Lidovky.cz

Kauza ostravské nemocnice: Rodina lékařů pomohla své firmě k penězům

  12:44
Je možné být přednostkou ústavu v nemocnici a současně spolumajitelkou firmy, které jako jediné tento ústav roky zadává speciální molekulární vyšetření svých vzorků? Jak vidno, možné to je. Přesně v takovém střetu zájmů se nacházela Jana Dvořáčková, přednostka patologického ústavu ostravské fakultní nemocnice.

Jana Dvořáčková. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Je to učebnicový příklad střetu zájmů. Jana Dvořáčková je přednostkou patologického ústavu ostravské fakultní nemocnice. Je také spolumajitelkou firmy CGB, jíž jako jediné ústav roky zadával speciální molekulární vyšetření svých vzorků. A je rovněž lékařkou, která každoročně vystavila vlastní firmě kladné hodnocení, aby si ji nemocnice nechala na seznamu spolupracujících laboratoří. Systém, jímž byla CGB zvýhodňovaná, fungoval od roku 2010 a zmapoval jej audit, který si nové vedení ostravské nemocnice objednalo u firmy Deloitte a jehož část LN mají.

Do příběhu CGB je zapojeno osm zaměstnanců fakultní nemocnice. Vedle Dvořáčkové je to třeba ještě její manžel Igor, přednosta dalšího ostravského ústavu, a jejich dcera Nina, lékařka na oddělení genetiky.

Dohodu o spolupráci s CGB nemocnice poprvé uzavřela v roce 2010, podepsal ji tehdejší ředitel Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Němečka v půlce letošního ledna odvolal a jeho místa se nejprve dočasně, později řádně ujal Evžen Machytka, který nechal Deloitte prověřit dosavadní fungování nemocnice. Výsledkem je audit, jehož závěry Machytka s Vojtěchem dnes veřejně představí.

„Z mého pohledu jde o jednoznačné selhání bývalého vedení nemocnice, které mělo mít přehled o externích službách a kontrolovat jejich využívání. Zjevně tady jde o flagrantní střet zájmů, který však bylo snadné odhalit. Buďto zde tedy selhala vnitřní kontrola, nebo to bývalé vedení nemocnice vědomě tolerovalo. Obě varianty jsou absolutně nepřijatelné,“ sdělil LN ministr.

Němeček LN již dříve sdělil, že to všechno považuje za politicky motivovanou diskreditaci své osoby. K zadávání prací laboratořím CGB, kde část zaměstnanců nemocnice vlastní podíl a další část tam pracuje, uvedl: „Žádnou zakázku v uvedené laboratoři, za kterou by FNO cokoliv platila, jsme nikdy nezadávali. Jednotliví primáři i lékaři samozřejmě spolupracovali s mnoha desítkami jiných zdravotnických zařízení a jejich experty. Toto bylo plně v jejich kompetenci.“

Exkluzivní zacházení

Pasáž o spolupráci s desítkami dalších v tomto případě neplatí. V letech 2015 až 2017 dělala CGB vždycky půlku vyšetření, která ústav patologie pod vedením přednostky Dvořáčkové zadal externě. Na molekulárně-patologické analýzy však byla využívána výhradně CGB. Přitom subjektů, které tuto vyšetřovací metodu v České republice umí, je pětasedmdesát.

V letech 2015 až 2017 dělala CGB vždycky půlku vyšetření, která ústav patologie pod vedením přednostky Dvořáčkové zadal externě. Na molekulárně-patologické analýzy však byla využívána výhradně CGB. Přitom subjektů, které tuto vyšetřovací metodu v České republice umí, je pětasedmdesát.

„V důsledku tohoto střetu zájmů mohlo docházet k preferenčnímu využívání subjektu CGB. Nemůžeme to vyloučit, jelikož CGB je jediným subjektem využívaným FNO pro tato vyšetření,“ stojí ve zprávě Deloitte.

Němeček má pravdu, že nemocnice za práci, kterou CGB pro špitál udělala, nic neplatila. Jde však o to, že si tyto úkony pak firma vykázala na pojišťovnu – a ta jí je uhradila. Suma, na niž si tak CGB přišla, se špatně odhaduje, protože výkony se počítají primárně na body. Dolní hranice hodnoty zakázek od ústavu patologie se však pohybuje kolem čtyřiceti milionů.

Audit narazil vedle CGB ještě na firmu Dimolab, kterou do poloviny roku 2017 vlastnil manžel Jany Dvořáčkové Igor, od té doby ji stoprocentně ovládá CGB a jednou z jejích jednatelek je dcera Dvořáčkových Nina. Do Dimolabu se z ústavu patologie též posílaly vzorky a také na toto firmě vystavila kladné hodnocení matka a přednostka Jana. V hodnocení zároveň uvedla, že spolupráce se děje na základě uzavřené dohody, v nemocnici se však nepodařilo takový dokument dohledat. Dvořáčková na dotazy nereagovala.

Darem kávovar

Podle svých interních směrnic si má nemocnice vystačit s vlastními silami vždycky, když je to možné. U molekulárně-patologických vyšetření, která dodávala CGB, to nešlo, na to nemocnice své oddělení nemá. Dvořáčková od roku 2008 vedení nemocnice navrhovala investiční záměr, aby takovou laboratoř vybudovalo, ale vždycky neúspěšně. Nicméně to nevysvětluje, proč tato vyšetření dostávala exkluzivně CGB, když je více než sedmdesát dalších možností.

CGB, ještě pod jiným názvem, vznikla v roce 1997, už tehdy byla majitelkou i jednatelkou Jana Dvořáčková, figuroval tam také její manžel Igor, dcera Nina je jednatelkou. Firma měnila podílníky, až v současnosti zakotvila ve stavu, kdy 49 procenty disponuje Jana Dvořáčková a většinový kus drží Tuffieh Funds Sicav usazený na Maltě.

Nestandardní rysy nesou i darovací smlouvy, které měla CGB s FNO uzavřeny. Od roku 2007 do ledna 2018 šlo o 17 darovacích smluv, v rámci nichž CGB ústavu patologie odevzdala příspěvky nebo věcné dary za celkem 1,6 milionu korun. Za celé období měla nemocnice uzavřenu jednu jedinou další darovací smlouvu s někým jiným, šlo o čtyřicet tisíc na předplatné odborného časopisu. Dary od CGB šly ve prospěch ústavu patologie. Podle výkazů to bylo vybavení kuchyňky kávovarem a křesly, odborné publikace, výměna podlahové krytiny, zbytek představují peníze. Deloitte v této souvislosti nemocnici doporučil prověřit, jestli dary plynuly skutečně v její prospěch a na její účet.

CGB, ještě pod jiným názvem, vznikla v roce 1997, už tehdy byla majitelkou i jednatelkou Jana Dvořáčková, figuroval tam také její manžel Igor, dcera Nina je jednatelkou. Firma měnila podílníky, až v současnosti zakotvila ve stavu, kdy 49 procenty disponuje Jana Dvořáčková a většinový kus drží Tuffieh Funds Sicav usazený na Maltě. Jde o nástroj kolektivního investování, jehož podílníci jsou utajení. V roce 2014 se místopředsedou dozorčí rady stal Arnošt Martínek, což je třetí přednosta z FNO v příběhu.

Ministr Vojtěch se chce na základě ostravské zkušenosti podívat, jak zadávání prací mimo nemocnici funguje jinde. „Využívání externích služeb je určitě další z oblastí, na kterou se chceme zaměřit v rámci veřejnosprávních kontrol přímo řízených nemocnic. Externí služby by měly být využívány pouze v případech, kdy je to skutečně nezbytně nutné. Nemocnice by měly maximálně využívat svých vlastních kapacit,“ dodal.

Odhalení auditu ostravské nemocnice

V dubnu si ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Evžen Machytka, nástupce odvolaného Svatopluka Němečka, objednal u společnosti Deloitte prověrku fungování nemocnice.

Jedním ze zjištění je netransparentní zadávání externích prací firmě CGB, a to Gynekologicko-porodnickou klinikou a Ústavem patologie.

Klinika posílala své vzorky do CGB, aniž by k tomu byla uzavřena dohoda a o výkonech byl záznam v povinném systému nemocnice.

Přednostkou Ústavu patologie je stejná osoba, která vlastní podíl ve firmě CGB a která této firmě vystavovala každoroční kladné hodnocení, aby nadále zůstala smluvní laboratoří.

Ve střetu zájmů kvůli tomu, že figurují zároveň v CGB i FNO (majetkově, v orgánech nebo jako pracovníci) je osm zaměstnanců nemocnice, z toho tři přednostové.

CGB dostávala všechny vzorky na molekulárně-patologické vyšetření, i když je v Česku 74 dalších laboratoří, které to umějí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.