Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments skončila. Padly rozsudky

  14:41
Brzy to bude deset let, co se přízrak tajemné společnosti Key Investments začal objevovat v zákulisí českého byznysu a v temných zákoutích tuzemské politiky. Spletitý příběh dnes již zkrachovalé brokerské firmy ukončil pražský městský soud, který poslal tři členy představenstva do vězení.

Key Investments. foto: Reprofoto

I po takové době ale řada otázek zůstává nezodpovězených. Kam zmizely ztracené stamiliony korun? Kdo onu mocnou a extrémně vlivnou firmu ovládal a tahal za nitky? A na jakém principu vlastně fungovala společnost, kolem které se točili bývalí starostové, ministři a minimálně jeden expremiér a bývalý prezident?

Podrobně vypočítávat a vysvětlovat jednotlivé kauzy a skandály, v nichž za tu dobu Key Investments stačila figurovat, by vydalo na celý román. Příběh, který ukončil rozsudek z 9. prosince, se týká hlavně minulé dekády. Tehdy tato veřejnosti takřka neznámá firma uzavřela lukrativní smlouvy s řadou klientů z řad státní správy.

Papíry bez hodnoty

Ti jí svěřili do péče svůj majetek, často desítky i stovky milionů korun, aby jim za ně nakoupila cenné papíry a jejich úspory zhodnocovala. Tímto způsobem se firma starala o peníze Prahy 6 nebo Prahy 10, jejím klientem byla ale také Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna nebo energetický polostátní gigant ČEZ. V několika případech získal broker kontrakt na základě pofidérních nebo přímo neexistujících výběrových řízení.

Zpočátku Key Investments posílala svým chlebodárcům velmi solidní úroky, na přelomu let 2010 a 2011 se ale penězovody zadrhly.

Co bylo výsledkem? Zpočátku Key Investments posílala svým chlebodárcům velmi solidní úroky, na přelomu let 2010 a 2011 se ale penězovody zadrhly. Vyšlo najevo, že klientům za jejich peníze nakoupila cenné papíry s mizivou, prakticky nulovou hodnotou. Šlo především o dluhopisy firmy Via Chem Group (vlastnila ústeckou Setuzu a dodnes drží podíl v chemičce Spolchemie), leasingové společnosti Borsay a firmy E Side Property, která stála za výstavbou slávistického stadionu Eden. Navíc všechny tyto subjekty byly personálně a zřejmě i majetkově propojené, a to pravděpodobně i se samotnou Key Investments.

Výsledkem je škoda, kterou soud vyčíslil na 873,7 milionu korun. O ní se dělí 45 oloupených klientů. Za to si podle nepravomocného rozsudku tři členové představenstva Daniel Brzkovský, Klára Fenstererová a Alena Šťastná mají odsedět pět, čtyři a tři roky ve vězení. Žalobci a policisté ale nedokázali s jistotou říct, kdo firmu ovládal a kde získala tak silné politické konexe.

Ostatně jedním z prvních klientů firmy se už na začátku tisíciletí stalo Centrum pro politiku a ekonomiku Václava Klause. To také jako jeden z mála klientů získalo své úspory zpět, a to za zvláštních okolností. Existuje další nepravomocný rozsudek, podle něhož má centrum vrátit 400 tisíc do majetkové podstaty dnes rovněž zkrachovalé firmy Via Chem Group.

Propojení s politiky

Připomeňme, že hned několik blízkých Klausových spolupracovníků se okolo Key Investments pohybovalo. Brokera několik let vlastnila britská společnost Efficient Investments, kde před zhruba deseti lety působil pozdější kancléř prezidenta Jiří Weigl jako ředitel. Člen bankovní rady a bývalý Klausův poradce Robert Holman řídil její českou pobočku. Před svým pádem měla ale Key Investments blízko i ke druhé straně politického spektra. Právě ona, respektive její slovenská pobočka poskytla půjčku zesnulému expremiérovi Stanislavu Grossovi na jeho životní, dnes už slavnou investici do akcií Moravia Energo. Ty Gross obratem prodal skupině Arca Capital za více než pětinásobek pořizovací ceny.

Kdo tahal za nitky fantoma s tak pevnými politickými vazbami? V průběhu soudního procesu několikrát padlo jméno podnikatele Vladimíra Kroužeckého.

Kdo tahal za nitky fantoma s tak pevnými politickými vazbami? V průběhu soudního procesu několikrát padlo jméno podnikatele Vladimíra Kroužeckého, kterého za hlavní postavu označil i odsouzený předseda představenstva Brzkovský. Zdá se být jisté, že tento synovec jiného známého podnikatele – Jana Kroužeckého (spolumajitele Sokolovské uhelné) – ve firmě minimálně do roku 2007 jistý vliv měl. Pak se ale na scénu dostávají docela jiné postavy.

Již řada médií spojila aféru Key Investments s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, který dle dostupných informací ovládá výše jmenovanou skupinu Via Chem Group (právě její dluhopisy KI prodávala). Hodí se připomenout, že Sisák je v současnosti obviněn policií v jiné kauze, a to jako údajná hlava organizovaného zločinu, jež měla manipulovat českými insolvencemi. Případ však policie stále vyšetřuje a není jasné, zda se vůbec nějaké pojítko s padlým brokerem Key Investments najde.

KI se starala o peníze prominentů

1999: V Praze je založena společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou Efficient Investments, jejímž ředitelem se později stal Jiří Weigl, svého času kancléř Václava Klause. V Praze londýnskou firmu v určitém období zastupoval Robert Holman, pozdější člen rady ČNB.

2003–2009: Investiční portfolio Prahy 6, kterou řídil starosta Tomáš Chalupa (exministr za ODS a bývalý mluvčí Václava Klause), spravuje společnost Key Investments.

Podzim 2010: Objevuje se první problém ve správě aktiv. KI se zpožďuje se splácením 140 milionů korun. O kauzu se začínají zajímat média.

Únor 2011: Vychází najevo, že prostřednictvím KI nakupovaly cenné papíry také městské části Prahy 10 a 13. Posléze se ukázalo, že přes ně investovala i Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a také Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku.

Červenec 2012: Společnost Key Investments krachuje. Následně se do insolvence dostává i Borsay a Via Chem Group. E Side Property, která vlastnila fotbalový stadion Slavie, se dodnes drží.

9. 12. 2016: Tři členové představenstva Key Investments mají podle nepravomocného rozsudku zamířit do vězení na pět, čtyři a tři roky. Měli způsobit škodu ve výši 873,7 milionu korun 45 klientům.