Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Směnka od bezdomovce

Asie

  9:48
Půjčujete-li peníze, očekáváte, že se s jistým úrokem vrátí. Nepočítáte ale s možností, nejenže peníze nedostanete nazpět, ale ještě vás někdo nařkne, že mu dlužíte. To ale potkalo podnikatele Jindřicha Vařeku.

Jindřich Vařeka se dostal do dlouhého sporu o téměř sto milionů korun. Nechybí v něm ani směnka a bezdomovec z pražského nádraží. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Jeden ze zakladatelů a spolumajitelů slavného výrobce koupelen Ravak před čtyřmi lety soukromě půjčil byznysmanovi Kamilu Jirounkovi z firmy Oleo Chemical necelých sto milionů korun. Vařeka opakovaně požadoval po Jirounkovi jejich navrácení, nebyl však vyslyšen. Vařeka se tedy obrátil na soud, Jirounek ale přešel do protiakce. Jeho kroky popisuje obžaloba, kterou má ČESKÁ POZICE k dispozici.

O kauze Oleo Chemical jsem již informovali v článku: Kauza Oleo Chemical aneb Začátek honu na Rittiga

Padělaná směnka z nádraží

V kauze firmy Oleo Chemical se objevila směnka, podle které si měl úspěšný podnikatel půjčit 127 milionů korun od bezdomovce

Žalobkyně Krajského státního zastupitelství v Praze Marcela Hrubá má jasno. Podnikatel Jirounek si v letech 2009 až 2010 postupně vypůjčoval od Vařeky 96 milionů korun. Ale už při podpisu smluv věděl, že půjčené peníze do slíbené lhůty (do července 2011) nevrátí. Místo toho je utratil, řečeno úředně „použil pro vlastní potřebu“. Státní zástupkyně Hrubá kvůli tomu na Jirounka a jeho spolupracovníka Radka Nováka (o němž bude řeč níže a podrobněji v textu Byl jsem otrokem mafie. Koupili si mě) loni v říjnu podala obžalobu.

Jirounkovi se nechtělo peníze vracet, a tak vymyslel absurdní konstrukci: bude tvrdit, že naopak Vařeka dluží peníze jemu. Opatřil si proto dokumenty, které měly prokázat, že Vařeka má dluh vůči firmě ZIS, Západočeská investorská společnost), ve výši 127 milionů. Tuto pohledávku Jirounek od společnosti ZIS oficiálně koupil a po Vařekovi ji hodlal vymáhat. 

Podle policie a státního zastupitelství však šlo o padělanou směnku. Navíc s bizarním původem. Vařekovi měl totiž v roce 2002 podle obžaloby půjčit oněch 127 milionů korun jistý Miroslav Žáček. „Milionář“ v té době ztratil doklady, žil jako bezdomovec na pražských nádražích.

Jindřich Vařeka

  • Spolumajitel české společnosti Ravak, která se zaměřuje na vybavení koupelen. 
  • Firma exportuje do více než 50 zemí v Evropě, Asii a Africe. V Česku zaměstnává 450 lidí. 

„Jirounek si měl údajně proti mně koupit pohledávku, která má takovouhle historii: bezdomovec Žáček mi v roce 2002 půjčil přes sto milionů korun. Pan Žáček tuto údajnou pohledávku prodal Josefu Kocurovi, který mimochodem v minulosti dostal osm let vězení za podvody. Kocur prodal pohledávku kamarádovi Radku Novákovi. Ten ji pak prodal Jirounkovi. To je opravdu umělecká, tvůrčí činnost v oblasti nekalostí, na to snad musejí mít živnostenské oprávnění,“ komentuje Vařeka příběh zfalšované směnky. Žáček i Kocur policii řekli, že o směnce nemají tušení, nikdy ji neviděli a jejich podpisy na dokumentech nejsou pravé.

Jirounek a Novák jsou kvůli tomu nyní obžalováni z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Městský soud v Praze se případem bude zabývat v září. Jirounek policii sdělil, že vylučuje, že by si vědomě opatřil padělanou směnku. Celou záležitost pak považuje za komplot a vykonstruovaný příběh.

Podvodník podvedl podvodníka 

Novák při výslechu, jehož záznam má ČESKÁ POZICE k dispozici, policii sdělil, že Jirounek mu řekl, že pohledávku „potřebuje proto, aby postrašil pana Vařeku, který mu v jeho společnosti Oleo Chemical započítává nesmyslné pohledávky“. O tom, že daná pohledávka neexistuje, se dle textu obžaloby Novák dozvěděl až postupem času.

„Dovodil si, že jde o podvod poté, co s ním obviněný Jirounek přestal komunikovat. Proto vyhledal policisty z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy,“ napsal vyšetřovatel po Novákově výslechu.

Kdo ještě figuruje v kauze

  • Jiří Kreysa – spolumajitel firmy Ravak. Tvrdí, že jeho společnost firmě Oleo Chemical půjčila 750 milionů korun. Peníze prý nevrátili a po výrobci koupelen za způsobení škody naopak požadují dvě miliardy korun.
  • Kamil Jirounek a Michal Urbánek – Majitelé petrochemické firmy Oleo Chemical. Dle Kreysy z Ravaku vylákali na základě falešných dokumentů 750 milionů korun. Případ vyšetřuje policie.

Novák se dostal do pasti. ČESKÁ POZICE má k dispozici jeho prohlášení v advokátní kanceláři Glatzova & Co., v němž v červnu 2012 uvedl, že za převod vymyšlené pohledávky ze strany Jirounka a Michala Urbánka (partner ve firmě Oleo Chemical) měl dostat mnohamilionovou odměnu.

Měl 75 milionů a stejně nesplácel

Spolumajitel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek si z rozhodnutí soudu mnoho nedělá.

Zadlužený Jirounek se před třemi lety dostal k penězům. Podnikatel a protikorupční bojovník Karel Janeček mu na účet poslal 75 milionů korun. Důvod? Plánovaný nákup letadla. Jenže tou dobou Jirounka již uháněl Jindřich Vařeka, který mu půjčil téměř sto milionů a chtěl své peníze zpět. Na konci roku 2011 už Jirounek nemohl kupovat, co chtěl. Kvůli nesplácení dluhu vydal soud předběžné opatření a Jirounkovi zakázal nakládat s majetkem a pohledávkami. 

Podle Vařekových právníků ale byznysman toto nařízení porušil, když například neoprávněně vymáhal pohledávku UniCredit Bank ve výši 60 milionů korun svým jménem v exekuci. Podle rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 svým postupem zmařil výkon rozhodnutí soudu a spáchal přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, za což si vysloužil desetiměsíční podmínku. Jirounek podal proti trestnímu příkazu odpor a Městský soud v Praze ho v polovině července osvobodil. Vařeka a jeho právníci zvažují podat dovolání.

„A tady je ten vtip,“ vypráví Jindřich Vařeka a ironicky se usmívá. „Jirounek slíbil Novákovi a ten zase svým kamarádům Ciprovi a Krumlovskému, že když mu připraví podklady pro ten zápočet, vyplatí jim Oleo Chemical 25 milionů korun. Všecko připravili, nadělali falešnou směnku a sdělili mi, že jim dlužím peníze. Podle uzavřeného policejního vyšetřování měl Jirounek těm podvodníkům zaplatit přes 25 milionů korun z účtu Oleo Chemical, ale on jim je nedal. Z následně podané obžaloby tak vyplývá, že podvodník podvedl podvodníky. Jenže oni s tím nemohou jít k soudu. Takže Jirounka začali děsit, sledovali jeho automobil, dali mu pod něj odposlech nebo vůz zatlačili do garáže,“ říká Vařeka.

Vadí jim, že ještě žiju

Spolumajitel renomované firmy Ravak Jindřich Vařeka v rozhovoru pro ČESKOU POZICI popisuje, jakou léčku na něho ušili pražští byznysmeni. 

Policie i státní zástupci jsou přesvědčeni, že Kamil Jirounek (spolumajitel Oleo Chemical – pozn. red.) z vás vylákal skoro 100 milionů a nevrátil je. Jakým způsobem se bránil a argumentoval, proč vy naopak jemu dlužíte peníze?

Jeho taktika byla následující: nejdříve vyšetřovatelům tvrdil, že mi zaplatil akciemi. Na policii jsem pak při výslechu říkal, ať jim Jirounek řekne čísla těchto akcií. On je ale nemá, prodal je do Panamy firmě Marathon. Raději od tohoto scénáře ustoupil a vymyslel si, že mu dlužím peníze za to, že jsem údajně způsobil Oleu a Jirounkovi škodu. On pohledávku vůči mně vyúčtoval a myslel si, že jsme vyrovnaní – že on dluží mně a já jemu.

Až poté tedy přišla varianta „bezdomovec“?

Když policejní vyšetřování potvrdilo, že všecko je vykonstruované a neprošla ani jedna z předchozích možností, předložili variantu číslo 3. To je ta týkající se pana Žáčka (bezdomovec, u něhož měla celá falešná směnka vzniknout – pozn. red.). Netrvalo dlouho a šetření policie prokázalo, že jde zase o podvod. Teď se Jirounek snaží nepravdivě přesvědčit soud, že byl podveden Novákem a Kocurem, kteří vytvořili falešnou směnku. Nicméně podle policie a státního zastupitelství je v celé věci angažován jako spolupachatel.

Čím vás Jirounek přesvědčil, abyste mu peníze půjčil?

Ručil mi pozemky, které měly mít hodnotu 200 milionů korun. Pak ručil pohledávkou ve výši 60 milionů od UniCredit Bank. Přesvědčil mě a mé společníky v Oleo Chemical projektem, dle něhož měla být fabrika na výrobu bionafty do budoucna věru ziskovou záležitostí. Jejich propočty v tomto směru hovořily o 700 milionech. Bohužel později se ukázalo, že majitelé Olea Kamil Jirounek a Michal Urbánek nejsou odborníky na tovární výrobu, ale spíše na podvody, jak opakovaně uzavřela policie.

Ve společnosti Skydive & Air Service působil spolu s Jirounkem i váš syn Jindřich Vařeka. Spolupracovali?

Tím to vlastně celé začalo. Syn jim naletěl stejně jako my, bohužel. Přes letadla chytili nejen Karla Janečka, ale i syna. Zatím mi nechce říct, kolik na tom celkově prodělal.

Váš kolega z Ravaku Jiří Kreysa nedávno uvedl, že kvůli vrácení vaší soukromé půjčky panu Jirounkovi na vás nastoupili lidé vyšetřovaní z vražd, kteří dnes sedí ve vězení – pánové Jindřich Cipra či Jan Krumlovský. Cipra prý tvrdil, že na Jirounka má kompromitující nahrávky. Kdo jsou tito pánové?

Oni se znají s obviněným Radkem Novákem, který pomohl vytvořit zfalšované dokumenty, na jejichž základě vytvořili falešnou směnku. Když teď chodí Cipra a Krumlovský k soudu, mají přes obličej masku, aby je někdo nezastřelil. Vodí je ozbrojená eskorta. Není to legrace, kolem zmiňovaných pánů koluje podezření ze ztrát na životech.

Údajně je celý soudní proces ohledně žaloby týkající se vrácení vašich 100 milionů korun natahován a zpomalován. Proč tomu tak podle vás je?

Celé se to neustále protahuje. Odpor, který klademe, protistrana nečekala. Tím se na náš příběh nabalují další věci. Náš problém je jen epizodkou celkového dění kolem firmy Oleo Chemical. Vyšetřují to různé orgány, jde o desítky miliard a neznámá úmrtí. Asi nejvíc je rozčiluje, že stále žiju a ještě jsem neumřel. Svých cílů se u soudu ale nevzdám. Zaprvé jde o to, Jirounka právní cestou přimět, aby mi vrátil peníze, zadruhé dokázat, že policie má pravdu, když tvrdí, že se k našim penězům dostali majitelé Oleo Chemical podvodem.

Byl jsem otrokem mafie. Koupili si mě

„Denně jsem musel být k službám. Byl jsem jak otrok, uklízel jsem dům, vozil jídlo. I když se nic nedělo, tak jsem tam seděl 12 hodin a musel jsem být k dispozici. O víkendech jsem měl většinou volno,“ pronesl Radek Novák rozechvělým hlasem v únoru při výslechu na policii.

Novákův mafiánský příběh souvisí s kauzou petrochemické společnosti Oleo Chemical, kterou Lidové noviny/Česká pozice již několik týdnů rozplétají. Spolu s majitelem Oleo Chemical Kamilem Jirounkem byl Novák obžalován z podvodu a falšování platebních prostředků. 

Kdysi podnikatel mimo jiné ve stavebnictví se před několika lety osudově zapletl s lidmi z pražského podsvětí. Musel jim být neustále k dispozici, starat se jim o jídlo, vyřizovat výhrůžky od albánských vymahačů a v případě neuposlechnutí mu hrozili fyzickou likvidací. O svém příběhu se bál mluvit.

Teprve ve chvíli, kdy lidé, ze kterých měl strach, skončili ve vazbě, sebral odvahu a vypravil se na policii. Tam vyšetřovatelům minulý rok na podzim začal popisovat, jak fungují vztahy v mafii. Přepis Novákova svědectví má ČESKÁ POZICE k dispozici. Jde sice jen o jednu z vedlejších větví případu, názorně však dokumentuje, o jak drsnou kauzu se jedná.

Mohli mě zlikvidovat

Jak vyplývá z jeho přiznání na policii, v příběhu padělané směnky, kvůli níž je trestně stíhán, se ocitl z donucení. Novákův osud se začal psát v roce 2007, kdy se v jeho chemičce v Litvínově stal smrtelný úraz a fabrika se kvůli tomu dostala do finančních potíží. Novákovi docházely peníze, které musel vracet podnikatelům kolem osoby jménem Jan Krumlovský, jehož v té době znal od vidění. 

Aby vybředl z problémů, Krumlovský převzal Novákovy obchodní závazky. „De facto si mě koupil a musel jsem pro něj pracovat,“ řekl Novák na policii a dodal: „Krumlovský řekl, abych mu byl k dispozici a ať poslouchám, co řekne on.“ 

V roce 2011 se Novák seznámil s Kamilem Jirounkem z Olea Chemical. Od Krumlovského a jeho kolegy Jindřicha Cipry dostal za úkol spolumajiteli olejářské firmy sloužit. „Krumlovský a Cipra se přede mnou bavili, že připravují jistou pohledávku za jistým Vařekou, že dokumenty připravoval Cipra v internetové kavárně,“ řekl Novák policistům při výslechu. Posléze Novákovi předložili dokumenty o údajné pohledávce, ve které Novák figuroval jako jeden z článků, přes které pohledávka vůči Vařekovi doputovala až k Jirounkovi.

V roce 2011 se Novák seznámil s Kamilem Jirounkem z Olea Chemical. Od Krumlovského a jeho kolegy Jindřicha Cipry dostal za úkol spolumajiteli olejářské firmy sloužit.

„Za postoupení této pohledávky měl Krumlovský a Ciprou obdržet 25,4 milionu korun od Jirounka přímo,“ doplnil Novák na policii. Krumlovský a Cipra však začali mít obavy, že jim Jirounek žádné peníze nedá. Měl totiž problémy ve své firmě Oleo Chemical, ocitla se v insolvenci. A tak ho Cipra s Krumlovským začali sledovat. Do automobilu mu namontovali telefon, přes který monitorovali jeho pohyb. Jindy zase musel Novák za Jirounkem, aby mu k uchu předal telefonát, v němž mu vyhrožoval „nějaký albánský člověk“, aby zaplatil peníze. Kdyby prý s pokyny nesouhlasil, hrozila by mu likvidace. 

„Když jim člověk nevyhověl, tak se stal okamžitě psancem. Kolem nich zmizeli podnikatelé. Byl jsem i přítomen fyzickému násilí na lidech,“ sdělil Novák. 

Jenže v té době vypukla válka mezi Oleo Chemical a koupelnovou společností Ravak, v jejímž důsledku padlo kvůli zfalšované směnce trestní oznámení na Jirounka i Nováka, jenž si uvědomil závažnost událostí. „Ztuhl jsem. Krumlovský s Ciprou mě uklidňovali, že všechno bude dobré, jen abych nepodnikal nic na vlastní pěst. Jinou možnost jsem ani neměl, protože když jsem dvakrát takto něco udělal, byl jsem zbit. Mně se to přestávalo líbit a vyhledal jsem pomoc u policie,“ řekl Novák detektivům při dalším výslechu letos v únoru.

Hlavu vzhůru

Na policii se prý vydal z důvodu, že už nechtěl být otrokem Cipry a Krumlovského a být souzen za něco, k čemu byl donucen. „Když mě koupili, sami mi říkali, že buď budu spolupracovat, nebo mě najdou na ulici s děravou hlavou,“ komentoval u výslechu Novák nastalou situaci. Promluvit o drsných poměrech se odhodlával dlouho. Odvážil se až ve chvíli, kdy Krumlovský a Cipra byli zadrženi a umístěni do vazby – podle lidí z Ravaku kvůli podezření z vražd – a mluvit proti nim začali i ostatní svědci. 

„Nedokázal jsem se smířit s tím, abych dělal věci tak, jak mi řeknou, abych mohl žít. Řekl jsem si, že se tomu musím postavit. Měl jsem pozemky, dva byty, podnikal jsem ve stavebnictví. Dneska nemám nic, všechno mi vzali,“ dodal Novák, který musel vyhledat psychiatrickou pomoc. Kvůli spolupachatelství na falšování směnky nakonec skončil v litoměřické vazbě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.