Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauza Legios: Spor o hodnotu zadlužené vagonky

Slovensko-cest

  13:17
Posudek Institutu oceňování majetku při Vysoké škole ekonomické je plný chyb a hodnota vagonky Legios mnohem vyšší, tvrdí slovenská Všeobecná úvěrová banka. Z 250 milionů, které jí Legios dluží, by měla dostat zpět jen zhruba pětinu.

Znalecký posudek zadaný soudem ocenil zkrachovalou společnost na 163 milionů, firma přitom dluží přes tři miliardy korun. foto: Legios

Jedna z nejsledovanějších insolvenčních kauz posledních let se zřejmě ještě protáhne. Na posudek, který měl určit hodnotu zkrachovalé vagonky Legios (dnes pod názvem Heavy Machinery Services) se čekalo téměř rok. Teď když je konečně hotový, ho rozporuje jeden z největších věřitelů – slovenská Všeobecná úvěrová banka.

Je logické, že bance posudek zrovna dvakrát nevoní. Ten totiž zbylý majetek společnosti ocenil na něco málo přes 160 milionů korun. Bývalý Legios přitom dluží téměř tři miliardy korun. VÚB by ze své pohledávky 250 milionů korun měla dostat zpět zhruba pětinu.

Různé metody ohodnocení

Podle dopisu, který zaslala Krajskému soudu v Českých Budějovicích, hodnota v posudku „v žádném případě nemůže odpovídat reálné hodnotě ani obvyklé ceně majetkové podstaty“, píše VÚB. Ta zároveň upozorňuje na několik chyb, kterých se znalci podle ní dopustili. Jednou z nich má být použití nekonzistentních metod. Pro většinu majetku firmy prý použili takzvanou likvidační metodu, zatímco pro areál v Lounech, kde stála výrobní základna společnosti, metodu výnosovou. Pro představu, lounský areál má podle posudku hodnotu 60 milionů korun. VÚB ale připomíná, že jiný posudek z roku 2012 došel k ocenění na 400 milionů korun.

Lounský areál má podle posudku hodnotu 60 milionů korun. VÚB ale připomíná, že jiný posudek z roku 2012 došel k ocenění na 400 milionů korun.

VÚB v uplynulých měsících několikrát upozornila na nestandardní průběh insolvenčního řízení bývalého Legiosu. Kauze například předsedal jiný soudce, než podle daného pořadí měl. Posudek, který nyní kritizuje, ovšem vypracoval Institut oceňování majetku při Vysoké škole ekonomické. Ten se může pochlubit velmi dobrou pověstí. „Mně žádné vyjádření soudu zatím nepřišlo a o žádné kritice nevím. Žádné protesty nikoho z dlužníků jsem nečetl,“ říká Tomáš Brabenec, který je pod posudkem podepsán jako hlavní zpracovatel.

Vyjadřovat se nechtěl ani samotný Legios, respektive Heavy Machinery Services. „Nejzajímavější je fakt, že VÚB zpochybňuje odbornost pracovníků Vysoké školy ekonomické jako zcela nezávislé instituce. Ale ve sféře vlivu VÚB to tak na Slovensku asi chodí,“ uvedl mediální zástupce společnosti Michal Donath.

Banka ale zatím postavení znaleckého ústavu nerozporuje. Pouze žádá soud, aby mu uložil opravit vyjmenované chyby. A kromě toho upozorňuje ještě na jednu zajímavou skutečnost.

Levný pronájem

Bývalý Legios dnes prakticky nevyrábí. Přesto jeho fabriky dál plní jednu zakázku za druhou. Jak je to možné? Pronajímá je totiž jiné společnosti s názvem Legios Loco. Jak název napovídá, ta je přinejmenším personálně s bývalým Legiosem (resp. HMS) propojená. Podle VÚB ale z posudku jednoznačně vyplývá, že pronájem spřízněné společnosti není výhodný. „Roční nájemné by se mělo pohybovat ve výši přibližně 35,5 milionu korun, reálně je ale výše nájemného, které je příjmem majetkové podstaty, necelých 5 milionů korun,“ píše v dopise VÚB a podpírá své tvrzení údaji ze znaleckého posudku. Podle ní jde o důkaz, že společnost by měla skončit v konkurzu.

„Uzavření nevýhodné nájemní smlouvy se společností, která tvoří s dlužníkem koncern, svědčí o nepoctivém záměru dlužníka,“ tvrdí banka. Ta se už před více než měsícem vyjádřila v tom smyslu, že reorganizace by se měla přeměnit v konkurz. V něm by pravomoce nad řízením firmy přešly konkurznímu správci, který by postupně firmu rozprodal. Ve svém názoru ale zůstala osamocená. U soudu se totiž přihlásilo několik dalších věřitelů, kteří s návrhem banky nesouhlasí.

Zásah insolvenční mafie, nebo pokus o převzetí firmy? Jak šel čas s kauzou Legios.

Podzim 2010 Policie provedla razii v areálu společnosti Legios. Později obviní manažery firmy kvůli údajným podvodům s DPH. Zajímá se ale také o tučné kontrakty Legiosu s Českými drahami.

Září 2013 Policie provádí razii v okolí firem spojených s magnátem Františkem Savovem. Jde sice opět o daňové úniky, ale o odlišný případ. Tentokrát už se ale otevřeně o Savovovi hovoří v médiích jako o skrytém vlastníku Legiosu.

Říjen 2013 Legios přestává platit své dluhy. Mimo to dvakrát změní název společnosti (nakonec na Heavy Machinery Services) a přesouvá své sídlo do jižních Čech. Právě ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích tak musí slovenská Všeobecná úvěrová banka podat insolvenční návrh.

Březen 2014 Soud prohlašuje úpadek firmy. Ta dluží skoro tři miliardy korun. Jako insolvenčního správce jmenuje Iva Halu. VÚB hovoří o insolvenční mafii a obává se o své pohledávky.

Červenec 2014 Věřitelé, mezi kterými je kromě VÚB i řada firem s neprůhlednou vlastnickou strukturou, schvaluje reorganizaci firmy.

Listopad 2014 Znalecký posudek, který má ocenit hodnotu firmy, měla dle soudu vypracovat českobudějovická firma Bohemian Appraisal. Vychází ale najevo, že je se Savovem propojená. Soud tak o posudek požádá VŠE.

Říjen 2015 Téměř po roce je konečně hotový znalecký posudek. Hodnota firmy je podle něj jen 163 milionů korun.

Listopad 2015 VÚB napadá znalecký posudek. Tvrdí, že v něm je řada chyb.