.“ Peltovi ležel na srdci hlavně dotační požadavek spojený s generálním sekretářem FAČR Rudolfem Řepkou. V příslušné žádosti se však objevily formální nedostatky.

Jen formální „mouchy“

„Nechci slyšet kvůli Rudovi, že to nejde. To já musím mít,“ vyhuboval Pelta Kratochvílové. Exnáměstkyně vysvětlovala, že v kolonce investičního záměru byla chyba. Ze zapeklité situace však dle odposlechů vedla velice svérázná cesta. „Dneska jsem musela zmanipulovat Kaňku (Pavel Kaňka, v současnosti pověřen zastupováním ředitele odboru sportu ministerstva školství – pozn. red.). Samozřejmě jsem byla domluvená s advokátkou, která mi k tomu dává zpětnou vazbu. Musela jsem ho zmanipulovat,“ uklidňovala Kratochvílová Peltu.

Fotbalový boss Pelta policistům při výslechu vysvětloval, že Řepkova žádost měla jen formální „mouchy“ a jinak byla v pořádku. O jaký konkrétní projekt ze strany Řepky šlo, není jasné.

Fotbalový boss policistům při výslechu vysvětloval, že Řepkova žádost měla jen formální „mouchy“ a jinak byla v pořádku. LN kontaktovaly úředníka Pavla Kaňku, zda na něho Kratochvílová vyvíjela v souvislosti s přidělením dotace nátlak. „K danému se vám v současné chvíli nemohu vyjádřit, protože jsem vázán mlčenlivostí v souvislosti probíhajícím vyšetřováním,“ odepsal Kaňka. Právní zástupci Pelty ani Kratochvílové nechtějí případ komentovat. Trvají však na tom, že jejich klienti se ničeho nekalého nedopustili.

O jaký konkrétní projekt ze strany Řepky šlo, není jasné, o tom se Pelta s Kratochvílovou nebavili. Týdeník Euro však v polovině května informoval, že mezi podezřelými dotacemi figuruje projekt v Teplicích. Obviněná exnáměstkyně ministryně školství Kratochvílová údajně tlačila na jednoho ze svých podřízených, aby posvětil desetimilionovou subvenci prosazovanou Řepkou. Podle týdeníku však projekt na výměnu umělého trávníku Sportovního areálu Junior Teplice nesplňoval účel dotace.

Neklid ve fotbalovém prostředí

Řepka serveru Aktuálně. cz před časem sdělil, že na žádosti teplického klubu se nepodílel. Právě v teplickém fotbalovém klubu však Řepka v letech 1999 až 2007 působil jako funkcionář, v komunálních volbách 2014 se v dresu Volba PRO! Teplice dostal do zastupitelstva severočeského lázeňského města. Na dotaz, zda si ho kriminalisté pozvali v souvislosti s teplickou dotací k podání vysvětlení, Řepka odpověděl: „Koho vyslýchá policie, je záležitostí policejního spisu, nikoliv novinového článku. Tuto informaci vám nemohu poskytnout.“

Ve fotbalovém prostředí panuje po spuštění kauzy neklid. Kluby, jejich majitelé a manažeři případ raději příliš nekomentují. Nejen směrem k Peltovi, ale i v případě Řepky.

Ve fotbalovém prostředí panuje po spuštění kauzy neklid. Kluby, jejich majitelé a manažeři případ raději příliš nekomentují. Nejen směrem k Peltovi, ale, jak se o tom nyní LN mohly přesvědčit, i v případě Řepky. Ambiciózní funkcionář patřil k důležitým mužům po Peltově boku. Aféru svého šéfa však ustál. Nedávno v souvislosti se startem sezóny Řepka v rozhovoru na webu FA ČR řekl: „Transparentnost pro nás není jen slovo a vize, ale již současný reálný život. A otevřenost bychom chtěli promítnout naprosto do všech projektů.“

Systém Pelta

  • Na začátku května začali detektivové vyšetřovat, jak ministerstvo školství nakládá s dotacemi pro sport. Postupně bylo obviněno pět lidí a dvě sportovní organizace.
  • Obvinění

Miroslav Pelta, bývalý předseda Fotbalové asociace ČR

Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministryně pro řízení sekce sportu a mládeže

Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu ministerstva školství

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu

Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu FAČR, Česká unie sportu

  • Podle policie Pelta s Kratochvílovou sestavovali seznam, komu přidělit dotaci. Přednost dostaly projekty, které mohly přispět k popularitě vybraných politických osobností. Mezi nimi byli mimo jiné:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD)

Karel Březina, vlivný politik ČSSD a premiérův kamarád

Petr Vokřál, primátor Brna (ANO)

Marian Jurečka, ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu

Martin Nejedlý, vlivný podnikatel a ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana

  • Ze samotného seznamu samozřejmě nelze vyvozovat spoluúčast osob, které se na něm ocitly.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...