Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Soudní řízení asi spletenec nerozuzlí

  19:09
Po více než čtyřech letech od vzniku kauzy Key Investments nařídil Městský soud v Praze na únor první stání. Kdo ovládal brokera, se ale nedozvíme.

Key Investments. foto: Reprofoto

Více než čtyři roky od propuknutí jedné z největších českých finančních kauz tohoto tisíciletí se manažeři brokerské firmy Key Investments ocitnou na lavici obžalovaných. V případu, kde podle policie vznikla celková škoda 873,7 milionu korun, nařídil městský soud první stání. A sice na 15. února letošního roku. Lidovým novinám informaci potvrdila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.

Kdo by čekal, že se v průběhu pravděpodobně dlouhého soudního řízení dočká rozuzlení spletence jménem Key Investments, bude zřejmě zklamán. V souladu s očekáváním totiž žaloba padne jen na tři členy představenstva společnosti. Podle dřívějších informací jde o Daniela Brzkovského, Kláru Fensteterovou a Alenu Štorkanovou. Všichni tři byli stíháni na svobodě. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí až osm let vězení.

Šedá ekonomika a politické elity

Ve složitém a poměrně zamotaném příběhu brokerské společnosti Key Investments se přitom objevila řada jiných, veřejnosti mnohem známějších jmen, a jejich skutečná úloha tedy zjevně zůstane spjatá jen s mediálními spekulacemi. Rozsáhlá aféra propukla již před čtyřmi lety, kdy vyšlo najevo, že nepříliš známé firmičce jménem Key Investments svěřila stamiliony korun řada prvotřídních klientů. A to včetně těch z veřejnoprávní sféry, jako byly radnice městských částí Praha 6, 10 a 13, město Sokolov nebo Votice. Celkem se žaloba zmiňuje o 45 poškozených.

Kauza Key Investments není příběhem několika podvodníčků, kteří se rozhodli napálit neschopné radnice, ale ukázkovým propojením šedé ekonomiky s nejvyššími patry českých politických elit

Proč poškozených? Key Investments jim do portfolia bez jejich vědomí nakoupila cenné papíry s téměř nulovou hodnotou. Jak víme, šlo například o dluhopisy chemického koncernu Via Chem Group a firmy Borsay, které byly s Key Investments personálně propojené. Obě zmíněné společnosti navíc následně zkrachovaly, stejně jako samotná Key Investments. I když insolvenční řízení s nimi nadále běží, zdá se, že stopy jsou dostatečně zametené, což je škoda.

Kauza totiž není příběhem několika podvodníčků, kteří se rozhodli napálit neschopné radnice, ale ukázkovým propojením šedé ekonomiky s nejvyššími patry českých politických elit. Řada z nich byla spojená s ODS v době její největší slávy. Jedním z prvních klientů Key Investments ostatně bylo Centrum pro ekonomiku a politiku, think-tank Václava Klause, který také jako jeden z mála získal většinu peněz zpět.

Blízkých spolupracovníků exprezidenta se okolo tajemné brokerské firmy v minulosti točilo víc. Kupříkladu jeho hradní kancléř Jiří Weigl několik měsíců na přelomu let 2002 a 2003 působil jako ředitel londýnské „kastlíkové“ firmy Efficient Investments, matky Key Investments. Tutéž společnost v Česku dva roky zastupoval ekonom Robert Holman, jehož prezident Klaus později jmenoval členem bankovní rady České národní banky.

ODS i ČSSD

Ale vraťme se k radnicím, které na investicích do toxických cenných papírů tratily zdaleka nejvíc. I tady totiž kdysi rozhodovali o uzavření smluv s Key Investments lidé, jejichž politická kariéra následně stoupala. Za Prahu 6, jednoho z prvních klientů brokera, podepsal smlouvu v roce 2003 Tomáš Chalupa, Klausův tiskový mluvčí z devadesátých let a později ministr životního prostředí za ODS.

Nebyli to jen politici z pravé strany spektra, kdo s brokerskou firmou přišli do styku. V roce 2007 vyšlo najevo, že bývalému premiérovi za ČSSD Stanislavu Grossovi půjčila společnost 13 milionů korun na nákup akcií Moravia Energo.

Na Praze 13 zase peníze Key Investments svěřilo vedení radnice, v němž seděl i David Vodrážka, později jeden z předních mužů ODS a zastánce odkazu Václava Klause. Dnes již legendární je případ bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, jak jinak než z ODS, který musel odstoupit, když vyšlo najevo, že „odkláněl“ osobní úspory před manželkou. A odkláněl je opět s pomocí Key Investments.

Nebyli to ovšem jen politici z pravé strany spektra, kdo s brokerskou firmou přišli do styku. V roce 2007 vyšlo najevo, že bývalému premiérovi za ČSSD Stanislavu Grossovi půjčila společnost 13 milionů korun na nákup akcií Moravia Energo. Ten je následně prodal za bezmála desetinásobek hodnoty.

Nejsilnější pachuť

To všechno zůstává jen zběžným výčtem vysoce postavených osob české politiky, které se kolem Key Investments mihly. Zda šlo o podivuhodnou náhodu, nebo důmyslný korupční systém, jak některé spekulace naznačují, se již nikdy s jistotou nedozvíme.

Nejsilnější pachuť zůstává ze skutečnosti, že policie za několik let neukázala na skutečného vlastníka Key Investments. I tady zůstáváme odkázáni na spekulace, byť s řadou poměrně přesvědčivých indicií.

Soudní řízení se od února patrně bude táhnout dlouho, klidně i několik let. Zajímavé bude sledovat, kdo bude tři obžalované právně zastupovat. Podle informací LN už mají připravenou řadu poměrně silných argumentů k obhajobě. Ta by mohla vcelku elegantně vyvrátit gros celé kauzy, a sice že Key Investments prodávala nelikvidní cenné papíry.

Od doby, kdy broker před třemi lety zkrachoval, totiž dluhopisy firem jako Via Chem Group nebo Borsay prošly hned několika transakcemi. Na obou stranách ve většině případů stály netransparentní společnosti se sídly v daňových rájích, na to ale soud vůbec nemusí brát zřetel.

Nejsilnější pachuť ovšem zůstává ze skutečnosti, že policie za několik let neukázala na skutečného vlastníka Key Investments. I tady zůstáváme odkázáni na spekulace, byť s řadou poměrně přesvědčivých indicií. Jak LN několikrát napsaly a nedávno v rozsáhlé reportáži připomněla také Česká televize, nitky směřují ke kontroverznímu podnikateli Petru Sisákovi, v devadesátých letech odsouzenému v kauze První slezské banky.

Roky s kauzou Key Investments

1999

V Praze je založena společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou společností Efficient Investments. Jejím ředitelem je Jiří Weigl, dřívější člen dozorčí rady IPB, později hradní kancléř Václava Klause. V Praze ji zastupuje Robert Holman, pozdější člen rady ČNB.

2003

Praha 6, řízená starostou Tomášem Chalupou (ODS), svěřuje správu investičního portfolia do rukou Key Investments.

2007

Key Investments se poprvé objevuje v médiích. Expremiéru Stanislavu Grossovi půjčila 13 milionů korun na nákup akcií Moravia Energo.

Podzim 2010

Objevuje se první problém ve správě aktiv. Key Investments se zpožďuje se splacením 140milionů korun. O kauzu se začínají zajímat média.

Únor 2011

Vychází najevo, že prostřednictvím KI nakupovaly cenné papíry také městské části Praha 10 a 13. Posléze i Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a také Centrum pro ekonomiku a politiku Václava Klause.

Červenec 2011

Praha 13, řízená starostou Davidem Vodrážkou (ODS), získává od KI zpět veškeré investice. Překvapivě přišly z účtu advokáta Jana Pacovského.

Leden 2012

Peníze od Key Investments, přibližně 10 milionů korun, získává od KI zpět Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku. Odmítá říct, kdo od něj cenné papíry koupil.

Březen 2012

Všechny tři společnosti, jejichž dluhopisy prodávala KI – Via Chem, Borsay a E Side Property – jsou ve velmi těžké situaci.

Červenec 2012

Společnost Key Investments krachuje.

Leden 2013

Borsay nevyplácí dluhopisy a později padá do insolvence.

Duben 2013

Policie v kauze obvinila tři členy představenstva Key Investments: Daniela Brzkovského, Kláru Fensteterovou a Alenu Štorkanovou.

Říjen 2013

Končí splatnost dluhopisů Via Chem Group. Radnice žádné peníze nedostávají. Na konci roku na sebe společnost podává insolvenční návrh.

Květen 2015

Pražské vrchní státní zastupitelství poslalo žalobu na tři členy představenstva k soudu.

Únor 2016

Začíná soud ve věci Key Investments.