Lidovky.cz

Kauza Pandury: 18 milionů eur za Topolánkův souhlas

  10:07

Z výpovědi manažera společnosti Steyr lze vyvozovat, že "provize" za objednávku 107 obrněnců měly zamířit do nejvyšších politických pater.

Podezřelý nákup obrněnců pandur od rakouské firmy Steyr má čím dál brizantnější dohru. A to v bezprecedentním skandálu , jenž sahá až do nejvyšších pater české a možná i slovenské politiky.

Deník Mladá fronta Dnes zveřejnil další část výpovědi rakouského manažera společnosti Stephana Szücse. Ten prohlásil, že požadavek 18 milionů eur vznesený při jedné ze schůzek s Markem Dalíkem měl sloužit k zajištění souhlasu  bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Ukázalo se dokonce, že česká strana možné úplatky dokonce urgovala. Szücse o tom informoval Lova Drori, zástupce izraelské firmy Rafael, která pro pandury zajišťovala část výzbroje. „Drori sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. listopadu 2007, tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra,“ je uvedeno v protokolu z výslechu českých a rakouských vyšetřovatelů.

O případ se po získání nových informací začali zajímat vedle české a rakouské policie také inspektoři z americké Komise pro cenné papíry (Securities and Exchange Comission). Chtějí zjistit, zda se americký vlastník Steyru, společnost General Dynamics, nesnažila korupční praktiky při nákupu pandurů před americkými úřady utajit.

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny a bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (dříve KDÚ ČSL, nyní TOP 09) je zase už (stejně jako po loňském skandálu s možným úplatkářstvím svého prvního náměstka Martina Bartáka v kauze nákupu tatrovek) šokována. „Když přijímáte funkci ve vládě, tak v žádném státě nevycházíte z představy, že místo toho dostáváte jízdenku do Palerma,“ hájí se v Mf DNES exministryně.

Ministerstvo obrany ČESKÉ POZICI potvrdilo, že Marek Dalík jím nebyl k žádnému jednání se zbrojaři nominován

Údiv a pozdní šok však není zrovna tím, co se očekává od šéfa klíčového silového resortu. V době, kdy si Marek Dalík podle získaných výpovědí řekl o peníze za „obstarání“ souhlasu se zakázkou za 14,4 miliardy z armádního rozpočtu, byla v čele ministerstva obrany. Za vše tudíž nese politickou odpovědnost a měla by z ní vyvodit závěry. Odpovídá rovněž za jednání svého náměstka Martina Bartáka. Snaha distancovat se od jeho osoby je těžko přijatelná.

Parkanová nedokázala ani vysvětlit, jak je možné, že se setkání se zbrojaři firmy Steyr zúčastnil Dalík. Naopak přiznala, že vůbec o ničem nevěděla. Jan Pejšek, mluvčí obrany, ČESKÉ POZICI potvrdil, že Marek Dalík nebyl ministerstvem obrany nikdy nominován na žádné oficiální jednání o kontraktu a nebyl ani členem žádné pracovní skupiny, která se v rámci resortu touto problematikou zabývala.

Na místě je proto i otázka, jak Parkanová řídila Vojenské zpravodajství, které měla k dispozici a jež má prověřovat miliardové armádní nákupy, když neměla ani informace o takto významném setkání s předními zbrojaři?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.