Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Modrý mák: Nikdo neví, kam se ztratily tři miliardy

  10:35
Soud poslal za mříže trojici organizátorů miliardových podvodů v kauze Modrý mák. V obchodech s modrým mákem, ořechy či rozinkami se přitom utopily neuvěřitelné tři miliardy.

mák, koruna foto: Česká pozice

Detektivové nad tímto případem dodnes kroutí hlavou. V obchodech s modrým mákem, ořechy či rozinkami se utopily neuvěřitelné tři miliardy. A nejen že se utopily, ony se i ztratily a nikdo nevyšetřil, kam peníze zmizely. Organizátory podvodu však vyšetřovatelé lapili a Vrchní soud v Praze ve čtvrtek 9. listopadu aktéry takzvaného makového podvodu pravomocně odsoudil.

Iniciátoři machinací s mákem, manželé Stavjaníkovi a agropodnikatel Josef Pospíšil, vyfasovali trest ve výši 5,5 až 10 let ve vězení. Trojice odsouzených musí poškozenému investorovi – nizozemské společnosti Fynerdale Holdings – uhradit škodu v úctyhodné výši 1,7 miliardy korun. Lze předpokládat, že odsouzení nebudou mít prostředky na zaplacení takové sumy. Skupina Marka Čmejly už před časem pohrozila, že peníze může vymáhat po státu v arbitráži. Mimochodem: Stavjaníkovi a Pospíšil byli kvůli podvodům v obchodování s mákem odsouzeni již v roce 2013. Tehdy šlo o peníze miliardáře Komárka ze skupiny KKCG.

Mlha kolem Mostecké

Čtvrtý obžalovaný, advokát Jan Vrbenský, původně od prvoinstančního soudu dostal 18měsíční podmínku. Odvolací soud však jeho část vrátil k novému projednání.

Právě Vrbenského působení v celém případu budilo pozornost. Advokát poslední tři roky trávil studováním různých spisů, účetních uzávěrek či rozsudků z jiných případů. Vrtalo mu hlavou, odkud investované miliardy korun pocházely a kam se vypařily. „Policie nikdy ve skutečnosti nehledala ani zboží, ani peníze, nikdy neprovedla jedinou prohlídku skladů nebo kanceláří. Celé vyšetřování považuji za komedii, která je jenom zastíracím manévrem pro praní špinavých peněz z kauzy Mostecké uhelné ve Švýcarsku v makovém obchodě,“ kritizoval práci vyšetřovatelů Vrbenský v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

Již před třemi lety LN upozornily na skutečnost, že v makové pavučině uvízly dvě miliardy korun pocházející z účtů skupiny Appian.

Již před třemi lety LN upozornily na skutečnost, že v makové pavučině uvízly dvě miliardy korun pocházející z účtů skupiny Appian. Tento privatizační fantom na přelomu milénia sehrál klíčovou roli v divoké privatizaci MUS a ovládnutí plzeňské strojírenské společnosti Škoda.

Vrbenský u soudního líčení neměl obhájce – zastupoval se sám. Po celou dobu vyšetřování případu kritizoval původní státní zástupkyni, která vyšetřování na začátku dozorovala: Dagmar Máchovou. Vlivnou žalobkyni však před rokem policie obvinila v případu Beretta týkajícího se vynášení informací z trestních spisů. Vrbenský má za to, že Máchová měla blízko k poškozené skupině Fynerdale Holdings ze stáje Appian. Vrchní soud však uvedl, že přímý důkaz takového spojení či ovlivnění makového vyšetřování neexistuje.

Napálení miliardáři

Zdá se až neuvěřitelné, že finančník a jedna z hlavních postav Appianu – uhlobaron Marek Čmejla – prostřednictvím svých firem do potravinářské „příležitosti“ v letech 2007 až 2011 nastrkal kolem tří miliard. Nebyl jediný. Zesnulý magnát Luboš Měkota do podniku vložil 460 milionů a miliardář Karel Komárek do máku investoval zhruba čtvrt miliardy. Podnikatelské chuti máku podlehl i vlivný svaz dopravních odborářů, který na projekt vynaložil 11 milionů korun.

Investice skrze spleť firem proudily do neexistujícího množství máku, rozinek či ořechů, aby se nakonec zjistilo, že vedle chybějících tun zboží se vypařily i neinvestované miliardy.

Všichni ale byli napáleni, neboť namísto skutečného obchodování s potravinářskými komoditami šlo o fiktivní „letadlo“. Investice skrze spleť firem proudily do neexistujícího množství máku, rozinek či ořechů, aby se nakonec zjistilo, že vedle chybějících tun zboží se vypařily i neinvestované miliardy.

Principem podvodu s mákem byl začarovaný kruh firem, ve kterém investoři ztratili kontrolu. Uhlobaron Čmejla podle policie poskytl tři miliardy společnostem Ytrix a Poppyseed Limited. Ty měly za úkol získat mák od domácích pěstitelů a zemědělců (firmy Agrobyškovice, Aida a Bohemia Profiinvest). Koncovým nákupčím máku byla společnost Tadorna. Háček spočíval v tom, že Tadorna za mák platila penězi, které jí poslaly již zmiňované producentské a pěstitelské firmy Agrobyškovice, Aida a Bohemia Profiinvest.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!