Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Obžalovaní budou mlžit i u soudu v září

  18:03
Pražský městský soud se od 11. do 19. dubna snažil rozplést případ petrolejářské společnosti Oleo Chemical, v němž uvízlo deset vlivných právníků a podnikatelů v čele s lobbistou Ivem Rittigem. Soudu se však spor o dva zmizelé flash disky, jež nejsou ve spisu, rozplést nepodařilo, a proto bude pokračovat.

Ivo Rittig u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Kolotoč s kauzou Oleo Chemical se opět roztočil. Pražský městský soud zasedal od pondělí 11. do úterý 19. dubna a snažil se rozplést případ petrolejářské společnosti, v němž uvízlo deset vlivných právníků a podnikatelů v čele s lobbistou Ivo Rittigem, přičemž k soudu dorazilo zhruba 20 svědků. Skupina trestně stíhaných osob se podle obžaloby provinila tím, že vyváděla peníze do karibské firmy Cokeville Assets a následně k šedé eminenci Rittigovi.

Období dvou měsíců od posledního konání soudního líčení, kterému předsedá Kateřina Radkovská, vyplnil spor o dva zmizelé flash disky. Na těchto nosičích byla data, která z účetní firmy Peskim (ta spolupracuje s kanceláří MSB Legal patřící spoluobžalovaným advokátům a Rittigovým spojencům Karolíně Babákové a Davidu Michalovi – pozn. red.) vynesl Jaroslav Kubiska – klíčový svědek a zároveň finanční odborník. Soudu se však zatím případ rozplést nepodařilo, a proto bude pokračovat v září.

Souvislost s dalšími případy

Podle obhajoby fakt, že disky ve spisu nejsou, snižuje důvěryhodnost Kubisky, který v případu svědčí proti zbytku obžalovaných a má status spolupracujícího obviněného. Jinými slovy obžalovaní se na tomto příběhu snažili ukázat, že policie a žalobci začali pochybovat o síle svých důkazů. A tak raději materiály shromážděné na datových nosičích ze spisu měli vyndat, aby se neprovalilo, o jak slabou matérii jde.

Z otisku dat, který pořídil kriminalistický ústav, si vyšetřovatelé vytáhli jen dokumenty potřebné pro případ petrolejářské firmy a vložili je do spisu. Zbytek materiálů si policie nechala, neboť mohou souviset s případy, které jsou příbuzné Oleu Chemical.

Jenže reálná situace je komplikovanější. Vývoj událostí byl podle zdrojů LN obeznámených s vyšetřováním odlišný od verze nabízené obhajobou. Kubiska policii skutečně dva disky s interními materiály společnosti Peskim poskytl. Vyšetřovatelé si flashky vzali a obrátili se na kriminalistický ústav, aby z datových nosičů pořídil otisk. Poté je policie opět vrátila Kubiskovi, neboť je už nepotřebovala.

Z otisku dat, který pořídil kriminalistický ústav, si vyšetřovatelé vytáhli jen dokumenty potřebné pro případ petrolejářské firmy a vložili je do spisu. Zbytek materiálů si policie nechala, neboť mohou souviset s případy, které jsou příbuzné Oleu Chemical – například kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik, v níž figuruje rovněž Rittig a spol. Jako důvod pro tento postup se nabízí varianta, že detektivové ani žalobci nechtěli, aby jim obžalovaní v případu Oleo Chemical viděli pod ruce v jiných kauzách, které se zatím vyšetřují.

Strategie

Dozorující státní zástupce Adam Borgula uvádí, že důkazem potřebným pro soud nejsou flash disky jako takové, ale příslušné materiály, které nosiče obsahovaly. Ty dle něho ve spisu figurují. „Obžaloba se o žádné důkazy ve formě flash disků neopírá a všechny navrhované důkazy včetně dokumentů v elektronické podobě byly řádně zadokumentovány,“ napsal LN Borgula. Strategie obžalovaných se ztracenými disky může být pokusem, jak případ znepřehlednit.

Příběh s flash disky je pokračováním strategie obžalovaných, kterou uplatňují od odstartování soudu loni v prosinci. Chtějí nejen „rozmetat“ postup policie a státních zástupců, ale i odvést pozornost od merita věci.

„Tak spis se po dnešku značně zúžil, bo, jak ty říkáš, Žížalo (fiktivní twitterový profil postavy Žížala ze seriálu o lobbistovi Tondovi Blaníkovi – pozn. red.), flashky od Kubisky jsou out,“ napsala například loni v prosinci právnička a obžalovaná Babáková na Twitter. Letos v únoru Rittig na stejné sociální síti kritizoval vyšetřovatele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za zmizení disků. Příběh byl i medializovaný, na konci března se dostal i do večerních Událostí České televize.

Příběh s flash disky ale není z hlediska taktiky novinkou. Naopak je pokračováním strategie obžalovaných, kterou uplatňují od odstartování soudu loni v prosinci. Základem obrany trestně stíhaných, které obhajují zkušení a protřelí advokáti, jako je někdejší vrchní pražský žalobce Vlastimil Rampula, bývalý náměstek ministra spravedlnosti z ODS Daniel Volák či prominentní pražský advokát Eduard Bruna, je nejen „rozmetat“ postup policie a státních zástupců, ale i odvést pozornost od merita věci.

Zvláštní finanční prostředky

Na konci loňského roku si vzali na mušku detektivy z protimafiánského útvaru vedeného Robertem Šlachtou. Podle Rittiga a spol. měli vyšetřovatelé jednu z obžalovaných – účetní Janu Šádkovou – za peníze „lámat“ na svoji stranu, ať už coby informátora či spolupracující obviněnou. Vyšetřovatelé proto čelili podezření, že upláceli potenciální svědkyni, která by podpořila policejní verzi případu.

Podle zákona o policii mohou kriminalisté při rozkrývání trestné činnosti využít k zaplacení informátorů zvláštní finanční prostředky

Jenže podle zákona o policii mohou kriminalisté při rozkrývání trestné činnosti využít k zaplacení informátorů zvláštní finanční prostředky. Případem se začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), podle jejíchž závěrů se vyšetřovatelé žádného trestného činu nedopustili.

„Nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru, a věc byla uložena,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová. Lze očekávat, že uvedené taktiky zamlžování a znepřehlednění terénu budeme svědky i v pokračování soudu kauzy Oleo Chemical v září.

Rittig a spol.Rittig a spol.

  • Soud začal 18. listopadu 2015.
  • Trestní stíhání a policejní manévry proti deseti osobám Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spustil v září roku 2014. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Detektivové tehdy Rittiga a spol. zadrželi a umístili na několik hodin do cely.
  • Skupina osob podle obžaloby vyvedla z firmy Oleo Chemical, která vyrábí biopaliva, zhruba 20 milionů korun za fiktivní poradenství, peníze mířily k Rittigovi.
  • Obžalovanými jsou lobbista Ivo Rittig, Michal Urbánek, Kamil Jirounek a Radomír Kučera ze společnosti Oleo Chemical, dále Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, právníci z kanceláře MSB Legal David Michal a Karolína Babáková, jednatel firmy Peskim Petr Michal, někdejší pracovnice účetní společnosti Jana Šádková a spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska.
  • Soud pokračoval od pondělí 11. do úterý 19. dubna výslechy zhruba 20 svědků.
  • Další kolo by se mělo odehrát letos v září.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.