Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments vstupuje do fáze nebezpečné pro politiky

  11:17

Věřitelský výbor bude mít šanci rozkrýt utajovanou majetkovou strukturu firmy, seznam VIP klientů nebo zjistit, kdo byl zvýhodněn.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Minulý týden skončila věřitelům lhůta pro podání přihlášek do insolvenčního řízení s Key Investments. Pohledávky zapsalo dvanáct subjektů, mezi nimi všechny notoricky známé velké oběti kauzy: Sokolovská uhelná, Praha 6, Praha 10 či Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v likvidaci (HZZP). Celková výše přihlášených pohledávek přesahuje půl miliardy korun.

Key Investments však žádným majetkem nedisponuje, to se všeobecně ví. Mají tedy přihlášky pohledávek vůbec smysl? Jistě. V rámci insolvenčního řízení totiž bude mít věřitelský výbor například šanci rozkrýt utajovanou majetkovou strukturu Key Investments, odhalit seznam VIP klientů nebo zjistit, zda v rámci různých finančních operací nebyli zvýhodněni akcionáři či s nimi spřízněné osoby. Podaří se to?

Opatrnost, které je dobré si všimnout

Především bude nutné bedlivě sledovat kroky nového inslovenčního správce Jiřího Švihly z Českých Budějovic, kterého předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček ustanovil vůbec poprvé a přitom v tak citlivé kauze, jako je Key Investments. Tento Sváčkův krok byl zarážející proto, že insolvenční správce sedí v Českých Budějovicích, přičemž dlužník a většina věřitelů sídlí v Praze, což nemůže odpovídat ani zásadám hospodárnosti řízení. Napálené klienty Key Investments nyní bude nejvíce zajímat složení věřitelského výboru a právě tento proces může správce Švihla výrazně ovlivnit. Už tím, zda uzná platnost pohledávek.

Podívejme se do seznamu věřitelů:

  • společnost Sokolovská uhelná přihlásila pohledávku za 51 milion korun;
  • HZZP za 222 miliony korun;
  • městská část Praha 10 za 216 milionů korun,
  • Praha 6 za pouze o něco více než osm milionů korun.

Praze 6 přitom firma Key Investments stále ještě nevrátila 240 milionů. Starostka Marie Kousalíková (ODS) na dotaz ČESKÉ POZICE, proč městská část nepřihlásila celou částku, odpověděla, že radnice při rozhodování postupovala podle doporučení právních analýz. „Sama jsem prosazovala přihlásit celkovou částku, nakonec jsme ale přihlásili pouze to, co si myslíme, že jsme schopni prokázat,“ tvrdí Kousalíková. Starostka ještě dodala, že Praha 6 – rovněž na základě právních analýz – podává trestní oznámení na posledního ředitele Key Investments Daniela Brzkovského.

Nejen Praha 6 však postupuje s přihlášením pohledávek víc než obezřetně. Stejně si počíná i konkurzní správce HHZP Pavel Ubr, který sice přihlásil tři pohledávky v celkové výši 222 milionů korun, jenže největší, za 200 milionů, uvedl „z procesní opatrnosti“ podmíněně. Důvodem opatrnosti je skutečnost, že pokud věřitel neprokáže platnost dluhu, insolvenční správce mu může uložit pokutu až ve výši pohledávky, což nikdo z klientů nechce riskovat. Peníze, které HZZP svěřila Key Investments, si totiž nárokuje ministerstvo financí, tedy stát.

Jak silná bude motivace věřitelského výboru?

Otázkou je, zda přílišná opatrnost se Praze 6 a zdravotní pojišťovně nakonec nevymstí. Tím, že Praha 6 neuvedla celou dlužnou částku a HZZP největší pohledávku přihlásila podmíněně, věřitelé riskují, že nebudou schopni ovlivnit práci věřitelského výboru.

Praha 6 ztratila možný nárok na náhradu škody od Key Investments z tohoto řízení, a také přišla o možnost ovlivnit hlasování věřitelského výboruZato Praha 10 přihlásila pohledávku vůči Key Investments celou a bezpodmínečně, výši škody doložila znaleckým posudkem z dílny expertů z VŠE v Praze, což lze považovat za naprosto profesionální postup. Praha 6 měla zvolit stejné řešení, ale už je pozdě. Tato městská část ztratila definitivně jakýkoli možný nárok na náhradu škody od Key Investments z tohoto řízení, a také přišla o možnost ovlivnit hlasování věřitelského výboru.

Jenže možná, že právě o to šlo: aby Praha 6 neměla významný hlas ve věřitelském výboru. Že by se ohrožení politici domluvili? Není to vyloučené. Z analýzy přihlášených pohledávek lze předpokládat, že věřitelský výbor ovládne městská část Praha 10, kde údajně pod taktovkou podnikatele Tomáše Hrdličky (ODS) vládne koalice ODS a ČSSD. Někteří radní této městské části šli společnosti Key Investments a s ní spojeným osobám a firmám ještě donedávna na ruku. Pokud věřitelský výbor nebude mít motivaci rozkrýt do hloubky historii finančních toků a akcionářskou strukturu Key Investments, insolvenční řízení pro věřitele patrně skončí fiaskem.

Kdyby se věřitelský výbor skutečně angažoval, mohly by se dostat na veřejnost doposud nezveřejněné informace a netušené souvislosti v kauze. A to si mnoho bývalých i současných vysoce postavených politiků ODS a ČSSD vůbec nepřeje, případ je velice nebezpečný právě pro tyto dvě politické strany.

Několik námětů

V insolvenčním řízení na Key Investments nejde o peníze, protože firma prakticky žádný majetek nemá. Hlavní problém tkví v tom, zda se před veřejností utají historie transakcí společnosti. Bude-li věřitelský výbor chtít, může podávat návrhy a žaloby v insolvenčním řízení, ale také nahlížet do smluv a účetnictví, pokud tyto dokumenty nejsou už dávno skartovány či z počítačů vymazány. Věřitelský výbor by mohl konečně zjistit nejen doposud utajovanou vlastnickou strukturu Key Investments (historickou i současnou), ale i to, zda některými operacemi nebyli zvýhodněni akcionáři či s nimi spřízněné osoby, a pak u soudu vše napadnout.

Bude například zájem prověřit nedávné záhadné uspokojení nároku think-tanku prezidenta Klause - Centra pro ekonomiku a politiku?

A v případě Key Investments půjde o mnoho. Bude například zájem prověřit nedávné záhadné uspokojení nároku think-tanku prezidenta Václava Klause – Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), který točil svoje miliony rovněž přes Key Investments? Této firmě se za nevyjasněných okolností podařilo zlikvidnit cenné papíry zřejmě v nominálním kurzu – a možná i s výnosem – a peníze CEP vrátit. Což se žádnému klientovi Key Investments nezdařilo, ač o to písemně požádali už dříve než Klausův think-tank. Jak je možné, že CEP vymohl peníze mimo pořadí? A možná, že takových úspěšných a zároveň záhadných vymáhání v kauze Key Investments bude více.

Nakonec by věřitelský výbor mohl také zjistit, pokud ovšem bude chtít, kdo všechno investoval peníze prostřednictvím firmy Key Investments, která podle informací ČESKÉ POZICE měla v době největší slávy asi 300 klientů a spravovala zhruba tři miliardy korun.

Prostřednictvím insolvenčního řízení by veřejnost možná mohla zjistit konkrétní informace o tom, který politik, vysoce postavený státní úředník, (centrální) bankéř či soudce zhodnocoval svoje prostředky pomocí firmy Key Investments, a třeba jí i z titulu své fukce dlouhodobě pomáhal pokračovat v činnosti. Kdyby se to podařilo, mnoha lidem by se mohlo ulehčit, že se začíná něco podstatného dít.

Autor: