Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Nagygate hned tak neskončí

  18:31
Městský soud v Praze dospěl v kauze Jany Nagyové dnes Nečasové, k závěru, že soudkyně Helena Králová nesprávně vyhodnotila důkazy. Věc má rozhodovat jiný soudce, čímž se kauza vrací na začátek.

Petr a Jana Nečasovi. foto:  Dan Materna, MAFRA

Městský soud v Praze zabývající se odvoláním ve sledovaném případu, který vedl k pádu vlády Petra Nečase, dospěl k závěru, že soudkyně Helena Králová nesprávně vyhodnotila důkazy. A zapochyboval i o její nestrannosti. Přikázal proto, aby věc rozhodoval jiný soudce. Kauza se tak vrací na začátek.

Novou předsedkyní trestního senátu se stala Pavla Hájková, která je od ledna i tiskovou mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. „Ještě jsem to rozhodnutí neviděla. Každopádně to bylo odňato a přikázáno do mého senátu,“ potvrdila LN Hájková. Dodala také, co to bude znamenat: „Obecně je to tak, že se samosoudce dotáže stran, zda trvají na opakování celého líčení, či zda souhlasí s provedením některých důkazů.“ Obsáhlý spis bude muset soudkyně Hájková nyní nastudovat.

Nelogické hodnocení důkazů

Kauza se týká zneužití Vojenského zpravodajství. Někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová, pro kterou žalobci požadují trest 3,5 roku vězení, nechala podle obžaloby v roce 2012 sledovat z osobních důvodů premiérovu tehdejší manželku Radku. Soudkyně Králová Nečasové nejprve uložila trestním příkazem podmíněný trest. Po zrušení tohoto rozhodnutí všechny obžalované, tedy Nečasovou a bývalé vojenské zpravodajce Ondreje Páleníka, Milan Kovandu a Jana Pohůnka, osvobodila s tím, že se trestný čin nestal.

Podle městských soudců soudkyně Helena Králová nelogicky hodnotila důkazy. Kupříkladu výpověď Nečasové označila za „zcela spontánní“, ačkoli ji expremiérova manželka přečetla z papíru. Nehleděla ani na to, že si výpovědi svědků odporovaly.

Žalobci se úspěšně odvolali, a soudkyně proto rozhodovala znovu. Loni v červnu čtveřici opět zprostila viny. Znalci trestní justice upozornili, že městští soudci Králové vyčetli věci, za které by mohla čelit dokonce kárné žalobě. „Obvodní soud postupoval naprosto jednostranně, přičemž dospěl k naprosto bezprecedentnímu závěru, že všechny provedené důkazy podporují obhajobu obžalovaných uplatněnou v hlavním líčení,“ uvedl předseda senátu Richard Petrásek. Podle něho to bylo v „extrémním rozporu“ s důkazy. Dle městských soudců Králová nelogicky hodnotila důkazy.

Kupříkladu výpověď Nečasové označila za „zcela spontánní“, ačkoli ji expremiérova manželka přečetla z papíru. Nehleděla ani na to, že si výpovědi svědků odporovaly. „Obvodní soud nemístně bagatelizuje z logiky věci vyplývající skutečnost, že svědek RNDr. Nečas buď lhal v prohlášení ze dne 15. 6. 2013, nebo ve své výpovědi v této trestní věci,“ upozornil předseda senátu Petrásek v odůvodnění, z nějž citovala ČTK. Petr Nečas nejprve tvrdil, že o sledování své tehdejší ženy Radky nevěděl, později uvedl, že impulz vzešel od něj.

I další větve

Zda 65leté soudkyni Králové za výtky hrozí nějaký postih, nechtěl Obvodní soud pro Prahu 1 komentovat. Králová přitom soudí i další větve kauzy Nagygate – údajné podplácení poslanců funkcemi a krácení daní z luxusních darů. Z tohoto případu se chtěla sama vyloučit pro podjatost, městský soud jí však nevyhověl. Jednání má pokračovat v březnu.

Králová soudí i další větve kauzy Nagygate – údajné podplácení poslanců funkcemi a krácení daní z luxusních darů

V minulosti prošly rukama soudkyně Králové i jiné kauzy, které jí opakovaně nadřízené soudy vracely. Jednou z nich je případ státní společnosti Čepro a jejích dvou bývalých manažerů Tomáše Kadlece a Alexandra Houšky, kteří měli údajně uzavírat pro podnik nevýhodné smlouvy. V justici Králová začínala v sedmdesátých letech. Patřila mezi soudce s průkazkou komunistické strany před rokem 1981.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha