Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Šéf firmy si odsedí šest let

  16:29
Vrchní soud pravomocně odsoudil kvůli padělané směnce na 127 milionů Kamila Jirounka. Vaz mu zlomila tajná nahrávka. Jirounek je prvním pravomocně odsouzeným ve spletité kauze. Rozsudek je špatnou zprávou pro Ivo Rittiga. Pravomocným rozhodnutím soudu totiž padá jeho argumentace.

Jednatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek. foto:  Dan Materna, MAFRA

Přestával věřit, že se dožije spravedlnosti. V 88 letech se však Jindřich Vařeka, spolumajitel koupelnářského obra Ravak, dočkal. Vrchní soud v Praze poslal 8. prosince na šest let do vězení podnikatele a jednoho ze zakladatelů olejářské firmy Oleo Chemical Kamila Jirounka.

Rozsudek je pravomocný. Jde o první trest vězení, který byl vynesen v kauze kolem společnosti Oleo Chemical, v níž v jiné větvi uvázl například i lobbista Ivo Rittig. Po dlouhých pěti letech vyšetřování a soudních líčení padl verdikt, který dává Vařekovi za pravdu: totiž že se stal obětí skupiny podnikatelů a mafiánů, již z něj na základě falešné směnky chtěli vylákat 127 milionů korun.

Vařeka po vynesení rozsudku pociťoval úlevu, nebyl však spokojen s tím, jak dlouho se případ táhl. „Boží mlýny melou, bohužel ale příliš pomalu. Mám obavu, že to snižuje vážnost práva u občanů. To je veliká chyba. Daný případ nebyl komplikovaný, byl poměrně jasný, přesto se táhl. V případech kolem Ratha, Rittiga nebo Janouška se ukazuje, že peníze mohou hrát v právu mimořádně nebezpečnou roli,“ řekl LN spolumajitel Ravaku. Jirounek na dotazy LN neodpověděl. Dlouhodobě však trvá na své nevině.

Bezdomovec milionářem

Obchodování mezi Vařekou a Jirounkem trvalo několik let. V letech 2009 a 2010 si Jirounek od příbramského podnikatele Vařeky půjčil 96 milionů korun. Podle vyšetřovatelů Jirounek věděl, že půjčené peníze ve sjednané době nebude moct kvůli nedobré finanční kondici Vařekovi vrátit. A následně je utratil pro vlastní potřebu. Aby se splacení půjčky vyhnul, opatřil si Jirounek směnku, podle níž mu naopak Vařeka dluží 127 milionů korun.

V letech 2009 a 2010 si Jirounek od příbramského podnikatele Vařeky půjčil 96 milionů korun. Jirounek měl vědět, že půjčené peníze nebude moct Vařekovi vrátit.

Policisté vypátrali, že směnka byla padělaná. Měla pocházet z roku 2002 a tím, komu měl původně Vařeka dlužit peníze, byl pražský bezdomovec Miroslav Žáček.

Jak již dříve soudce nižšího soudu uvedl, o výrobu padělané směnky se postarali „mafiánští byznysmeni“ Jindřich Cipra a Jan Krumlovský. Roli bílého koně a jakéhosi zprostředkovatele pak podle soudce sehrál Jirounkův komplic Radek Novák (ten už si ve vězení odpykává trest z jiného případu – pozn. redakce). Jirounek se od začátku procesu hájí, že o padělání směnky nevěděl a že se stal obětí organizované skupiny gangsterů, kteří ho kvůli směnce posléze vydírali.

Klíčový diktafon

Původně to přitom vypadalo, že případ vyšumí. V říjnu roku 2014 Krajský soud v Praze Jirounka nepravomocně osvobodil. Tehdy se nepodařilo prokázat, že spoluzakladatel Olea Chemical o padělání směnky věděl. Jenže žalobce podal odvolání a Vrchní soud v Praze v květnu 2015 případ vrátil prvoinstančnímu soudu k došetření.

Hlavním důvodem bylo, že policisté v jiné kauze nalezli diktafon s nahrávkou, která podle vrchního soudu mohla dosvědčit, že Jirounek o falešnosti směnky věděl. Nahrávka Jirounka nakonec potopila. Když se případ letos v dubnu dostal znovu před prvoinstanční soud, po vyslechnutí nahrávek z diktafonu soudce Ivo Zelinka přehodnotil svůj původní verdikt a Jirounka poslal nepravomocně na osm let do vězení.

Původně to vypadalo, že případ vyšumí. V říjnu roku 2014 Krajský soud v Praze Jirounka nepravomocně osvobodil.

Jirounek se od Krumlovského a Cipry, mafiánů zodpovědných za výrobu padělaného dokumentu, od začátku soudního líčení distancoval. Jenže ze záznamu vyplynulo, že v minulosti byly dané osoby v poměrně úzkém vztahu. „Pokud si někdo bude myslet, že jsem to vymyslel na koleni, tak je to v pí.., že jo,“ uvedl Krumlovský. „Jasně, tomu rozumím,“ odpověděl mu Jirounek.

V autě jezdil skrytý

Nahrávka vznikla tak, že sám Krumlovský si Jirounka nahrál na diktafon. Jirounek je přesvědčen, že jde o důkaz toho, že šlo o mafiánskou strukturu, která ho tím posléze chtěla vydírat. Například prý v jistou dobu musel jezdit v zadní části automobilu skrytý pod dekou, aby ho inkriminovaní lidé neviděli.

Rozsudek je nepříznivou zprávou pro lobbistu Iva Rittiga a spol. Pravomocným rozhodnutím totiž do jisté míry padá jejich interpretace „o zlém Ravaku“.