Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kauza Kyrgyzstán: Společná minulost Mynáře a lidí okolo Liglassu

  10:11
Majitelem firmy Liglass Trading CZ je dosud nevýrazný český podnikatel Michael Smelík. Jeho manželka Michala Smelíková je vedoucí advokátní kanceláře Šachta & Špaček, jež manželově firmě poskytuje právní služby. Klíčem k pochopení možných vazeb Liglassu a hradního kancléře Vratislava Mynáře je jméno Smelíkové za svobodna: Juharová.

Vratislav Mynář se účastnil uvítání rakouského prezidenta. foto:  František Vlček, MAFRA

Už několik týdnů kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář tvrdí, že firmu Liglass Trading CZ nezná. Že v oboru neznámou společnost, jež přesto získala v Kyrgyzstánu mnohamiliardovou zakázku na výstavbu hydroelektráren, podpořil dopisem tamní vládě jen z altruistických důvodů. Prý aby pomohl tuzemské firmě v zahraničí. LN však zjistily, že Mynářova motivace mohla být osobnější. S lidmi okolo společnosti Liglass Trading CZ má totiž Mynář společnou podnikatelskou minulost.

Majitelem firmy Liglass Trading CZ, která dle obchodního rejstříku sídlí v rozpadlé fabrice u Železného Brodu, je dosud nevýrazný český podnikatel Michael Smelík. Jeho manželka Michala Smelíková pracuje jako vedoucí advokátní kanceláře Šachta & Špaček, jež manželově firmě poskytuje právní služby. Klíčem k pochopení možných vazeb mezi Liglassem a Mynářem je jméno Smelíkové za svobodna: Juharová.

Dva problémy

To není jméno bez podnikatelské minulosti. Působila v orgánech firem spojených s právníky dnes již zaniklé advokátní kanceláře Šachta & Partners, mezi jejíž klienty patřil lobbista Ivo Rittig. Konkrétně v letech 2009 až 2011 byla předsedkyní dozorčí rady Credit Management Services. Zajímavé je, komu tato firma patřila. V roce 2011 tam držela 34 procent mateřská společnost Credit Management. A tu tehdy spoluvlastnil – Mynář.

Společnost Credit Management je podstatnou kapitolou Mynářova podnikatelského příběhu. Na přelomu let 2014 a 2015 se kancléřovo podnikání dostalo do centra pozornosti. Čelil dvěma problémům.

Na valné hromadě této firmy se prezentoval držením poloviny jejích akcií. Nebývá obvyklé, aby významní vlastníci firem neznali šéfy svých dozorčích rad a naopak. I proto zaráží, že Smelíková Mynáře nezná, jak sdělila LN. Kancléř zase uvedl: „Splétáte jakési podivné, nesmyslné pavučiny, abyste se do nich sám nakonec zaplétal.“ Vítězství Liglassu budí nevoli i v Kyrgyzstánu. Firma dosud nedoložila, že by postavila jedinou hydroelektrárnu. Ani její finanční kondice není hvězdná – v roce 2014 skončila s milionovou ztrátou.

Společnost Credit Management je podstatnou kapitolou Mynářova podnikatelského příběhu. Na přelomu let 2014 a 2015 se kancléřovo podnikání dostalo do centra pozornosti. Čelil dvěma problémům. Za prvé, nebylo jasné, proč mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl udělit bezpečnostní prověrku. Za druhé, kancléř vzbudil pochybnosti nákupem pražské vily za pouhých 5,5 milionu korun.

Kontroverzní obchod

Právě tehdy se média zaměřila na jeho angažmá v zakázkách okolo dopravního podniku. Šlo o vymáhání pohledávek od černých pasažérů. Kontrakt v roce 2008 (ukončen byl v roce 2014) získala společnost Tessile ditta. Ta je však k vyřešení postupovala klubku několika dalších firem. Mezi ně patřila zmiňovaná Credit Management Services, jejíž dozorčí radu v letech 2009 až 2011 vedla Michala Juharová (dnes Smelíková).

Obchod s vymáháním pohledávek pro dopravní podnik byl kontroverzní, protože Mynářův známý Martin Horák v roce 2010 působil ve funkci ekonomického ředitele pražského dopravce. Mynář tehdy popřel, že by z této zakázky profitoval.

Tu spoluvlastnila mateřská firma Credit Management, kde měl v roce 2011 poloviční podíl Mynář. Druhou část tehdy vlastnil Mynářův známý a obchodní partner Vladimír Pavlík. Tento muž sponzoroval Stranu práv občanů – Zemanovci (SPOZ), kterou v letech 2010 až 2013 vedl právě Mynář. Další firmou, která se starala o vymáhání pohledávek pro dopravní podnik, byla firma Tessile ditta services. Místopředsedou jejího představenstva byl v letech 2009 až 2012 Mynář.

V orgánech firmy působil i již zmiňovaný sponzor SPOZ Pavlík a dále brněnský advokát Roman Ambrož. Ten je rovněž Mynářovým obchodním partnerem a též sponzorsky podpořil SPOZ. Poskytl také právní rady při zakládání Nadačního fondu prezidenta republiky Miloše Zemana. V uvedených firmách se dříve pohyboval Mynářův známý Martin Horák. Obchod s vymáháním pohledávek pro dopravní podnik byl kontroverzní, protože Horák v roce 2010 působil ve funkci ekonomického ředitele pražského dopravce. Mynář tehdy popřel, že by z této zakázky profitoval.

Co se týká personálního propojení s lidmi okolo Liglassu, kancléř se přímé odpovědi na dotaz LN, jakým způsobem se s manželkou Smelíka zná, či zda Smelíka znal ještě před přímluvou za Liglass v Kyrgyzstánu, vyhnul. „Pane redaktore, dle obsahu vašich dotazů se začínám obávat, že příště po mne budete chtít šest křestních listů,“ vzkázal kancléř.

Konspirační teorie

Smelíková k dotazům LN uvedla, že si na Mynáře nevzpomíná. „Pana Mynáře neznám a konspirační teorie vztahů vyplývající z vámi položených dotazů jsou buď nepravdivé, anebo hrubě zkreslující skutečnou situaci,“ uvedla manželka majitele firmy Liglass Trading CZ. Na reakci LN, že nejde o konspiraci, nýbrž o údaje obsažené v obchodním rejstříku a sbírce listin, do uzávěrky LN již neodpověděla. Předtím však dodala osobní doušku.

Pana Mynáře neznám a konspirační teorie vztahů vyplývající z vámi položených dotazů jsou buď nepravdivé, anebo hrubě zkreslující skutečnou situaci, uvedla manželka majitele firmy Liglass Trading CZ Michala Smelíková

„Nezlobte se, ale vaše dotazy překračují meze lidské slušnosti a novinářské etiky. Chápu, že článek se senzačním nadpisem ve stylu ‚Žena miliardáře z chatrče – šokující detaily!‘ by jistě naplnil vaše představy o vysoké čtenosti, ale bezskrupulózní vyzvídání detailů osobních poměrů a manželského života bezúhonných soukromých osob se kvalitativně blíží bulváru, nikoliv investigativní žurnalistice, kam se zřejmě chcete zařadit,“ poznamenala Smelíková. Otázky LN ovšem směřovaly pouze k obchodním vztahům a jejich kontextu.

LN se pokoušely doptat i advokáta Ambrože a prostřednictvím něho i podnikatele Pavlíka, zda se někdejší sponzoři SPOZ zapojili do vyjednávání o zakázce v Kyrgyzstánu. Ambrož na dotaz nereagoval.

Nenápadná dáma od „šachtovců“

Michala Smelíková je vedoucí pracovnicí advokátní kanceláře Šachta & Špaček. To, že zakotvila zrovna na této adrese, není náhoda. Její manžel Michael Smelík patří mezi velké kamarády advokáta Drahomíra Šachty, který je hlavní postavou kanceláře nesoucí v názvu jeho jméno. Jedním z Šachtových klientů je i Smelíkova firma Liglass Trading CZ, která nedávno získala v Kyrgyzstánu pohádkovou zakázku na výstavbu deset vodních elektráren za dvanáct miliard korun.

To, že se Smelík před lety stal klientem „šachtovců“, s velkou pravděpodobností nebylo náhodné. Šachta se na poli advokátů řadí mezi nejvlivnější. Do roku 2012 byl považován za hlavního právního rádce kontroverzního podnikatele Iva Rittiga. Když se před pěti lety na Rittiga provalily různé kauzy, Šachta opustil svou původní kancelář Šachta & Partners a stáhl se ze scény. Odvedl si však s sebou některé klienty – mimo jiné právě Smelíkovu firmu.

Působení Juharové

V bezprostředním okolí advokátů z kanceláře Šachta & Partners – především Davida Michala a Karolíny Babákové (dnes spoluvlastnících kancelář MSB Legal) – se pohybovala i budoucí Smelíkova manželka Michala Juharová (dnes Smelíková). Zajímavé je, že její jméno se v obchodním rejstříku objevuje rovněž u firem, které spolupracovaly s pražským dopravním podnikem. Čtyři roky strávila Juharová v dozorčí radě firmy Tamota. Ta posloužila jako vstupní brána pro skupinu Appian, jež přes Tamotu v roce 2007 koupila tehdy třetí největší sázkovou kancelář Chance.

Společnost Tamota, kde Juharová působila v letech 2007 až 2011, se objevila i v případu modrého máku. Jeho podstatou je, že se v podvodných obchodech s mákem záhadně vytratily více než dvě miliardy korun. Část peněz na transakce s mákem poskytl právě Appian, který je tuzemským privatizačním fantomem. Na konci devadesátých let ovládl Mosteckou uhelnou společnost a pár let poté i plzeňskou Škodu.

Další zajímavou firmou, v níž Juharová působila v letech 2009 až 2011 jako členka představenstva, je HolteMedical. Jde o dceřinou společnost Nemocnice Na Homolce, přes kterou toto zařízení nakupovalo zdravotnický materiál v éře bývalého šéfa Vladimíra Dbalého. Ten spolu s dalšími osobami kvůli těmto nákupům čeká na pravomocný verdikt soudu.

Spolupráce s dopravním podnikem

Stopu pak Juharová zanechala v orgánech firem, které obchodně spolupracovaly s dopravním podnikem hlavního města. Jednou z nich je firma Crowsnest Net, kde byla Juharová členkou dozorčí rady v letech 2009 až 2011. Společnost se podílí na provozu systému SMS jízdenek pro městskou hromadnou dopravu.

Jednatelkou byla Juharová ve společnosti Asset bloom, jež měla spolupracovat na rekonstrukci několika stanic metra a jejich okolí. Dopravní podnik projekty postupně vypovídá. Čtyři roky Juharová strávila i v postu členky představenstva společnosti Bitmedia. Dopravní podnik firmě platil licenční poplatek za patent na velké obrazovky na stěnách ve stanicích pražského metra. A mimochodem: šéfem Bitmedie byl Rittigův blízký spolupracovník a obchodní partner Peter Kmeť. Ten byl mimo jiné před lety honorárním konzulem Kyrgyzstánu v Praze.

Zná kancléř Mynář firmu, za kterou se přimluvil? Přes své obchodní vztahy by měl

Od Mynáře k Liglassu

  • Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ)

V letech 2010–2013 ji vedl Vratislav Mynář.

  • Vladimír Pavlík

V letech 2010 a 2013 sponzoroval SPOZ.

  • Roman Ambrož

Brněnský advokát sponzoroval SPOZ v roce 2010. Právní služby poskytl také při zakládání Nadačního fondu za prezidenta republiky Miloše Zemana.

  • Vratislav Mynář, kancléř prezidenta republiky

Loni v září zaslal kanceláři kyrgyzského prezidenta dopis, ve kterém doporučil firmu Liglass Trading CZ v tendru na výstavbu vodních elektráren.

  • Credit Management

V roce 2011 tuto společnost spoluvlastnil Vratislav Mynář. Na valné hromadě disponoval polovinou akcií firmy. Druhou část tehdy vlastnil Mynářův známý a obchodní partner Vladimír Pavlík. Ve firmě Credit Managent Services držela v roce 2011 podíl ve výši 34 procent.

  • Credit Management Services

Firma byla součástí klubka firem, kterému společnost Tessile ditta (v letech 2008–2014) postupovala pohledávky pražského dopravního podniku. Další firmou, kam vymáhání pohledávek padalo, byla firma Tessile ditta services. Jejím místopředsedou představenstva byl v letech 2009–2012 kancléř Vratislav Mynář. V orgánech firmy působil i sponzor SPOZ Vladimír Pavlík a brněnský advokát Roman Ambrož. Ten je rovněž Mynářovým obchodním partnerem.

  • Liglass Trading CZ

Firma zvítězila v tendru na výstavbu deseti hydroelektráren v Kyrgyzstánu za 12 miliard korun, ačkoli je v tomto oboru zcela neznámá.

  • Michael Smelík

Majitel společnosti Liglass Trading CZ.

  • Michala Smelíková

Manželka majitele Liglassu (za svobodna Juharová). Je vedoucí advokátní kanceláře Šachta & Špaček, která poskytuje právní služby firmě Liglass Trading CZ, působila v orgánech firem spojených s advokáty kanceláře Šachta & Partners, mezi jejíž hlavní klienty patřil lobbista Ivo Rittig. V letech 2009 až 2011 byla předsedkyní dozorčí rady firmy Credit Management Services.

Kauza Kyrgyzstán

  • V roce 2016 se o výstavbu menších hydroelektráren v Kyrgyzstánu ucházela tuzemská společnost GEEN Holding. V hlavním městě středoasijské země Biškeku si založila pobočku GEEN-KG, kterou zřídil podnikatel Jiří Vojtěchovský. Kyrgyzská ministerstva však loni na jaře výběr GEEN Holding vládě nedoporučila.
  • Vojtěchovský se nevzdal. Coby výkonnému řediteli společnosti Liglass Trading CZ se mu povedlo o rok později uspět v ještě větší zakázce na výstavbu deseti vodních elektráren za 12 miliard korun.
  • K úspěchu výrazně pomohli čeští politici. Kyrgyzská vláda dostala na Liglass Trading CZ doporučení od českého ministerstva průmyslu a obchodu a od kancléře Vratislava Mynáře. Firmu Liglass Trading CZ zmínil i Miloš Zeman v rozhovoru s kyrgyzským prezidentem.
  • Zarážející je, že firma Liglass Trading CZ je dle dostupných výročních zpráv v nevalné kondici. V roce 2014 se její hospodaření propadlo do milionové ztráty. Naproti tomu firma GEEN Holding, která před rokem v Kyrgyzstánu neuspěla, vydělala před třemi lety 38 milionů korun.
  • Do 4. srpna musel dohodu mezi vládou a firmou Liglass Trading CZ posvětit státní energetický podnik JSC Energo Holding. Pak bude mít Liglass 30 dnů na to, aby za 37 milionů dolarů (841 milionů korun) získal podíl ruské firmy RusGidro ve firmě Vrchní narynská GES, jež měla projekt původně na starosti.
  • V Kyrgyzstánu má kauza i politické konsekvence. Prezidentovi Almazbeku Atambajevovi (na snímku), který se zatím za Liglass postavil, v říjnu končí mandát a bude se volit nová hlava státu. Hlavním favoritem je nynější premiér, sociální demokrat Sooronbaj Jeenbekov. Kritici kontraktu mu za kauzu dávají hlavní zodpovědnost, odpůrce má i mezi vlastními poslanci.