Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Podnikatel v pozadí brokerské firmy

  10:02
Další svědci tvrdí, že zkrachovalou brokerskou společnost Key Investments založil, vlastnil a řídil Vladimír Kroužecký, podnikatel, který se na veřejnosti příliš neukazoval. Ať už je pravda či nikoliv, ironické sousloví svět chce být klamán, jež prý bylo jeho oblíbené, se k působení Key Investments hodí.

Vladimír Kroužecký, podnikatel, který tahal za nitky v kauze Key Investments. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Svět chce být klamán. Tak prý, alespoň podle jednoho ze zdrojů Lidových novin, znělo oblíbené sousloví Vladimíra Kroužeckého v dobách, kdy působil v brokerské společnosti Key Investments. Právě o Kroužeckém se hovoří jako o jednom z hlavních mužů v pozadí této brokerské firmy, jak nedávno připomněl pořad Reportéři ČT. Ať už je na tom něco pravdy či nikoliv, ono ironické pořekadlo se k působení Key Investments hodí víc než cokoliv jiného.

Key Investments je sice už několik let zkrachovalá, za sebou však nadále zanechává hlubokou rýhu. Jméno oné firmy se poslední dobou opět začíná objevovat v palcových titulcích. Ostatně, jak LN nedávno zjistily, policie v souvislosti s Key Investments znovu otevřela vyšetřování. To může přinést řadu zajímavých poznatků.

Síť klientů

Key Investments se proslavila styky s nejvýše postavenými politiky. Peníze půjčila například expremiérovi Stanislavu Grossovi, jejím klientem byl bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS a peníze spravovala i celé jeho straně. Jednoduše řečeno, ve své době neznámá a ne zrovna velká brokerská firma dokázala kolem sebe vytvořit síť těch nejvýše postavených klientů, kterým se starala o peníze.

Ve své době neznámá a ne zrovna velká brokerská firma dokázala kolem sebe vytvořit síť těch nejvýše postavených klientů, kterým se starala o peníze

Jak se později ukázalo, někteří z nich neměli své úspory už nikdy spatřit. A do velké míry šlo o i úspory daňových poplatníků. Městské části Prahy 6 a 10 a několik dalších radnic v poslední etapě zjistily, že jim Key Investments do portfolia nakoupil cenné papíry, kterých se de facto nemohou zbavit.

První vyšetřování probíhalo v letech 2011 až 2014 a mnoho odpovědí nepřineslo. Vyústilo v obžalobu tří členů statutárních orgánů firmy, kteří jen těžko mohli celé schéma vymyslet a provozovat na vlastní pěst. Jeden z nich, bývalý předseda představenstva Daniel Brzkovský, hovořil předminulý týden v pořadu Reportéři ČT. Brzkovský má podle prvoinstančního rozsudku zamířit do vězení, a proto je třeba brát jeho výroky opatrně, jeden z nich ovšem zcela jistě upoutal pozornost.

Určování směru

„Někdo využil kolapsu té firmy a něco si ulil. Myslím si, že to byl zejména pan inženýr Kroužecký. On tu firmu vlastnil a na denní bázi ji řídil. Rozhodoval o otázkách finančních, personálních, klientských, byznysových a tak dále. On byl ta firma,“ řekl Reportérům ČT Brzkovský. Jméno nepříliš známého podnikatele Vladimíra Kroužeckého se v souvislosti se zkrachovalou brokerskou firmou Key Investments objevilo už několikrát. Za hybatele a vlastníka společnosti ho označilo i několik svědků přímo před soudem. On sám takovou roli samozřejmě popírá.

S přihlédnutím ke všem svědeckým výpovědím se zdá, že minimálně jistou dobu Vladimír Kroužecký určoval směr brokera, jehož působení skončilo škodou více než tři čtvrtě miliardy korun

„Vyjádření pana Brzkovského mohu jen odmítnout a nebudu se k tomu jinak dále vyjadřovat, protože nechci a nebudu podporovat nesmysly a lži. Je třeba zdůraznit, že pan Brzkovský je nepravomocně odsouzený pachatel trestného činu. Je jen logické a očekávatelné, že se snaží svou vinu a svůj problém hodit na někoho jiného,“ kontruje pro LN Kroužecký, jenž se podobně vyjádřil i před soudem. S přihlédnutím ke všem svědeckým výpovědím se však zdá, že minimálně jistou dobu určoval směr brokera, jehož působení skončilo škodou více než tři čtvrtě miliardy korun.

Kdo ale Vladimír Kroužecký je? Ve veřejných zdrojích toho mnoho nenajdeme. Tento takřka 50letý byznysmen v současnosti nefiguruje v orgánech žádné firmy na území České republiky. Dům na okraji Prahy v Klánovicích, kde se při pobytu v Česku zdržuje, je napsaný na jméno jedné bývalé zaměstnankyně Key Investments. Mimo to má Kroužecký dle informací LN byt v centru Londýna u břehu Temže a říká se, že vlastní i dva hotely na Sardinii.

Žádná porevoluční smetánka

Bývalí spolupracovníci Kroužeckého popisují jako velmi inteligentního a charismatického muže, který mívá cholerické sklony. „Do firmy chodil pravidelně a většinou při těch příležitostech na všechny křičel,“ vypověděl u soudního přelíčení svědek Pavel Š. Kroužecký nepatří k české porevoluční smetánce, která v devadesátých letech díky vlivným kontaktům nastoupila do rozjetého vlaku.

Kroužecký nepatří k české porevoluční smetánce, která v devadesátých letech díky vlivným kontaktům nastoupila do rozjetého vlaku

Pochází z nepříliš majetné rodiny ze Sokolovska a po studiu v Praze začínal na řadovém postu juniorního makléře ve společnosti Stratego Invest. Ta tehdy patřila k největším nebankovním obchodníkům s cennými papíry a měla nezanedbatelný vliv na pražskou burzu, kde se tehdy otáčely velké peníze. V médiích se čas od času objevuje, že Kroužecký Stratego vlastnil, ale to není tak docela pravda.

Sice se po čase vypracoval až do jejího představenstva, nicméně skutečným majoritním vlastníkem byl jistý Petr Bednařík. Ten dodnes vlastní několik nemovitostí v Praze a zřejmě mu patří také Dům módy na Václavském náměstí. „Bednařík byl takový guru Kroužeckého,“ uvedl pro LN jeho bývalý spolupracovník, který si nepřál být jmenován.

Nová firma

Mezi byznysovou elitu se Bednaříkovo Stratego dostalo v roce 1996, kdy se spojilo s fondy YSE a dalšími podniky a společně vytvořily uskupení Stella Group. To spravovalo aktiva za více než 15 miliard korun a spadaly pod něj například České dřevařské závody, Československá plavba labská, Armabeton nebo Penzijní fond Zdraví. Překotný závěr devadesátých let ale skupina nepřežila a zkázu dokonal pád bankovního domu IPB, který do Bednaříkových a Kroužeckého firem štědře naléval úvěry. Právě ve spolupráci s touto bankou mohl Kroužecký nasbírat řadu cenných kontaktů.

Několik svědků u soudu potvrdilo, že právě Vladimír Kroužecký si na základních kamenech rozpadlého Stratega postavil novou firmu SI Asset Management, později Key Investments, přičemž sám v ní oficiálně nikdy nefiguroval

Hned několik svědků u soudu potvrdilo, že to byl právě on, kdo si na základních kamenech rozpadlého Stratega postavil novou firmu SI Asset Management, později Key Investments. Sám Kroužecký v ní oficiálně nikdy nefiguroval, nicméně rychle získává licenci obchodníka s cennými papíry a stěhuje se z pražské Washingtonovy ulice (kde předtím sídlilo Stratego) o kus dál do Růžové.

Key Investments rychle nasbírala první movité klienty. Mezi nimi například Prahu 6, energetický kolos ČEZ, Kraj Vysočinu nebo Centrum pro ekonomiku a politiku, think tank založený Václavem Klausem. Ti všichni firmě spojené s Kroužeckým svěřili desítky až stovky milionů korun, aby je na trhu zhodnocovala.

Ve stejné době se začíná pomalu rozjíždět plán na výstavbu nového fotbalového stadionu Slavie ve vršovickém Edenu. Šlo o smělý projekt v hodnotě více než miliardy korun a minimálně podle jednoho zdroje LN jej vymyslel Kroužecký, zarytý fanoušek Slavie. „Později měl na tom stadionu dokonce kancelář,“ tvrdí zdroj LN.

Originální způsob financování

„Autorem projektu stadionu Slavie je pan Vladimir Leška a společnost Enic, kteří byli po zásluze a klasicky česky za to potrestáni,“ odmítá takové tvrzení Kroužecký. Faktem ale je, že se stadionem spojila Kroužeckého i bývalá zaměstnankyně Key Investments Martina K., která svědčila u soudu. Ve stejném smyslu se vyjádřila i skupina Natland, která stadion v roce 2011 krátce vlastnila, a bez velkých skrupulí do tiskových zpráv napsala, že ho kupuje právě od Vladimíra Kroužeckého. Proč je o stadionu vůbec řeč?

Výstavba stadionu Slavie měla originální způsob financování. Společnost E Side Property, hlavní investor, vydala dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun. Za normálních okolností by o tyto cenné papíry velký zájem nebyl, jenže jejich prodejcem byla společnost Key Investments.

Ať už stál za jeho stavbou kdokoliv, měl poměrně originální způsob financování. Společnost E Side Property, která byla hlavním investorem, vydala dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun. Za normálních okolností by o takové cenné papíry velký zájem nebyl, protože nejsou volně obchodované na trhu. Jenže jejich prodejcem byla společnost Key Investments, která je nakoupila do portfolií svým klientům. Problém nastal, když se stavba stadionu prodražila a projekt málem zkrachoval.

Dluhopisy byly v tu chvíli neprodejné a podle posudků z té doby měly de facto nulovou hodnotu (ke krachu nakonec nedošlo a stadion dnes vlastní čínská skupina CEFC – pozn. red.). Kroužecký tak či onak nějakou roli ve společnosti Key Investments měl, což ostatně sám přiznává. Na přelomu let 2007 a 2008 ji však dle svých slov opustil a tuto verzi potvrzují i další svědectví.

Nutno ovšem říct, že nejkontroverznější obchody nastávají teprve po tomto datu. Firmě svěřuje peníze i Praha 10 a Praha 13. Prodávají se další stamiliony bezcenných dluhopisů a koncem roku 2011 celá síť transakcí zkrachuje. Zjistit, kdo za tímto finišem stál, je úkol hlavně pro policii.