Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Vábení podlehlo i Čepro

  16:15
Strategický státní podnik Čepro se dostal do kontaktu s firmou Oleo Chemical asi před deseti lety. Od Čepra odebírala pohonné hmoty a byla jeho velkoobchodním zákazníkem se zaměřením na export. V roce 2006 ale podle šéfa státní firmy Jan Duspěvy nastala změna.

Nepříjemnou zkušenost s firmou Oleo Chemical prodělala i státem vlastněná společnost Čepro. foto: archiv České pozice

Petrochemické společnosti Oleo Chemical v posledních letech naletěl kdekdo. Firmě například stovky milionů korun půjčil slavný výrobce koupelen Ravak a už je zřejmě nikdy neuvidí. ČESKÁ POZICE už také napsala, že dalších přibližně 75 milionů korun jí na letadlo půjčil zakladatel protikorupčního fondu a podnikatel Karel Janeček, který se svých peněz rovněž nemůže domoci. Kauzu vyšetřují detektivové z protimafiánského útvaru, v případu došlo i na vyhrožování fyzickou likvidací. 

Nově ČESKÁ POZICE zjistila, že nepříjemnou zkušenost s firmou Oleo Chemical prodělala i státem vlastněná společnost Čepro.

Předběhli čas 

Zástupci Olea Chemical, jejímiž hlavními figurami jsou spolumajitelé Michal Urbánek a Kamil Jirounek, přišli v roce 2006 za manažery Čepra s vizí výroby bionafty z odpadních surovin (FAME neboli methylester mastných kyselin). V té době začali pro tyto účely v Liberci budovat petrochemickou továrnu na výrobu paliva. 

„Předběhli čas. Návrh zněl velice zajímavě: ‚využíváme odpadní suroviny, budeme levnější než konkurence‘. Až do roku 2013 se účastnili všech tendrů na dodávky této komodity,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf Čepra Duspěva. Jenže podle generálního ředitele se z původně lákavého byznysu stala spíše noční můra. Problémy spočívaly v nestabilitě dodávek kombinované se špatnou platební morálkou. 

„Problémem jejich zboží bylo, že cenově sice bylo extrémně výhodné, ale jeho využitelnost byla omezená kvalitou produktu – především na letní měsíce. Na začátku spolupráce na nás vytvářeli obří tlak. Vyráběli a potřebovali prodávat, tudíž chtěli maximalizovat dodávky do Čepra,“ přiblížil Duspěva, který do vedení jedné z nejvýznamnějších firem ovládaných státem nastoupil na začátku roku 2013.

Firma Oleo Chemical podle šéfa Čepra Duspěvy slibovala nereálné množství dodávané pohonné hmoty a neplnila zadání

Čepro zakázky Olea Chemical vysoutěžilo formou rámcových smluv a konkrétní množství společnost poptávala v minitendrech. Konkrétní čísla Duspěva na základě podmínek ve smlouvě uvést nemůže. Generální ředitel však byl z chování Olea rozčarovaný. Firma podle něho slibovala nereálné množství dodávané pohonné hmoty a neplnila zadání. Svízel byla v tom, že majitelé Olea Chemical se pravděpodobně přepočítali. Z interních materiálů firmy, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplývá, že továrna měla povolení produkovat ročně pouze 50 tisíc tun ropných produktů. Ve svých plánech však vycházela z předpokladů, že bude vyrábět až 240 tisíc tun.

„Šikanovali nás tím, že podniku dělali pomlouváním špatnou reklamu u jiných firem tvrzením, že účelově minimalizujeme odebíraná množství od jejich společnosti. Ve skutečnosti my jsme jim řekli, ať dodávají. Oni ale často jen slibovali a dodali méně či nedodali nic. Nebyli schopni stabilně plnit své závazky – například místo třech tisíc tun dodali jen dva tisíce. Přitom chodili a v uvozovkách na každém pražském nádraží říkali: ‚My chceme dodávat, jenže to hrozné Čepro od nás nebere.‘ V té době šli i do Andreje Babiše, který pro ně představoval konkurenci,“ dodal Duspěva.

Ministr financí a majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš uvedl, že Oleo Chemical podráželo trh podezřele nízkými cenami. „Podnikali velice podivně, navíc nebyli schopni zboží dodávat,“ shodl se lídr hnutí ANO s Duspěvou. Podle obchodního ředitele Čepra Martina Vojtíška to pro chod společnosti představovalo značné komplikace. „Z provozního hlediska šlo o velký stres. Na základě objednávky jsme postavili plán, který jsme ale nemohli uskutečnit, protože dodavatel (Oleo Chemical – pozn. red.) selhal,“ řekl Vojtíšek ČESKÉ POZICI.

Urbánek na naše dotazy neodpověděl, Jirounek je označil za provokaci a odmítl reagovat.

A přišel Ravak

Duspěva míní, že zlomem vývoje situace byl moment, kdy do příběhu Olea Chemical vstoupila koupelnářská firma Ravak. Jak již ČESKÁ POZICE popsala v předešlých článcích, její vlastníci Jiří Kreysa a Jindřich Vařeka majitelům Olea Chemical v roce 2008 firmě postupně půjčili 750 milionů. Podle jejich tvrzení se tak stalo mimo jiné kvůli falešným dokumentům, které jim Kamil Jirounek a Michal Urbánek předložili. Ravak se však postupně dostal k minoritnímu podílu Olea Chemical.

Více v článcích:

„Navštívili nás manažeři Ravaku, díky čemuž jsme si mohli situaci kolem Olea vyříkat. První schůzka však byla velmi nepříjemná. Přišli k nám s tezí, že právě Čepro omezuje podnikání Olea, do kterého oni akcionářsky vstoupili. Pak jsme si nalili čistého vína a pochopili jsme, v jaké situaci se nachází Čepro a Ravak,“ popsal situaci šéf Čepra Duspěva.

Spolumajitel Ravaku Jiří Kreysa tento scénář potvrdil. Na základě prvotních zavádějících informací zašel do státního podniku, aby společně s Vařekou zjednali pořádek. Jenže zjistili, že věc se má opačně.

Od jednání nás odrazovali

„Čepro bylo připraveno odebírat od Olea tři tisíce tun produktů měsíčně, Oleo však sjednané a opakovaně slíbené množství v rozporu se smlouvami nedodávalo. Výsledek jednání byl pro nás šok, pravý stav věci doložený Čeprem byl opačný, než nám do té doby tvrdili Urbánek a Jirounek. Ti nás přitom – po jednání na Čepru jsem pochopil proč – od jednání s Čeprem odrazovali,“ napsal Kreysa.

Obchodní ředitel Čepra Vojtíšek je alespoň spokojený, že jeho společnosti se podařilo „vybruslit“ z konfliktu s kontroverzním Oleem Chemical relativně bez újmy – státnímu podniku nedluží peníze. O tom se zatím Karlu Janečkovi či majitelům Ravaku může jen zdát.

Nachytaný podnikatel chce být starostou

Trendem současné domácí politiky je vstup podnikatelů do politického ringu. Fenomén povzbudil svým úspěchem majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš. Účast v blížících se komunálních volbách oznámili a oznamují další byznysmeni. Nejinak je tomu v samotném hnutí ANO.

V Příbrami je lídrem kandidátky a aspirantem na starostu jeden z majitelů koupelnové firmy Ravak Jindřich Vařeka mladší. Jeho kandidatura ale vzbudila ve vedení hnutí poplach. Vařeka je totiž aktérem miliardové kauzy Oleo Chemical, která Ravak připravila o stovky milionů korun.

V případu, kterému se věnují i kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy.

Seznámení ve vzduchu

Celý příběh začal zhruba před šesti lety. Výrobci van a sprchových koutů se ekonomicky dařilo. Ravak každoročně rostl o několik procent. V roce 2008 manažeři firmy zamýšleli postavit sklárnu, ve které by se vyrábělo sklo pro její zboží. Z plánu nakonec sešlo, původně vyčleněných 200 milionů na výstavbu však Ravaku zůstalo volně k dispozici. A právě tehdy do hry vstoupil Vařeka mladší.

V té době společník Ravaku – mladý Jindřich Vařeka, syn zakladatele Jindřicha Vařeky – přivedl podle spolumajitele Ravaku Jiřího Kreysy na jednání svého kamaráda Kamila Jirounka, který sháněl peníze pro projekt esterifikace mastných kyselin z odpadů. Výsledným produktem měly být methylestery, které se přidávají do nafty. Koupelnový obr peníze poskytl, výsledek akce je pak známý – mnohasetmilionové dluhy, policejní vyšetřování a soudy.

Otec Vařeky mladšího a rovněž spolumajitel Ravaku v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že to byl právě jeho syn, kdo lapálie jejich firmy spustil. „Tím to vlastně celé začalo. Syn jim naletěl stejně jako my, bohužel. Přes letadla chytili nejen Karla Janečka (miliardář a zakladatel protikorupčního fondu – pozn. red.), ale i syna. Zatím mi nechce říct, kolik na tom celkově prodělal,“ řekl Jindřich Vařeka senior koncem července. Ten navíc soukromě půjčil 100 milionů korun spolumajiteli Olea Chemical Jirounkovi, který je nevrátil. Jirounek byl v případu obžalován a půjde k soudu.

Pikantní je, že Vařekův syn nejenže Jirounka přivedl do Ravaku, v minulosti se s ním potkal i v orgánech společnosti Skydive & Air Service, která pořádá seskoky z letadla. Zde se pánové seznámili právě i s podnikatelem Karlem Janečkem, který podle svých slov půjčil Jirounkovi 75 milionů korun na letadlo.

Hledejte špínu jinde

Jindřich Vařeka kandidaturu za Babišovo hnutí oznámil letos v dubnu na valné hromadě Okresní hospodářské komory v Příbrami. „Chovají se jako lancknechti na dobytém území,“ prohlásil podle serveru Příbramsko.eu před přítomnými podnikateli na adresu příbramské radnice.

Středočeský kraj je vzhledem k počtu obyvatel a blízkosti Prahy volebně jedním z nejdůležitějších a nejstrategičtějších regionů v zemi. Hnutí ANO se zde ve volbách dařilo – ty sněmovní v roce 2013 v kraji vyhrálo. Konkrétně v Příbrami pak ANO bylo nejsilnější v evropských volbách. Šéf hnutí Andrej Babiš se o kauzu Olea Chemical zajímal a zvažoval Vařekovo odvolání. Nakonec ho však přesvědčila schůzka jak s Vařekou mladším, tak s jeho otcem.

Středočeskou organizaci ANO vede místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová. Ta však na dotaz ČESKÉ POZICE odpověděla poněkud podrážděně. „Nemáme s ním problém. Podal nám vysvětlení a my za panem Vařekou stojíme. Byla to nešťastná investice. Jestli chcete hledat špínu, hledejte ji jinde,“ reagovala Jermanová.

Vařeka v nedávném rozhovoru pro web Příbram.cz pronesl, že jedním z jeho hlavních témat ve volební kampani bude problematika hospodaření s majetkem. Nutno dodat, že v případě kauzy Oleo Chemical se mu ve firmě Ravak příliš nezadařilo. 

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...