Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Legios: Posudek VŠE by mohl být zmanipulovaný

  14:14
Pražská Vysoká školy ekonomická (VŠE) se dostala do ostrého sporu kvůli insolvenci bývalé vagonky Legios. Jeden z věřitelů – slovenská Všeobecná úvěrová banka – tvrdí, že posudek je neprofesionální a neodborný.

Znalecký posudek zadaný soudem ocenil zkrachovalou společnost na 163 milionů, firma přitom dluží přes tři miliardy korun. foto: Legios

Kauza vagonky Legios, dnes fungující pod názvem Heavy Machinery Services, se táhne už dva roky a doprovázejí ji nařčení z působení insolvenční mafie. Teď se do komplikovaného případu zapletla i Vysoká škola ekonomická, respektive její Institut pro oceňování majetku. Pro soud vytvořil znalecký posudek, který ocenil hodnotu firmy.

Jenže jak už LN v minulosti upozornily, znalci z VŠE stanovili cenu insolventního podniku na 163 milionů, což v poměru k jeho dluhům přesahujícím tři miliardy korun, není zrovna mnoho. Jeden z věřitelů – slovenská Všeobecná úvěrová banka (VÚB) – vystoupil proti znaleckému ústavu při VŠE s ostrou kritikou. Tvrdí, že posudek je neprofesionální a neodborný. Navíc naznačuje, že byl zmanipulovaný, a zmiňuje možné spáchání trestného činu.

Možnost trestného činu

Klíčovým bodem sporu je ohodnocení nemovitostí, které Legiosu zbyly, konkrétně výrobního areálu v Lounech. VÚB se domnívá, že nevhodně zvolenou metodou dospěli znalci k příliš nízké ceně 60 milionů korun. Před třemi lety přitom jeho tržní hodnota dosahovala podle jiného posudku 400 milionů korun.

„Je zcela vyloučeno, že by nemovitosti v průběhu tří let za pokračujícího provozu a údržby ztratily 85 procent své původní hodnoty,“ stěžuje si banka v dopise, který zaslala jak šéfovi znaleckého ústavu profesoru Miloši Maříkovi z VŠE, tak českobudějovickému soudu a ministerstvu spravedlnosti. Dopis obsahuje řadu poměrně tvrdých výroků.

„Vzhledem k tomu, že znalec své závěry ničím nezdůvodňuje, lze se domnívat, že podal nepravdivé závěry úmyslně a vědomě,“ píše VÚB. Podle ní by odpovědnost znalce měla být posouzena jak v civilněprávní, tak v trestněprávní rovině, čímž naznačuje možnost spáchání trestného činu. „Bohužel s vámi na toto téma nemůžeme s ohledem na naše zákonné povinnosti komunikovat,“ vyjádřil se pro LN profesor Mařík, který je, stejně jako celý znalecký ústav při VŠE, v oboru uznávanou kapacitou.

Vyústění insolvence se potáhne

Ještě před loňskými Vánocemi zaslal institut soudu vyjádření, ve kterém tvrdí, že si za svým posudkem stojí, a rozsáhle proti nařčením banky argumentuje. „Potvrzujeme znění a závěry námi zpracovaného písemného znaleckého posudku a máme za to, že jsme se s námitkami vypořádali,“ píše se ve vyjádření znaleckého ústavu. Za posudkem stojí i samotný Legios, který je nyní v reorganizaci.

Případ se k insolvenci dostal mimo pořadí, což Krajský soud v Českých Budějovicích odůvodnil selháním softwaru. Vyústění komplikované insolvence, v níž se hraje o miliardy korun, se proto zřejmě nějakou dobu potáhne.

„VÚB bezhlavě napadá vše, co souvisí s reorganizací firmy. Tento postup ale určitě nevede ke zvyšování hodnoty jejích údajných pohledávek,“ sdělil za Legios, dnes Heavy Machinery Services, jeho mluvčí Michal Donath. Otázky kolem posudku bude muset rozřešit soud, což v tomto případě nebude jednoduché. Jak známo, VÚB už dříve v souvislosti s kauzou hovořila o působení insolvenční mafie.

Loni v listopadu pak vyšlo najevo, že budějovický soudce Josef Šimek, který případ vedl déle než rok, rozhodoval neoprávněně. K insolvenci se totiž dostal mimo pořadí, což Krajský soud v Českých Budějovicích odůvodnil selháním softwaru. Vyústění komplikované insolvence, v níž se hraje o miliardy korun, se proto zřejmě nějakou dobu potáhne. Kauzu přitom doprovázejí nestandardní okolnosti již od začátku.

Řízení de facto ovládly netransparentní firmy s nedohledatelnými vlastníky nebo se sídly v daňových rájích. Podle Všeobecné úvěrové banky tím získaly převahu společnosti spojené s podnikatelem Františkem Savovem. Řada zdrojů tvrdí, že právě on Legios ovládá. Sám miliardář to však opakovaně popřel. Savov nyní přebývá v Londýně, kde soud rozhoduje, zda bude vydán do Česka kvůli trestnímu stíhání v případu krácení daní.

Spletitá kauza lounského podniku

2008

Vagonku s mnohaletou historií kupuje netransparentní společnost Aliafin.

2010

Poprvé se hovoří o výhodných zakázkách, které Legios získal od ČD Cargo. Padají trestní oznámení.

2011

Policie obviňuje management společnosti z pokusu o krácení daní. V médiích se v té souvislosti objevuje jméno podnikatele Františka Savova.

2013

V listopadu je podán insolvenční návrh Všeobecnou úvěrovou bankou.

2014

Soud schvaluje reorganizaci společnosti. Věřitelé ale vedou otevřený boj. Řada z nich tvrdí, že insolvenci ovládá právě miliardář Savov.

2016

V boji zůstala VÚB osamocena. Kritizuje posudek Vysoké školy ekonomické.