Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Praha 10 prodává toxické cenné papíry

  9:46
Radnice Prahy 10 se zbavila temného dědictví. Key Investments, jež za svěřené stamiliony nakoupila téměř bezcenné dluhopisy, sice zbankrotovala, ale radnice si s nimi nedokázala poradit. Až nyní schválila jejich prodej.

Na kresbě vlevo podnikatel Petr Sisák, který je od loňského ledna obviněn a vyšetřován z insolvenčních manipulací. Vpravo je uhlobaron Pavel Tykač. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Úklid po aféře Key Investments je kompletní. Poslední radnice, která kvůli zkrachovalému brokerovi s propojením na byznys a politiku přišla o peníze, se zbavuje toxických cenných papírů. Zastupitelé radnice Prahy 10 si v pondělí 20. března večer v tajné volbě odhlasovali, že přijmou dvě nabídky na odkup dluhopisů, které jsou smutným dědictvím po kauze Key Investments.

Jde o dluhopisy společností Via Chem Group, která se dodnes zabývá chemickým průmyslem na severu Čech, a E Side Property, v minulosti majitele slávistického stadionu Eden. Zastupitelé kývnutím na nabídku de facto řekli, že preferují vrabce v hrsti před holuby na střeše. Z nominální hodnoty prvně jmenovaných cenných papírů ve výši 93 milionů korun radnice získá 30 procent. A dluhopisy E Side za 117 milionů korun chce koupit uhlobaron Pavel Tykač za poloviční cenu.

Několik posudků

Podobným způsobem se toxických cenných papírů už zbavily i ostatní radnice, které v minulosti podvedla zkrachovalá Key Investments. Loni v létě například Praha 6, předtím Lázně Bohdaneč nebo Sokolov. Zastupitelé měli k dispozici hned několik posudků, které jim prodej doporučovaly. Zřejmě nejzásadnější vliv měl posudek právní odpovědnosti vypracovaný advokátem Petrem Kubíčkem. Ten de facto tvrdil, že pokud prodej dluhopisů neodsouhlasí, mohou zastupitelé nést trestněprávní odpovědnost.

Zřejmě nejzásadnější vliv měl posudek právní odpovědnosti vypracovaný advokátem Petrem Kubíčkem. Ten de facto tvrdil, že pokud prodej dluhopisů neodsouhlasí, mohou zastupitelé nést trestněprávní odpovědnost.

Takřka identický posudek doprovázel i stejné hlasování o prodeji v Praze 6. I nad ostatními posudky se ale zastupitelé pozastavili. „Ty posudky si navzájem protiřečí,“ uvedla v pondělí 20. března při jednání Lucie Sedmihradská (Koalice Vlasta). Narážela tak na fakt, že advokátní kancelář Felix, která Prahu 10 zastupuje, ještě loni v červnu prodej dluhopisů nedoporučila, byť šlo o stejnou cenu. „Tehdy se našlo propojení mezi vlastníky stadionu a zájemcem o dluhopisy,“ kontroval Petr Janů z majetkoprávního odboru radnice.

I když bylo v průběhu jednání takřka jasné, jak hlasování skončí, výsledek s sebou nese nepříjemnou pachuť. Nelze totiž vyloučit, že dluhopisy se slevou kupují právě ti, kdo je podvodným způsobem Praze 10 před několika lety prodali. Oficiálně žádné propojení neexistuje. Jak už bylo řečeno, dluhopisy spojené se slávistickým stadionem chce koupit firma propojená s Pavlem Tykačem, o dluhy Via Chemu má zájem zase společnost NSG Investments.

Prodloužení právních tahanic

Nelze ale ignorovat okolnosti a načasování. Via Chem Group se už od roku 2014 nachází v insolvenci, v níž se nyní poměrně aktivně činí státní zastupitelství. Úpadek firmy totiž souvisí s vyšetřováním insolvenčních podvodů spojených s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, zřejmě majitelem Via Chemu a podle některých médií i klíčovou osobou stojící za aférou Key Investments. Právě on má zřejmě největší zájem, aby radnice už v insolvenci nefigurovaly jako věřitelé.

Zastupitelům se nelze divit, že se chtějí těžkého břemene zbavit. Opačné rozhodnutí by jen prodloužilo právní tahanice s nejistým výsledkem.

V případě stadionu je situace ještě o něco pikantnější. Eden chce už dlouho koupit čínská skupina CEFC, nynější vlastník fotbalového klubu Slavie. Radnice v minulosti nechtěně za pomoci dluhopisů výstavbu majestátního stadionu pomohla financovat, ten byl ale posléze ze společnosti E Side Property vyveden, a dluhopisy tak ztratily reálnou hodnotu.

Praha 10 se nyní oné transakci snažila soudně zabránit, a pokud by si cenné papíry nechala, mohla by připravovaný prodej zkomplikovat. Na druhou stranu se nelze zastupitelům divit, že se chtějí těžkého břemene zbavit. Opačné rozhodnutí by jen prodloužilo právní tahanice s nejistým výsledkem.

Miliardář Tykač zasáhl do hry o Key Investments

Do příběhu spletitých převodů a transakcí kolem zkrachovalé brokerské firmy Key Investments vstoupil nečekaný hráč – uhlobaron a miliardář Pavel Tykač. S ním spojovaná firma Charlton oslovila podle informací LN radnici Prahy 10 a chce od ní koupit cenné papíry, které městská část v angažmá s brokerem zdědila.

Jde o dluhopisy společnosti E Side Property, které radnici stály 117 milionů korun. S Tykačem propojená firma za ně nabízí polovinu. E Side Property dříve vlastnila fotbalový stadion Slavie ve vršovickém Edenu, později ho ale vyvedla jinam, a je tak dnes prázdnou schránkou. Tykač se objevuje v momentě, kdy finišuje prodej stadionu čínské společnosti CEFC. Ta už dnes vlastní fotbalový klub Slavia a chce koupit i arénu. Je otázkou, jakou roli bude Tykač hrát.

Slávistický stadion

Oficiálně jedná za společnost Charlton Tykačův blízký spolupracovník Petr Nešetřil, který se k nabídce Praze 10 odmítl vyjádřit. Podstatné je, že E Side Property dříve vlastnila slávistický stadion, později jej ale vyvedla na společnost Vinet Invest, dnes fungující pod názvem Eden Arena. Tomuto převodu se snažila Praha 10 poměrně tvrdě zabránit.

Soud dokonce v jednu chvíli schválil její návrh na předběžné opatření, kterým převod zastavil, nakonec se ale transakci podařilo dokončit. E Side Property, která dluží Praze 10 na jistině 117 milionů korun, je tak dnes prázdnou schránkou. Dosud splácela z dlužné částky úroky, které činily přibližně 4,1 milionu korun ročně mířících do městské kasy, dle informací LN ale nedávno E Side oznámila, že splácet přestane.

Stadion se přitom právě v těchto dnech snaží koupit čínská společnost CEFC, která již vlastní fotbalovou Slavii. Její zástupce Jaroslav Tvrdík nedávno prohlásil, že akvizice by měla být hotová do května. O co přesně usilují Tykačovi lidé?

Dva scénáře

Logicky se nabízejí dva scénáře. Je možné, že chtějí z prodeje stadionu Číňanům sami profitovat na vlastní pěst a v tom případě čeká jak CEFC, tak současné majitele stadionu řada nepříjemností. Arénu v Edenu nyní vlastní pravděpodobně bývalý manažer skupiny PPF Karel Pražák, byť to několikrát veřejně popřel.

Druhou možností je, že s Tykačem spojovaný Charlton vykupuje dluhy právě proto, aby mohl obchod s Číňany zdárně proběhnout. Vztahy mezi majiteli dluhopisů, E Side Property a samotným stadionem jsou tak zamotané, že by mohly novým majitelům způsobit vrásky. Jaroslav Tvrdík ale takovou verzi rezolutně popřel. „CEFC nemá v žádném případě nic společného s procesem, který popisujete,“ říká Tvrdík s tím, že o nabídce k odkupu dluhopisů nemá ani žádné informace.

Za jakým účelem k plánovanému prodeji cenných papírů dochází, se ukáže v následujících měsících. Nezdá se zrovna pravděpodobné, že by lidé okolo uhlobarona Tykače, který je svým tvrdým právním postupem přímo pověstný, kupoval sám od sebe pohledávku za necelých 60 milionů korun a zároveň si pak neřekl o její zaplacení. Na druhou stranu je třeba říct, že i když pro Prahu 10 jde o nemalou položku v rozpočtu, v rámci byznysu na Edenu jde jen o drobné.

Příběh národního stadionu

  • Stadion byl otevřen v květnu 2008 a pojme 21 tisíc sedících diváků.
  • Hlavním zhotovitelem byla společnost Hochtief, největším financiérem Česká spořitelna a investorem a majitelem E Side Property s neznámými vlastníky. Ta byla propojená s brokerem Key Investments, který svým klientům bez jejich vědomí nakoupila do portfolia právě dluhopisy E Side Property.
  • Klienty byli například radnice městských částí Prahy 6 nebo Prahy 10, které tak nevědomky pomohly financovat výstavbu obřího stadionu.
  • V roce 2012 koupila firmu E Side Property i se stadionem offshorová společnost Kingwater Holding Limited. Silně se spekulovalo o roli skupiny PPF a zejména jejího bývalého manažera Karla Pražáka.
  • Nový vlastník poté stadion vyvedl do nové společnosti Vinet Invest, dnes pod názvem Eden Arena.
  • Stadion chce už delší dobu koupit čínská CEFC, nynější vlastník fotbalové Slavie.