Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauza Murín: Sobotka se ani neobtěžoval s odpovědí žalobcům

  18:13
Vrchní žalobci v Olomouci si na šéfa GIBS stěžovali u tehdejšího premiéra a žádali zahájit s ním kázeňské řízení. Rozčílila je skutečnost, že jim Murín odmítl sdělit identitu člověka, jenž mohl vědět podrobnosti o tom, kdo vynesl informace z úzkostlivě střeženého policejního spisu. Bohuslav Sobotka se ani neobtěžoval s reakcí.

Sněmovní bezpečnostní výbor pořádalo 8. března v Praze slyšení ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. foto: ČTK

Nebývá zvykem, aby si jeden ze tří nejvýše postavených žalobců v zemi stěžoval na šéfa bezpečnostního sboru. A rovnou u premiéra. Loni v dubnu se ale Ivo Ištvan z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci k takovému kroku odhodlal. Tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi zaslal podnět k zahájení kázeňského řízení s jemu podřízeným Michalem Murínem, ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Instituce, která má hlídat, jestli policisté, celníci a příslušníci Vězeňské služby dodržují zákony.

Ištvanovy lidi rozčílila skutečnost, že jim Murín odmítl sdělit identitu člověka, jenž mohl vědět podrobnosti o tom, kdo vynesl informace z úzkostlivě střeženého policejního spisu (viz box s titulkem Na Láďu z bigbítu se mne neptejte).

Samotný Sobotka dotazy, proč své rozhodnutí nikterak neodůvodnil, ignoroval. Během bouřlivého zasedání bezpečnostního výboru ve sněmovně ale před dvěma týdny prohlásil, že to bylo v jeho pravomoci. Podle něj se současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce.

Sobotka však v tichosti podnět odmítl a s Murínem kázeňské řízení nezahájil. Na základě údajů získaných dle zákona o svobodném přístupu k informacím LN zjistily, že se Sobotka neobtěžoval o výsledcích šetření žalobce ani informovat. „Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nebylo o výsledku řízení vyrozuměno,“ uvedl v odpovědi na žádost Ivo Ištvan. Ještě větší pochybnosti o postupu bývalého ministerského předsedy vzbudila reakce Úřadu vlády (ÚV). Ten na žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím sice odmítl vydat kopii spisu k podnětu žalobců, naznačil však, že se část dokumentů dohledat nepodařilo. „K zahájení kázeňského řízení nebylo přistoupeno a toto vyhodnocení není nikterak odůvodněno, resp. ÚV nemá k dispozici žádné písemné odůvodnění,“ napsal LN Jan Večeřa, ředitel odboru právního a kontrolního ÚV.

Samotný Sobotka dotazy, proč své rozhodnutí nikterak neodůvodnil, ignoroval. Během bouřlivého zasedání bezpečnostního výboru ve sněmovně ale před dvěma týdny prohlásil, že to bylo v jeho pravomoci. Podle něj se současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce.

„Odehrává se tu fáze diskreditační kampaně, kterou pravděpodobně sliboval premiér v demisi panu Murínovi,“ prohlásil minulý týden Sobotka. Reagoval tím na dřívější informace GIBS, že Babiš Murínovi pohrozil skandalizací, pokud z čela inspekce neodejde. S Murínem pak zahájil kázeňské řízení. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek shání podpisy pro svolání mimořádného zasedání sněmovny.

Na Láďu z bigbítu se mne neptejte

Nikoho nepřekvapí, když podezřelý při výslechu neprozradí zdroj úniku informací z policejního spisu. Něco jiného ale je, když to odmítne šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Na základě informací a dokumentů, které k případu v minulých týdnech LN posbíraly, je možné zrekonstruovat, proč si olomoučtí vrchní žalobci stěžovali na ředitele GIBS Michala Murína u premiéra.

Kauza vypukla 5. září 2016. Podle popisu události, který na Úřad vlády zaslali žalobci, se Murín zmínil svému náměstkovi Martinu Šilhavému, že olomoucká pobočka GIBS skrytě vyšetřuje tehdejšího náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Informace přitom pocházela z přísně střeženého spisu, ke kterému nesměl mít kromě tří lidí v GIBS nikdo přístup. Tedy ani Murín. Šilhavý proto zavolal náměstkovi vrchní pražské žalobkyně Adamu Bašnému, který měl prověřování Laubeho na starosti. A ten si ještě 5. září 2016 předvolal Murína na výslech. Dopředu ho varoval, že o rozhovoru sepíše úřední záznam. „Murín sdělil Bašnému, že se od osoby, jejíž jméno nechtěl uvést a která prý nepochází z bezpečnostních složek a pohybuje se v oblasti lobbingu, byznysu a politiky, dozvěděl, proti komu se vede trestní řízení,“ poznamenali si žalobci.

Když se Bašný Murína dotázal, kdy, kde a od koho se tuto informaci dozvěděl, následovala překvapivá reakce. I přes varování, že to bude mít pro šéfa inspekce dopady, Murín identitu záhadné postavy neprozradil. „Uvedl, že sdělení jména té osoby pro něj znamenalo veliký problém. Že se jedná o osobu, která je z okruhu poradců a lobbistů a která je deset levelů nad Gáboríkem,“ stojí v podnětu žalobců. Připojili poznámku, že Igor Gáborík je vlivná a „kriminálně závadová osoba“, s níž byl Murín v kontaktu. Připomeňme, že Gáborík byl v květnu 2016 obviněn v kauze známé pod jménem Beretta. Ta se týká vynášení informací z policejních spisů za úplatu. Uvázl v ní i vysoce postavený detektiv protikorupční jednotky a pražská žalobkyně Dagmar Máchová. Murín v minulosti přiznal, že se s Gáboríkem potkával.

Murín: Jméno nepovím

Žalobci se ale s Murínovým tajnůstkářským přístupem v takto závažné věci nechtěli smířit. 3. listopadu 2016 si proto Murína předvolali podruhé. Tentokrát ho vyslýchali vrchní státní zástupci v Olomouci. A podle záznamu jim Murín předestřel poněkud odlišnou verzi příběhu.

„Uvedl, že byl se svým známým (který není jeho kamarád ani přítel a o němž ví jen to, že je podnikatel) v neznámé restauraci či vinárně. V ní měl zaslechnout informaci, že je speciálním útvarem GIBS prověřován Laube v souvislosti s nějakým případem v jižních Čechách,“ poznamenali si jeho slova. Rozhovor ve společnosti prý byl veden tak, aby Murína vyprovokoval k reakci. Místo toho se ale prý Murín obrátil na náměstka Šilhavého, aby se zeptal, jestli pobočka GIBS v Liberci skutečně pracuje na Laubem, což náměstek potvrdil. Aby ochránil před podezřením z úniku inspekci, vyzval Šilhavého, aby se obrátil na žalobce.

Olomoučtí žalobci však opáčili, že Bašnému v září tvrdil, že se informaci o prověřování Laubeho dozvěděl od „tajemného“ podnikatele. To ale označil za nedorozumění. „Tajemný“ prostředník ho na setkání pouze přivedl, ale o prověřování Laubeho se doslechl od jemu neznámých lidí, dodal Murín. Zopakoval, že jméno prostředníka neprozradí. „Uvedená výpověď plk. JUDr. Murína se jeví jako nevěrohodná a vnitřně rozporná. Jen s obtížemi lze uvěřit tomu, že jmenovaný si nepamatuje konkrétní okolnosti (...) a nezná totožnost svého známého,“ konstatovali následně žalobci.

O tři týdny později proto přistoupili k v pořadí třetímu Murínovu výslechu. Napotřetí popsal sled událostí ještě košatěji. Vše prý začalo v létě v pražském hostinci U Pinkasů, kde náhodně potkal známého. Ten ho ještě týž večer vyzval k „tahu“ po Praze. V jednu chvíli se ocitli v nějaké restauraci či vinárně, kde byli známí jeho známého. Představoval se jako Michal a s ostatními si tykal. V jednu chvíli zaslechl rozhovor o prověřování Laubeho.

A Murín se rozpovídal i o známém od Pinkasů, kterého zná díky bigbítovým koncertům pět šest let. „Tento muž mu nepřipadal jako nějaký neinteligentní bigbíťák. Na jeho povolání se nikdy neptal. Usoudil, že to bude nějaký podnikatel. Při prvním seznámení se mu představil jako Láďa,“ poznamenali si žalobci.

Ačkoli nedokázali Murínovi, že by spáchal nějaký trestný čin, snažili se iniciovat kázeňské řízení. „Mám za to, že plk. Murín výše uvedeným jednáním bránil dosažení účelu trestního řízení,“ napsal loni žalobce Miroslav Stoklásek do podkladů pro premiéra Bohuslava Sobotku. Ten ale kázeňské řízení zahájit odmítl.

Zemětřesení v GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů funguje jako nezávislá instituce od roku 2012. Jejím úkolem je potírat zločin v bezpečnostních sborech. Jenže loni v létě se její ředitel Michal Murín ocitl sám v podezření kvůli úniku informací z policejního spisu.

Kauza vyplula na povrch v březnu krátce poté, co premiér Andrej Babiš uvedl, že ztratil v Murína důvěru. Vycházel z podnětu ke kázeňskému řízení, který loni v dubnu zaslali vrchní žalobci v Olomouci tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Na GIBS si předminulý týden postěžoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V dopise premiéra upozornil na selhávání celé inspekce. K její práci formuloval několik zásadních výhrad.

Minulé pondělí zahájil Babiš s Murínem kázeňské řízení kvůli přestupku. Údajně se řízení týká právě pochybností o práci GIBS. Babiš už oznámil, že chce Murína zprostit výkonu služby. Ten se hodlá bránit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!