Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Další spojnice k miliardáři Savovovi

  9:12
V případu padlé brokerské společnosti Key Investments padly v pátek 14. listopadu návrhy na obžalobu tří lidí. V jedné z nejkomplikovanějších ekonomických kauz poslední doby však zůstává stále dost otazníků. Třeba role magnáta Františka Savova.

František Savov a Key Investments foto: Ilustrace Richard Cortés Česká pozice

Jak ČESKÁ POZICE informovala letos v srpnu, jedna z firem spojených s Františkem Savovem, tiskárna Europrint (miliardář popírá, že by ji vlastnil), čerpala v minulosti nemalý úvěr od společnosti Borsay. Její jméno přitom v kauze Key Investments hraje klíčovou roli. Nyní však vychází najevo, že tím spojení Savova s aférou nekončí.

Magnát, který v současnosti pobývá v Londýně, oficiálně téměř žádnou společnost nevlastní a jakoukoliv souvislost odmítá. Vybrané majetky, které dříve ovládala chobotnice jménem Key Investments, ale podivuhodnou shodou okolností skončily ve firmách, které Savov podle některých zdrojů ovládá.

Depozitní schránky

Připomeňme, o co v Key Investments šlo. Makléřská společnost s neznámými vlastníky spravovala majetek několika exkluzivních klientů, kromě Sokolovské uhelné nebo bývalého institutu CEP Václava Klause také některých českých radnic – Prahy 6, Prahy 10, Prahy 13 nebo města Sokolov. Především jim posléze nakoupila do portfolia dluhopisy majetkově i personálně spřízněných firem za stovky milionů korun.

Firma Depozitní centrum ve sklepě domu v Růžové ulici v Praze 1 provozovala depozitní schránky, jež zde měla řada zajímavých lidí

Šlo o bondy společnosti Via Chem Group, leasingové firmy Borsay a majitele slávistického stadionu Eden ve Vršovicích – E Side Property. Stovky milionů z investovaných peněz radnice pravděpodobně nedostanou nikdy zpět. Na dohru se stále čeká. Obvinění dosud padlo jen v případě tří bývalých zaměstnanců makléřské firmy. Celé kauze bylo přitom nebezpečně blízko hned několik vysoce postavených osob včetně některých politiků ODS.

S aférou souvisí i několik společností, které jsou v poslední době spojované s Františkem Savovem. V letech 2004 až 2010 sídlila makléřská firma Key Investments v Růžové ulici v Praze 1. Na stejné adrese měla i dceřinou firmu Depozitní centrum, která ve sklepě domu provozovala depozitní schránky.

Zdroje ČESKÉ POZICE, které se kauzou zabývají už delší dobu, tvrdí, že právě tady se mohla nacházet řada klíčových listin a že bezpečnostní schránky zde měla řada zajímavých lidí. Podle časopisu Týden si tady jistou dobu pronajímala sejf i partnerka expremiéra Nečase Jana Nečasová.

František Savov a kauza Key Investments

Společnost Key Investments nakupovala klientům dluhopisy spřízněných firem:

  • E Side Property;
  • Via Chem Group (její úpadek se řeší reorganizací);
  • Borsay (dnes v konkurzu);
  • vlastnila přes dceřinou firmu depozitní schránky v Růžové ulici.

Firmy okolo Savova:

  • Cashdirect, a. s., koupila za korunu pohledávky firmy Borsay ve výši 35 milionů korun.
  • Tiskárna Europrint získala od společnosti Borsay úvěr.
  • Artesa Capital, a. s., koupila depozitní schránky.

Nákup v exekuci

Dnes je Key Investments v konkurzu. Depozitní schránky už jí ale dávno nepatří. V roce 2011, tedy v době, kdy pomalu začínal propukat skandál okolo brokerské firmy, je koupila akciová společnost Artesa Capital, majoritní ovládající člen spořitelního družstva Artesa. Kampeličku, která patří mezi nejstabilnější na trhu, přitom podle vyšetřování policie ovládá právě Savov. Ten sice majetkový vztah popírá, ale už několik let ho jako vlastníka uvádí řada médií.

Společnost Artesa neobchodovala přímo s tajemným brokerem, ale koupila bezpečnostní schránky v době, kdy byly postižené exekucí

„O společnosti Key Investments ani o jejích aktivitách František Savov nic neví. Totéž platí o depozitních schránkách. Pouhým letmým pohledem do obchodního rejstříku lze zjistit, že právě tento obchodní podíl Artesa koupila od exekutora, nikoliv od Key Investments,“ vzkázal Savov po svém mediálním zástupci Michalu Donathovi.

A skutečně, Artesa neobchodovala přímo s tajemným brokerem, ale koupila bezpečnostní schránky v době, kdy byly postižené exekucí. Jenže ta byla přinejmenším zvláštní. Jak v minulosti zjistila ČESKÁ POZICE, informace o ní nikdy nedorazily na exekutorskou komoru. Celkově okolnosti naznačovaly, že účelem exekuce mohlo být vyvedení Depozitního centra pryč ještě předtím, než Key Investments spadne do insolvence.

Případ pohledávek

Zda Artesa patří Františku Savovi, nelze ověřit. Stejně je možné, že kampelička k bezpečnostním schránkám přišla náhodou. Podobných spojnic ale existuje víc. Další se týká společnosti Borsay, původně leasingové firmy, jejíž dluhopisy byly prodávány klientům Key Investments. Borsay je dnes v konkurzu a nezbývá v ní téměř žádné jmění.

Pohledávky měly hodnotu přibližně 35 milionů korun, firma Borsay je ale převedla za jednu korunu. Kupujícím přitom byla akciová společnost Cashdirect, další firma spojovaná s magnátem Savovem.

Společnost Borsay ale nebyla žádná prázdná schránka a oprávněně se lze ptát, kam se její majetek poděl. V červnu roku 2012, tedy přibližně rok předtím, než byl na Borsay podán první insolvenční návrh, prodala společnost všechny své pohledávky z leasingových smluv třetí osobě. Pohledávky měly hodnotu přibližně 35 milionů korun, firma Borsay je ale převedla za jednu korunu. Kupujícím přitom byla akciová společnost Cashdirect, další firma spojovaná s magnátem Savovem.

„Ne,“ odpovídá rezolutně Savovův mediální zástupce na dotaz, zda Cashdirect ovládá František Savov. V obchodním rejstříku jeho jméno opět nefiguruje. Společnost je vlastněná americkou firmou Cashdirect LLC s nedohledatelnými vlastníky. O jejich propojení se Savovem ale hovoří Všeobecná úvěrová banka (VÚB), společnost, která Savovovi prostřednictvím médií vyhlásila válku a spojuje ho s insolvenční mafií.

„Věřitel se důvodně domnívá, že Cashdirect, a. s., je ve svém důsledku přes osobu pana Františka Savova v koncernu anebo blízkém vztahu,“ píše VÚB v přípisu podaném k soudu v kauze Legios. Jak poukazuje, americkou Cashdirect LLC zastupuje advokátka Veronika Ordnungová z advokátní kanceláře Garris Legal, opět spojované se Savovem. Cashdirect navíc sídlí v Bozděchově ulici na Smíchově v budově, kde se nacházejí i jiné společnosti, jejichž jméno padlo v souvislosti s miliardářem.

Možná jde jen o další náhodu. Nicméně jak známo, na pozadí aféry Key Investments je už několik let zmiňováno jméno kontroverzního finančníka Petra Sisáka. A ten má podle zdrojů ČESKÉ POZICE se Savovem dobré vztahy. Dokazuje to i případ lounské vagonky Legios (dnes pod názvem Heavy Machinery Industries), která údajně také patří Savovovi. A insolvenčním správcem není nikdo jiný než dvorní advokát Petra Sisáka Ivo Hala.

Britský soud verdikt odložil

Jen 20 minut trvalo v pondělí 17. listopadu dlouho očekávané soudní přelíčení v Londýně. Rozhodnutí ale nepadlo. Soud ve Westminsteru se měl vyslovit, zda miliardáře Františka Savova vydá na žádost české protikorupční policie zpět do vlasti. Policisté ho viní z podvodů, v nichž měly jím ovládané firmy připravit stát na odpočtech daně z přidané hodnoty až o 600 milionů korun.

Jednání bylo odročeno na polovinu února příštího roku. Podle České televize chtějí Savovovi advokáti vyslechnout několik svědků v utajeném režimu. Sám miliardář vinu rezolutně popřel jak prostřednictvím svého mediálního zástupce, tak v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas.

Kromě Savova je v kauze stíháno dalších deset lidí. Obvinění se přitom netýká jen nelegálních vratek DPH, ale zmiňuje i legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Sám Savov oficiálně vystupuje jen v několika firmách. Mimo jiné ve vydavatelství Mladá fronta (ta nemá nic společného s vydavatelem Lidových novin společností MAFRA).

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!