Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Rittigovi se přitížilo

  14:40
Není poradenství jako poradenství. Karibský případ fiktivního poskytování rad dostal do kolen zakladatele olejářské společnosti. Starosti nyní bude mít i mocenský hybatel Ivo Rittig. Městský soud v Praze se totiž bude znovu zabývat jeho rolí při tunelování firmy. Původně byl Rittig viny zproštěn.

Vydavatel Respektu se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za zásah do občanské cti. foto:  Michal Šula, MAFRA

Loni v červnu ho pustili z vězení. Teď tam ale musí znovu. Podnikatel Kamil Jirounek byl spolu s dalšími manažery a podnikateli pravomocně odsouzen ke třem letům v kriminálu kvůli tunelování společnosti Oleo Chemical, kterou spoluzakládal. V březnu o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Ten navíc ztížil život lobbisty Iva Rittiga, protože nařídil, aby se Městský soud v Praze znovu zabýval jeho rolí při tunelování firmy. Původně byl Rittig viny zproštěn.

Spolu s Jirounkem bude tři roky za mřížemi pykat i jeho obchodní partner Michal Urbánek a Rittigův spolupracovník Peter Kmeť. Předsedkyně odvolacího senátu Eva Rejchrtová konstatovala, že obžalovaní z Olea Chemical účelově vyvedli miliony korun za fiktivní poradenství do karibské skořápky Cokeville Assets. Tímto dle soudkyně způsobili firmě škodu 20 milionů korun.

„Poradenská činnost neproběhla a vyplácené odměny s poradenstvím nesouvisely. Poradenské smlouvy byly koncipovány velmi obecně,“ uvedla soudkyně Rejchrtová. Dodala, že smlouvy byly od začátku pro Oleo nevýhodné. „Co ty smlouvy měly přinést a jaký měl být jejich skutečný efekt, to se prokázat nepodařilo a nelze o tom ani dále spekulovat,“ řekla.

Policisté a státní zástupci jsou přesvědčení, že tím, u koho peníze ve finále skončily, byl lobbista Rittig. Prvoinstanční soud takové podezření odmítl. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že Rittig vyvedené jmění „vypral“ skrze koupi několika nemovitostí v Dubaji.

Policisté a státní zástupci jsou přesvědčení, že tím, u koho peníze ve finále skončily, byl lobbista Rittig. Prvoinstanční soud takové podezření odmítl. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že Rittig vyvedené jmění „vypral“ skrze koupi několika nemovitostí v Dubaji. Tímto podezřením se však prvoinstanční soud bude muset znovu zabývat. Kromě Rittiga se toto líčení bude týkat i jednatele firmy Peskim Petra Michala. Rittig k soudu nedorazil, jeho advokát Vlastimil Rampula nepovažuje situaci klienta za znepokojivou. „Proběhne sice ještě jedno jednání u Městského soudu v Praze, ale to očekávám, že bude ve smyslu již rozhodnutého – to znamená, že i tohoto skutku bude můj klient zproštěn,“ konstatoval před novináři.

Trest v podobě desetiměsíční podmínky vyfasoval výrobní šéf Oleo Chemical Radomír Kučera. Pravomocně osvobození byli advokáti kanceláře MSB Legal David Michal a Karolína Babáková, trestu se vyhnuli i Jana Šádková a Jaroslav Kubiska, který byl spolupracujícím obviněným.

Kromě Rittiga poutal v celém případu pozornost i podnikatel Jirounek. Loni v červnu jej Nejvyšší soud pustil z vězení, kde vykonával šestiletý trest za kauzu padělané směnky. Následně v říjnu kvůli úvěrovému podvodu dostal pravomocně půlroční podmínku. Kvůli podílu na tunelování Olea Chemical pak včera dovršil svůj „pravomocný hattrick“.

Poradenský tunel

Tunelování firmy Oleo Chemical spočívalo v poskytování fiktivního poradenství ohledně výroby biopaliv. Rady měla poskytovat společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, kterou zastupoval Rittigův spojenec Kmeť. Obžalovaní se od začátku hájili tím, že Kmeť byl odborníkem na problematiku biopaliv. Díky poradenství „na oko“ se obžalovaným podařilo podle soudu z firmy Oleo Chemical vyvést 20 milionů korun, čímž porušili povinnosti při správě cizího majetku. Kmeť posloužil mezi odsouzenými a osvobozenými jako pomyslná zeď, na které se páchání trestných činů zaseklo. Kmeť totiž už před prvoinstančním soudem trval na tom, že je stěžejní postavou karibské firmy Cokeville Assets – a nikoliv Rittigovým křovím a bílým koněm.

Tunelování firmy Oleo Chemical spočívalo v poskytování fiktivního poradenství ohledně výroby biopaliv. Rady měla poskytovat společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, kterou zastupoval Rittigův spojenec Kmeť.

Konstrukce vyšetřovatelů se opírala mimo jiné o doznání Kubisky, který spolupracoval v účetní firmě Peskim – příbuzné společnosti advokátní kanceláře MSB Legal. Propojení mezi firmou Oleo a lobbistou Rittigem však zpochybňoval již před rokem pražskýměstský soud. Soudkyně Kateřina Radkovská tehdy v rozsudku uvedla, že pro toto obvinění nejsou důkazy. Jinými slovy: že se nepodařilo firmu Cokeville Assets propojit s Rittigem natolik, aby se mohlo říct, že lobbistovi firma Cokeville Assets patřila a že se tímto způsobem podílel na tunelování společnosti Oleo Chemical. Soudkyně rovněž uvedla, že nešlo využít poznatků od obžalovaného Kubisky, který s policií spolupracoval – podle ní Kubiska vycházel z dohadů a domněnek, pro které neměl „tvrdé“ důkazy. ¨

O důvěryhodnosti Kubiskova svědectví pochybovala i soudkyně Rejchrtová. Pokud tedy Rittig nebyl tím, kdo ve skutečnosti profitoval z vytunelovaných peněz Olea Chemical, nebylo možné shledat vinnými ani osoby, které se na praní špinavých peněz měly podílet – tedy advokáty MSB Legal či pracovníky účetní firmy Peskim.

Sága jménem Oleo Chemical

Soud začal komplikovaný případ rozplétat 18. listopadu 2015

Trestní stíhání a policejní manévry proti deseti osobám spustil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v září roku 2014. Případ dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Detektivové tehdy Rittiga a spol. zadrželi a umístili na několik hodin do cely.

Skupina osob podle obžaloby vyvedla z firmy Oleo Chemical zhruba 20 milionů korun za fiktivní poradenství.

Obžalováni byli Ivo Rittig, Michal Urbánek, Kamil Jirounek a Radomír Kučera ze společnosti Oleo Chemical, dále Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, právníci z kanceláře MSB Legal David Michal a Karolína Babáková, jednatel firmy Peskim Petr Michal, účetní společnosti Jana Šádková a spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska.

Loni v únoru padl nepravomocný verdikt, včera vrchní soud rozhodl pravomocně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.