Lidovky.cz

Kauza Kyrgyzstán: Proč politici podpořili firmu Liglass?

  10:13
Ostrými výroky se to v pátek 25. srpna v kyrgyzském parlamentu jen hemžilo. Rozruch vyvolala česká společnost Liglass. Fakt, že se Sapar Isakov stal premiérem, svědčí o tom, že vládnoucí garnitura za kontraktem s firmou stojí.

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev (uprostřed) s Michaelem Smelíkem (vpravo). foto: prezident.kg

Před kyrgyzské poslance v pátek 25. srpna předstoupil kandidát na premiéra Sapar Isakov. Neměl snadnou pozici. Do pozdního večera čelil peprným dotazům týkajícím se nejen úkolů jeho formujícího se kabinetu, ale především kauzy české firmy Liglass Trading CZ. V oboru neznámá společnost získala v Kyrgyzstánu zakázku na výstavbu vodních elektráren za dvanáct miliard korun a za její úspěch se ve střední Asii přimlouval prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. A právě Isakov je podezřelý, že byl klíčovým člověkem pro schválení kontraktu.

„Vítězná firma měla být specialistou na výstavbu vodních elektráren. Firma Liglass Trading CZ žádným expertem není. Jde o korupci. O mezinárodní korupci! Měli bychom se obrátit na evropský parlament a iniciovat zahájení mezinárodního vyšetření,“ hřímala do mikrofonu poslankyně Aida Saljanovová, která do roku 2015 působila ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. Navrhla, aby kyrgyzský parlament vytvořil speciální vyšetřovací komisi, která by kontrakt vlády s českou firmou prošetřila. Nebyla jediná.

Spojnice: Hradní kancléř Mynář

Kriticky se k dohodě s Liglassem postavil šéf nejsilnější opoziční strany Respublika-Ata-Jurt Omurbek Babanov, kterému vadilo, že vláda smlouvu posvětila navzdory varováním kyrgyzského ministerstva zahraničí, které Liglass nedoporučovalo. Obává se, že Kyrgyzstánu kauza uškodí v mezinárodním měřítku a přilepí zemi vizitku „banánové republiky“. Poslanec provládní sociální demokracie Janar Akajev zase navrhl, že by vláda mohla začít hledat nového zájemce o výstavbu hydroelektráren.

Na české straně panuje mimo jiné podezření, že kancléře Mynáře s majitelem Liglassu Michaelem Smelíkem pojí podnikatelská minulost. V Kyrgyzstánu kauza kulminovala, protože tím, u koho se kancléř Mynář za Liglass svým dopisem z loňského září přimlouval, byl právě tehdejší prezidentský kancléř Isakov.

Fakt, že Isakov ve 120členném parlamentu nakonec našel dostatečnou podporu a stal se premiérem, ovšem svědčí o tom, že vládnoucí garnitura za kontraktem s firmou Liglass stojí. Pohádkový obchod by mohlo české firmě překazit, jen pokud by do 15. září kyrgyzským úřadům neuhradila bezmála 850 milionů korun, což byl jeden z požadavků tendru.

Dosud není jasné, co české a kyrgyzské politiky spojilo při podpoře firmy Liglass. Na české straně panuje mimo jiné podezření, že kancléře Mynáře s majitelem Liglassu Michaelem Smelíkem pojí podnikatelská minulost. V Kyrgyzstánu kauza kulminovala, protože tím, u koho se kancléř Mynář za Liglass svým dopisem z loňského září přimlouval, byl právě tehdejší prezidentský kancléř Isakov.

Přehození na prezidenta Zemana

Na začátku minulého týdne LN přinesly informaci, že o případ se v Česku na pokyn ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka začala zajímat Bezpečnostní informační služba. LN také upozornily na nedávné vyjádření vlivného poslance Kožobeka Ryspajeva, který serveru Azattyk sdělil, že Isakov za uplynulý rok podnikatele z Liglassu několikrát přijal.

V obavě, aby případ nezhatil jeho premiérské ambice, Sapar Isakov kauzu Liglass ve středu 23. srpna přehodil na českého prezidenta Miloše Zemana

V obavě, aby případ nezhatil jeho premiérské ambice, Isakov kauzu Liglass ve středu 23. srpna přehodil na českého prezidenta Zemana. „Vývoj situace mě donutil, abych uvedl, že to byl český prezident Miloš Zeman, kdo doporučoval firmu Liglass Trading CZ. Máme záznam z jednání během bilaterálního jednání v Astaně, kde Miloš Zeman našemu prezidentovi několikrát firmu Liglass doporučil,“ uvedl Isakov pro server AKIpress.org.

Pražský hrad obsah této informace nepopírá. Isakovův úhybný manévr ovšem naštval komunistické lídra Itzhaka Masalijeva. „I kdyby tomu tak bylo, nemůžete tak hovořit o prezidentech cizích zemí,“ řekl v pátek 25. srpna v parlamentu. Úspěchu Isakova však zabránit nemohl.

Podezřelou firmu doporučil sám Zeman

Kauza české firmy Liglass Trading CZ nabrala mezinárodní rozměr. Vítězství neznámé společnosti v miliardovém tendru na výstavbu vodních elektráren se stalo rozbuškou na kyrgyzské politické scéně. Podle kyrgyzských politiků se za firmu Liglass přimlouval dosavadní kancléř kyrgyzského prezidenta Sapar Isakov, kterého v pátek 25. srpna kyrgyzský parlament schválil premiérem, společně s českým kancléřem Vratislavem Mynářem. Objevily se rovněž indicie, že Isakov měl zájem, aby Liglass lukrativní zakázku získal.

Kyrgyzští investigativní novináři publikovali více než desetiminutové video, ve kterém představili hlavní nejasnosti a spekulace týkající se Isakova. Isakov dosud působil na pozici „kyrgyzského Mynáře“ – řídil kancelář prezidenta Almazbeka Atambajeva, který už nemůže funkci obhajovat. Na jeho místo kandiduje končící premiér Sooronbay Jeenbekov a jeho místo by měl na přání končícího prezidenta zaujmout právě Isakov. Všichni tři muži zapojení do mocenské rošády jsou spojeni s kyrgyzskou vládní sociální demokracií.

Netransparentní jednání

Jednání Pražského hradu se jeví značně netransparentní. Kancléř Mynář na dotaz, zda se v nedávné době potkal se svým kyrgyzským protějškem či jeho lidmi a jednal o kontraktu pro firmu Liglass, LN ironicky odepsal: „Minulý měsíc asi 18krát, tento asi 23krát. Ale kdo by to počítal.“ Server iROZHLAS.cz ve čtvrtek 24. srpna informoval, že Mynář ani Zeman se při svém horování pro firmu Liglass neopírali o žádný oficiální dokument. Šlo prý o ústní informace.

Na dotaz LN, kdo přesně mu informace o firmě Liglass poskytl a na základě čeho se rozhodl ji podpořit, Mynář odpověděl: „Mám dovolenou.“ Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pouze odkázal na dřívější vysvětlení, že o zakázce rozhodl Kyrgyzstán, nikoliv Hrad.

Lidové noviny o zapojení Sapara Isakova do kauzy Liglass informovaly v pondělí 21. srpna. Zdroje LN v Biškeku to dokládají nedávným vyjádřením vlivného poslance Kožobeka Ryspajeva, který je šéfem parlamentního výboru pro energetiku a paliva. „Vedoucí prezidentské kanceláře Sapar Isakov za poslední rok několikrát přijal podnikatele z firmy Liglass Trading CZ. Firma prošla kontrolou a zúčastnila se tendru. A vyhrála,“ pronesl podle investigativního serveru Azattyk poslanec vládní sociální demokracie Ryspajev.

Isakovův český protějšek Vratislav Mynář potvrdil, že se spolu v posledních měsících několikrát setkali. Pro někdejšího dlouholetého šéfa zahraničního odboru kanceláře kyrgyzského prezidenta je případ Liglass nepříjemnou záležitostí.

Propletení s podezřelými strukturami

„Isakov je součástí vedení vládnoucí strany, a tudíž nemůže být neutrální postavou v blížících se prezidentských volbách, v nichž kandiduje končící premiér z vládní sociální demokracie Sooronbay Jeenbekov,“ řekl LN zákonodárce Janar Akajev v exkluzivním vyjádření a dodal: „Znepokojují nás také informace o propletení Sapara Isakova s podezřelými strukturami. Jako příklad mohu uvést příchod firmy Liglass do Kyrgyzstánu. Mnoho mých kolegů v parlamentu je přesvědčených, že Isakov nemá zkušenosti lídra schopného vést vládu.“

Isakov mohl sehrát pro kyrgyzskou mocenskou garnituru důležitou roli. Původně měla mít výstavbu strategických hydroelektráren za zhruba 12 miliard korun na starost obří ruská společnost RusHydro. Kyrgyzská vláda se s ní ale nepohodla a údajně z politických důvodů kontrakt rozvázala. Kyrgyzstán však ruskému dodavateli musí ještě zaplatit přibližně 841 milionů korun. Kyrgyzští politici se tím dostali pod palbu kritiky a potřebovali najít nového, renomovaného dodavatele, který by kromě výstavby zaplatil i kyrgyzské manko.

Jeenbekovova vláda vypsala soutěž a na konci července hodnotící komise ukázala na českou firmu Liglass Trading CZ. Čeští podnikatelé se zavázali, že kromě stavby zaplatí i tučný kyrgyzský dluh. Na to má Liglass čas do poloviny září. Problém je, že Liglass v oboru nikdo nezná a firma se zmítá v nedobré finanční kondici – vyvstává tedy otázka, kde Liglass vezme peníze na počáteční úhradu ruského, bezmála miliardového dluhu. Ještě v roce 2014 firma hospodařila s milionovou ztrátou.

Účelová kampaň

Isakov však jakékoliv pochybení či netransparentnost odmítá. Kritiku českých médií a zprávy, že se o kontrakt zajímá česká BIS, považuje za česko-kyrgyzskou účelovou kampaň. „To, co se nyní děje v Praze, může souviset s českou politickou situací. S tím může souviset i aktivita kyrgyzských politiků, kteří chtějí poškodit prezidenta Atambajeva i mě. Cílem může být, abychom neměli novou vládu,“ pronesl Isakov v rozhovoru pro kyrgyzský server AKIpress.org.

Odmítl zároveň podezření kyrgyzských kritiků, že by v České republice či jinde v zahraničí vlastnil jakoukoliv nemovitost. Liglass podle něho ve výběrovém řízení předložil nejlepší nabídku. Ocenil i to, že Liglass kromě menších vodních elektráren postaví i větší zařízení, která jsou součástí kaskády na řece Naryn. Tento požadavek přitom podle něho nebyl součástí podmínek naší soutěže.

„Poté, co došlo k vypovězení smlouvy s ruskou firmou RusHydro, jsme hledali strategického investora, který by zařízení na kaskádě postavil. Liglass se jevil jako ideální partner oproti ostatním uchazečům v soutěži,“ dodal Isakov a vyloučil, že by výběrová komise mohla tendr jakkoliv zmanipulovat. Podle něho firma splnila veškeré požadavky, které po uchazečích komise požadovala.

Zajímavé je, že na transparentní průběh kampaně dohlížel Státní výbor pro průmysl, energetiku a přírodní zdroje. Jeho šéfem je Dujšenbek Zilalijev. Ten se firmy Liglass TradingCZ od začátku zastává a v Isakovově vládě může obsadit klíčovou pozici vicepremiéra pro ekonomické záležitosti.

Miliardový byznys okolo kyrgyzské zakázky

  • Liglass Trading podepsal počátkem července dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu za přítomnosti tamního prezidenta Almazbeka Atambajeva.
  • Náklady na výstavbu elektráren se odhadují na 12 miliard korun.
  • Firma ale nic podobného dosud nedělala a podle dostupných údajů v roce 2014 vykázala tržby za 345 tisíc korun, ale milionovou ztrátu.
  • Přesto za ni lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář a stejně tak náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.
  • Do 4. srpna musel dohodu mezi vládou a firmou Liglass Trading CZ posvětit státní energetický podnik JSC Energo Holding. To se stalo.
  • Od té doby běží Liglassu lhůta 30 dnů, aby zaplatila 37 milionů dolarů (841 milionů korun), které Kyrgystán dluží firmě RusGidro, jež měla původně výstavbu elektráren na starosti.
  • Kancléř Mynář řekl, že o firmě předtím, než do Kyrgyzstánu poslal doporučující dopis, nevěděl. Je však nejasné, na základě jakých informací kancléř Mynář a prezident Miloš Zeman zakázku pro firmu Liglass Trading CZ v Kyrgyzstánu doporučovali. Na Pražském hradě nejsou žádné papírové dokumenty a podklady, které by osvětlily, proč čelní představitelé Hradu za Liglass lobbovali.
  • Soutěž firmě Liglass Trading přihrála zakázku na dvě hlavní vodní elektrárny – Ak-Bulun a Naryn HPP-1, která má být součástí kaskády na kyrgyzské řece Naryn. Součástí kontraktu je i deset menších hydroelektráren.

Hlavní aktéři

Vratislav Mynář

Kancléř prezidenta republiky loni v září zaslal kanceláři kyrgyzského prezidenta dopis, ve kterém doporučil firmu Liglass Trading CZ v tendru na výstavbu vodních elektráren. Hradního kancléře a lidi kolem firmy Liglass Trading CZ pojí podnikatelská minulost.

Miloš Zeman

Za neznámou firmu orodoval i prezident Miloš Zeman u kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva při otevření výstavy Expo 2017 v kazašské Astaně.

Almazbek Atambajev

Kyrgyzskému prezidentovi letos na podzim končí mandát a nemůžu znovu kandidovat. V minulosti působil v sociální demokracii, která je nyní ve vládě. Atambajev podporoval kandidaturu Isakova na nového premiéra. Byl to Atambajev, kdo podepsal s firmou Liglass v červenci kontrakt.

Sapar Isakov

Je šéfem kanceláře kyrgyzského prezidenta a nový premiér. Měl být jedním z hlavních propagátorů firmy Liglass. Od celé kauzy se v posledních dnech distancoval.

Přízrak jménem Liglass Trading CZ

  • Příběh firmy Liglass Trading CZ se začal psát 10. července, kdy kyrgyzská vláda podepsala smlouvu s touto českou společností, v oboru zcela neznámou. Týkala se zakázky na výstavbu deseti menších hydroelektráren. Součástí kontraktu je i výstavba dvou velkých vodních elektráren – Ak-Bulun a Naryn HPP-1, která má patřit do velkorysé kaskády na řece Naryn. Podpisu přihlížel kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev.
  • Jakmile byly zveřejněny výsledky tendru, objevily se pochybnosti o důvěryhodnosti české firmy. Podle obchodního rejstříku například sídlí v rozpadlé továrně u Železného Brodu.
  • Náklady na výstavbu elektráren se odhadují na 12 miliard korun. Firma ale nic podobného dosud nedělala a podle dostupných údajů v roce 2014 vykázala tržby 345 tisíc korun, ale milionovou ztrátu. Přesto za ni lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář i náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.
  • Kancléř Mynář řekl, že o firmě předtím, než do Kyrgyzstánu poslal doporučující dopis, nevěděl. Je nejasné, na základě jakých informací kancléř Mynář a prezident Miloš Zeman zakázku pro firmu Liglass Trading CZ v Kyrgyzstánu doporučovali. Na Pražském hradě nejsou žádné papírové dokumenty ani podklady, které by osvětlily, proč Hrad za Liglass lobboval.
  • Do 4. srpna musel dohodu mezi vládou a Liglassem posvětit státní energetický podnik JSC Energo Holding. To se stalo.
  • Od té doby běží Liglassu lhůta 30 dnů na to, aby zaplatila 37 milionů dolarů (841 milionů korun), které Kyrgyzstán dluží firmě RusGidro, jež měla původně výstavbu elektráren na starosti. Termín se však oddaluje. Úřady v tomto týdnu oznámily, že peníze stačí zaplatit do poloviny září. V polovině října se uskuteční v Kyrgyzstánu prezidentské volby. Téma Liglass už se stalo součástí kampaně.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.